Novice RSS Zanimivosti
- Prispeval Simon Tihec
Nadzor temperatur v elektro omarah in elektromehaničnih sistemih je s pojavom infrardečih kamer postal zelo enostaven. Pri tem lahko...
- Prispeval Nuška Marn
V starih hišah, v katerih fasade niso izolirane, so stene hladne. Kopalnice, praviloma postavljene ob severne stene, so zato še posebej neprijetne. Hlad seva od sten, obloženih s ploščicami, in če jih želimo ogreti na prijetno temperaturo, porabimo zanje bistveno več energije kot za ostale prostore. Pri obnovi kopalnice se temu lahko izognemo. Kako?
![]() |
Izoliranje sten na notranji strani
Izoliranje sten na notranji strani je...
- Prispeval Nataša Teraž
Zanimanje za gradnjo nizkoenergijskih in pasivnih hiš v Sloveniji v zadnjih letih hitro narašča. V podjetju Lumar IG, vodilnem slovenskem proizvajalcu montažnih pasivnih hiš, so bili na področju gradnje pasivnih hiš v Sloveniji med prvimi, prvo pasivno hišo so postavili že leta 2007.
![]() |
Doslej so postavili največ pasivnih hiš v Sloveniji, v katerih družine bivajo že nekaj časa in...
- Prispeval Simon Tihec
Napovedi klimatologov se žal uresničujejo, ta stavek je dr. Lučka Kajfež večkrat izrekla in zapisala v svojih člankih.
Čeprav zanesljivost napovedi nikoli ne bo stoodstotna, se ogrevanje planeta kljub temu počasi nadaljuje. V prihodnjih nekaj letih nas čaka povečanje sončne aktivnosti, zato se obetajo dodatno splošno poviševanje temperatur in dolga obdobja enakega vremena.
Prihaja »dolgočasno« vreme
To pomeni, da lahko pričakujemo večtedensko neprekinjeno oblačnost z deževjem, kar smo videli že to pomlad in je povzročila poplave ter plazenje...
- Prispeval Simon Tihec
Fotovoltaični moduli, podobno kot večina elektronike, vsebujejo nevarne snovi in spadajo med posebne odpadke, zato jih ne moremo kar tako odvreči na smetišča. Običajno so v pogonu do 25 let, zato je večina v svetu izdelanih panelov ta trenutek še v uporabi. V kratkem pa pričakujemo prve zamenjave, zato nekateri proizvajalci že iščejo načine za recikliranje. Da se nebi ponovil primer iz Nemčije, ko so pred kratkim ugotovili, da zbiralci starih varčnih sijalk zaračunajo odstranjevanje, nato pa jih zdrobijo in na skrivaj zakopljejo.
![]() Ostanki proizvodnje in poškodovana fotovoltaika spadajo med posebne odpadke |
Količine...
- Prispeval Katja Ličen Pajenk
Poletje bo hitro tukaj in sonce bo spet visoko na nebu. Vse te ure sonca so dobre za naše telo in naše počutje - vendar pa lahko včasih predstavljajo izziv za udobnejše bivalno klimo v naših domovih. Na srečo, obstaja nekaj, kar lahko storimo glede tega.
![]() |
Nič ni lepšega kot jutranje sonce in čebljanje ptic. Ampak to je le zjutraj, čez dan pa začne...
- Prispeval Andrej
Že nekaj let v Sloveniji gradimo nizkoenergijske in pasivne hiše, njihova gradnja pa se bo še povečevala, saj bodo po letu 2020 dovoljene le skoraj ničenergijske stavbe. Tovrstna gradnja nam je že prinesla določene spremembe in temeljenje na toplotni izolaciji, ki se izvaja zaradi zmanjšanja toplotnih izgub, je prav gotovo eden od načinov gradnje, pri katerem staro znanje in obstoječa gradbena praksa nista več ustrezna.
Temeljna plošča
Temeljenje na temeljni plošči se je v Sloveniji zelo hitro uveljavilo predvsem zaradi enostavne, mnogo hitrejše pa tudi cenejše izvedbe v primerjavi s klasičnimi pasovnimi temelji. Toplotna izolacija pod temeljno ploščo, ki preprečuje toplotne mostove, je za investitorja nizkoenergijske ali pasivne hiše zelo pomembna. Prav tako trdnost, trajnost in toplotna izolativnost sistema, ki bo v zemlji zagotovil popolno zaščito stavbe pred vlago ali vodo. Za čim večjo energijsko učinkovitost in ugodje bivanja v tako grajeni stavbi naj bi bila vsa toplotna izolacija vgrajena pod betonsko ploščo, saj akumulacija toplote tako veliki masi betona omogoča stabilno temperaturo v vseh, tudi montažnih hišah.
![]() |
![]() |
- Prispeval Tihec
V Evropi ta trenutek deluje 134 nuklearnih elektrarn. Največ jih imajo Francozi 59, Angleži 19, Nemci 17, Švedi 10, Španci 8, Belgijci 7, Čehi 6. V seštevku so tudi Švicarji s 5 nuklearkami. Brez nukleark so Danci, Grki, Irci, Lihtenštajnci, Luxemburžani, Norvežani in Avstrijci, Italijani pa so svoje 4 izključili že davno. Če je bil Černobil posledica neumnosti, Fukušima pa naravnega pojava, bo v Evropi vzrok bodoče morebitne nesreče starost naprave, o tem ni dvoma.
Tretjina elektrike v EU priteče iz nukleark |
Francoski »incident« brez...
- Prispeval Simon Tihec
Od načina odvzemanja pelet iz zalogovnika je odvisna tudi zanesljivost delovanja ogrevalnega sistema. V betonski zalogovnik pelet, ki je vkopan pod zemljo ob stavbi ne moremo vgraditi talnega odvzemalnega sistema. Rešitev je nova naprava, Maulwurf 6000-E3, ki leži na površini pelet in ima okrog ustja zvezdasto nameščene odvzemalne krtače.
![]() |
S potiskanjem pelet v ustje cevi omogoča odsesavanje do zalogovnika pred kotlom. Naprava je...
- Prispeval Andrej
Različne kombinacije polimerov, ki jih pridobivamo iz naftnih derivatov, so izjemno uporabne. Potrebno se je postaviti med police katerekoli trgovine in vse postane jasno. Izdelka, ki nima vsaj dela embalaže iz plastike preprosto ni.
Verjetno danes ni področja človeškega delovanja kjer plastike nebi uporabljali, več kot polovica izdelkov pa je namenjena enkratni uporabi. Industrija plastike zagotavlja milijonom ljudi po svetu delovna mesta, v tem poslu pa se letno obrne na stotine milijard dolarjev. Dokler smo v čistilnih akcijah po grmovju pobirali vrečke in plastične lončke je bil svet še v redu. Nato pa se je pojavila mikro in nanoplastika, pri čemer počasi spoznavamo, da se trenutno nahajamo v položaju, ki izgleda nerešljiv.
![]() |
Vrtinci plavajoče plastike se nahajajo v obeh oceanih, največji je velik kot srednja Evropa....