Novice RSS Zanimivosti
- Prispeval Simon Tihec
Dilatacijsko solarno držalo
Patentiran izdelek je namenjen reševanju težav, ki nastanejo v nosilnih konstrukcijah...
- Prispeval UR
Trenutni gospodarski položaj in želje po prostornosti so družino Ilešič Čujovič vodili pri...
- Prispeval Simon Tihec
Betonska obloga s katero so po nesreči 1986 pokrili reaktor v Černobilu, zaradi vremenskih vplivov počasi razpada in poka, radioaktivnost pa ponovno prodira v okolje. Zato je 46 držav ustanovilo sklad, s katerim plačujejo gradnjo posebnega kovinskega oboka, s katerim bodo prekrili razpadajoči reaktor.
|
Dela bodo končana konec leta 2017, dva dela velikanskega oboka pa ravno sedaj...
- Prispeval Simon Tihec
Raziskovalci University of Arizona so razvili novo tehnologijo s katero zmanjšajo izhlapevanje z vodnih površin na prostem, pri tem pa prestrezajo še sončno energijo.
|
Izum sestavljajo šesterokotne dvoplastne plošče, med katere so vpete žogice premera...
- Prispeval Simon Tihec
Kamin Brunner
Opremljen z grelnikom vode in loputo s katero izbiramo, kam bomo usmerili toploto gorečih polen. Kamin lahko deluje kot običajna peč, s katero ogrevamo prostor in toploto hkrati akumuliramo v obzid peči. Lahko pa s premikom lopute del toplote preusmerimo skozi vodni izmenjevalec, ki jo odda zalogovniku toplote in s tem podpre ogrevalni sistem stanovanja ali hiše ter ogreje sanitarno vodo. Kamin HKD 4 ima moč do 9 kW in v enem nalaganju sprejme do 10 kg in do 50 cm dolgih polen. Razdelitev toplote med ogrevalnim in vodnim delom kamina lahko spreminjamo v razmerju 30% proti 70%, v korist vodnega ali kaminskega dela.
![]() Kamin Brunner s preklopno loputo prilagaja tok toplote v prostor ali v vodni... |
- Prispeval Simon Tihec
Posledica počasnega načina prebavljanja trave v kravjem črevesju je tvorba metana, ki je izjemno nevaren toplogredni plin, vendar ga v primerjavi CO2 skoraj ne omenjamo. Metan je 23 krat bolj nevaren od CO2, saj ima toliko večjo sposobnost zadrževanja toplote v atmosferi. Drugi viri metana so še živalski gnoj, močvirja, rudniki premoga in netesne napeljave za zemeljski plin.
![]() Povprečno govedo lahko na dan odda do 1000 litrov metana |
Na več koncih sveta so se...
- Prispeval Jožica Ekart
Stasitstični urad RS poroča vzpodbudne rezultate za novembru 2014, ko je bilo izdanih 295 dovoljenj za gradnjo stavb ali za 7,7 % več kot v oktobru 2014. Od teh so bila 204 gradbena dovoljenja izdana za gradnjo stanovanjskih stavb (6,8 % več kot v oktobru), 91 pa za gradnjo nestanovanjskih stavb (9,6 % več kot v oktobru). Od gradbenih dovoljenj za stanovanjske stavbe jih je bilo 93,6 % izdanih za enostanovanjske stavbe, 1,0 % za stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine in 5,4 % za večstanovanjske stavbe.
![]() |
Po štirimesečnem zatišju je bila v novembru spet načrtovana gradnja tri- in...
- Prispeval Lučka Kajfež Bogataj
Pojma energijska učinkovitost in varčevanje z naravnimi viri ljudem nista več tuja. Mnogi se v zadnjih letih, tudi zaradi gospodarske krize, odločajo za bolj racionalno in omejeno rabo energentov. Vendar pa nas je malo, ki razmišljamo takole: ko zaprem pipo, varčujem z elektriko. Ko ugasnem luč, varčujem z vodo. Zdi se, da se večina ljudi še ne zaveda, kako usodno in neločljivo sta energija in voda povezani.
Brez vode ni energije
V zgodovini je bilo za razvoj vsake civilizacije nujno zagotoviti dvoje: dovolj vode in energije. Mnoge pred- antične civilizacije so izginile zaradi pomanjkanja vode in tudi velike selitve ljudstev iz mrzlih v tople kraje so bile morda le stiska z energijo. Danes seveda ni nič drugače: voda in energija sta kritična elementa za blaginjo človeštva in sta še bolj kot v preteklosti neločljivo povezana. Brez vode danes ne pridemo do energije, še zlasti to velja za elektriko - pa naj ta prihaja iz termoelektrarn ali jedrskih elektrarn. Voda je ključna tudi za pridobivanje vseh energentov, od nafte, plina, premoga, uranove rude do biogoriv. Zato se ni treba čuditi, da je največji porabnik vode v Sloveniji ravno energetika, ki uporabi na leto vsaj 600 milijonov kubikov vode, kar je tri četrtine vse uporabljene vode pri nas.
![]() Energetika celotnega planeta sloni na ogromnih količinah čiste sladke vode |
- Prispeval Simon Tihec
Toplota skrita v lesu je samo ena od oblik sončne energije in je poleg tega še okoljsko nevtralna.
Les je obnovljiv vir in skupaj z vetrom...
- Prispeval Jožica Ekart
Na obrobju podeželja na Gorenjskem je bila izvedena prenova tipske družinske hiše iz osemdesetih v sodoben in tehnološko napreden dom.
Avtor: Jože Peterkoč
Sodelavca: Dominik Sagadin, Urška Dežman,
Leto obnove: 2009
Uporabna površina: 445...