Kako trajnostna je lahko slovenska energetika

Enotnega mnenja o tem, kakšen naj bi bil načrt prehoda Slovenije v nizkoogljično družbo, ni, kažejo odzivi na tri scenarije, ki so jih pripravili na ministrstvu za infrastrukturo in iz katerih naj bi nastal osnovni razvojni dokument na področju energetike – Energetski koncept Slovenije (EKS).

 

energetika v sloveniji

 

Ali res potrebujemo TEŠ?

»Izkoristiti je treba ves vodni potencial, predvsem Muro, ker sistem subvencioniranja električne energije, pridobljene iz solarnih modulov, v večji meri ni primeren za slovenska gospodinjstva in gospodarstvo. Vetrna energija je tukaj zanemarljiva,« pravi Branko Sevčnikar, predsednik SDE Slovenije. 

»Napačno bi bilo, če bi pri energetskem konceptu prevzemali druge vzorce, saj je slovenska energetika zelo specifična. Nobena druga država namreč ne zagotavlja dveh tretjin elektrike iz dveh elektrarn, prav tako nobena ne prenaša po žicah dvakrat toliko elektrike, kot je porabi. Najprej moramo odgovoriti na vprašanje, kaj bi radi s tem, kar že imamo,« je na posvetu, ki ga je junija pripravil SDE Slovenije, poudaril direktor Elesa Aleksander Mervar, ki je prepričan, da Slovenija potrebuje Termoelektrarno Šoštanj (TEŠ), saj nobena nova tehnologija ne bo proizvajala elektrike po ceni, nižji od 60 evrov za megavatno uro. Po Sevčnikarjevem mnenju TEŠ 6 sicer ni bil potreben, vendar opravičuje svojo vlogo pri zagotavljanju stabilne preskrbe in pri izpolnjevanju zavez do podnebnih sprememb: »Stari bloki tega ne bi omogočali.«

Da je kar koli cenejše in bolj zdravo kot TEŠ, je prepričan tudi Bojan Tomc, predsednik ZENS: »Če bi uvažali elektriko, Šaleška dolina ne bi bila onesnažena za 50 let naprej, manj bi bilo raka na pljučih, manj onesnažene zemlje in pridelkov. To je neprecenljivo in to smo zavozili. Ali sploh obstaja alternativa za zdrav zrak? Brez TEŠ 6, brez avta, brez razkošja, televizije lahko živimo, brez hrane kakšen mesec, brez vode le nekaj dni, brez zraka pa le dve minuti!«


Peter Novak iz podjetja Energotech nasprotno meni, da je TEŠ pomemben steber za stabilnost električnega omrežja, ki bo lahko deloval v sistemu do leta 2050, kar predvideva tudi predlog ministrstva: »TEŠ trenutno proizvaja 40 odstotkov slovenske elektrike. Izračunajte stroške uvoza te elektrike in potreben izvoz, da bi jo lahko plačali. Ne pozabite, nuklearka je stara več kot 25 let in vsaka okvara, ki zaustavi njeno delovanje, bi nas zelo drago stala, če ne bi imeli TEŠ.«

 pasica aplikacija

 

Prehod na čisto in obnovljivo energijo je dolžnost

 

Zapostavljamo razvoj sončne in vetrne energije

»S trenutnimi načrti ministrstva nam grozi, da bomo izgubili celotno desetletje sprememb – v desetih letih bomo dvignili delež OVE le za dva odstotka, tudi najbolj smeli scenariji ne previdevajo razvoja vetrne energije v naslednjih sedmih letih, cilj na področju učinkovite rabe energije pa je s predvidenim porastom s 23 na 27 odstotkov popolnoma nezadosten,« še pravijo v Greenpeacu.

Peter Kralj iz podjetja Gejzir, ki je prepričan, da bo treba predlagani EKS v kratkem prenoviti in novelirati, pravi, da so zaloge OVE v Sloveniji tako velike, da v veliki meri presegajo naše potrebe: »Trajnostno in okoljsko sprejemljivo preskrbo lahko zagotovimo tako, da uvajamo le obnovljive vire ob hkratni učinkoviti rabi energije. Smo v obdobju, ko se na področju energetske preskrbe dogajajo globalni premiki. Era klasičnih energetskih virov – premoga, nafte, plina in jedrske energije (urana) je v kulminaciji, ponovno se začenja čas OVE in racionalizacije porabe. Vzrok niso pohajajoče zaloge prvih, pač pa predvsem izpusti, ki so že presegli kritično mejo in so gotovo eden izmed dejavnikov pregrevanja ozračja in posledično klimatskih sprememb, ki bodo močno vplivale na celotno biosfero.«

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.