Zemeljski plin postaja vse pomembnejši energetski vir tudi za Slovenijo. Nacionalni energetski program predvideva, da bo delež zemeljskega plina v primarni energiji leta 2015 19-odstoten. Tako kot je premog prevladoval v 19. stoletju in nafta v 20. stoletju, strokovnjaki napovedujejo, da bo zemeljski plin zaradi ugodnih lastnosti gorivo 21. stoletja.

 

zemeljski plin mreza

 

Dostop do zemeljskega plina  v Sloveniji

Priključitev na...

 

Kakovost zraka v mestih bi bilo potrebo enako resno obravnavati, kot globalno segrevanje. Poleg dušikovih oksidov se povečuje tudi količina drobnih delcev, zato povsod v Evropi opažamo naraščanje onesnaženosti. Ta je najvišja v mestnih središčih in ob prometnih cestah, nanjo pa vplivajo tudi trenutne vremenske razmere. Zaradi škodljivih učinkov je marsikje potrebno prebivalce obveščati o stopnji onesnaženosti, zlasti če ta preseže najvišje dopustne vrednosti.

kaj_dihamo_v_mestih_1
Podoben prizor lahko danes vidimo v vseh malo večjih slovenskih...

Energetsko izkaznico (EI), ki je javna listina s podatki o energetski učinkovitosti stavbe s podanimi priporočili za povečanje energetske učinkovitosti stavbe, je vpeljal Energetski zakon, s katerim je bila v Slovenski pravni red vpeljana Evropska direktiva o učinkoviti rabe energije v stavbah.

 

mikom energetska izkaznica hisa

 

Namen Energetskih izkaznic je prikazati uporabniku, kupcu ali novemu najemniku, kako...


Glede na zadnjo študijo, ki so jo pripravili strokovnjaki iz Univerze v Kaliforniji, ni tehničnih ali ekonomskih ovir, da ne bi mogli do leta 2050...

Kopenhagen je glavno mesto Danske in 42. največje mesto na svetu, ima več kot 500.000 prebivalcev, v širši regiji pa preko milijon. Staro kotlarno, ki je s toploto 45 let oskrbovala mestno središče bodo v kratkem podrli, saj je zastarela, nezanesljiva in ima slab vpliv na okolje.

Nov energetski objekt je sežigalnica smeti, ki bo proizvajala toploto in elektriko, zaradi sodobnih prijemov pa bo njen vpliv na okolje izjemno majhen, trenutno najmanjši na svetu v primerjavi s podobnimi objekti.

 

kopenhagenska kotlarna zunaj

Poleti je streha sprehajalna pot, zunanji zid pa plezalna stena

 

Nekaj...

V preteklih 150 letih nam je uspelo tanek zračni ovoj okrog planeta onesnažiti z različnimi ostanki človeškega delovanja. Ena od posledic je poviševanje povprečnih temperatur na planetu, kar vidimo in občutimo že danes.

Poleg ogrevanja že dolgo opazujemo tudi rahlo planetarno mračenje, ki ga povzročajo lebdeči delci, ki se nahajajo v atmosferi. Večji počasi padajo proti tlom, manjši pa lahko ostanejo v zraku okrog mesec dni. So posledica nepopolnega zgorevanja nafte, premoga in lesa, viri pa so tovarne, elektrarne, vozila in domači dimniki. Med zgorevanjem kateregakoli energenta poleg plinov nastajajo tudi saje, ki imajo na planet dva različna učinka. Prvi je zastiralni, saj zmanjšujejo količino sončne energije, ki dospe do površine planeta, iz česar lahko sklepamo, da zmanjšuje učinek tople grede. Drugi učinek pa je segrevanje ozračja, saj delci absorbirajo sončne žarke in ozračje ogrevajo. Vpliv črnega ogljika ali saj je primerljiv z vplivom ogljikovega dioksida in je drugi najpomembnejši povzročitelj segrevanja planeta. 

 

Lov na črni ogljik

 

Če pogledamo na področje avtomobilizma, ki je velik vir saj, lahko opazujemo rahle znake...

Obdobja, ko sta se sonce in dež dokaj enakomerno menjavala so mimo. Napovedi o daljših sončnih ter kratkih in intenzivnih deževnih obdobjih pa se že uresničujejo. Kar pomeni, da deževnica postaja redka viharna dobrina, ki se jo zagotovo splača zajemati, hraniti in uporabljati.

 

Podzemni so najboljši

Podzemni rezervoar je zagotovo najboljša rešitev za shranjevanje deževnice, saj ga plast zemlje ščiti pred svetlobo in segrevanjem. Običajno znaša temperatura vode vse leto med 8 do 12 °C, tema in nizka temperatura pa onemogočita razvoj alg in drugih mikroorganizmov, zato bo voda vedno kakovostna. Če uporabimo nadzemni rezervoar, mora biti ta čim bolj neprepusten za svetlobo, postavimo ga na senčno mesto ali zaščitimo pred neposrednim sončnim sevanjem. 

 

armex armature Lastna ponikalnica

Lastna ponikalnica za viške deževnice je danes najboljša...

Ena najpomembnejših strateških ukrepov slovenske vlade v obdobju 2014-2020 je energetska prenova stavb, saj ima izjemen multiplikativni učinek na domače gospodarstvo. Ministrstvo za infrastrukturo bo zato prve razpise, ki bodo namenjeni energetski prenovi stavb, izvedlo aprila za javni sektor in maja za občine, je danes na otvoritvi sejmov Energetika in Terotech-Vzdrževanje pojasnil državni sekretar mag. Klemen Potisek. Prepričan je, da bodos pomočjo sofinanciranja energetske prenove stavb tudi spodbudili prepotrebno investicijsko dejavnost v gradbenem sektorju.

 

sejem energetika odprtje

 

»V času takšnih in drugačnih finančnih omejitev si le malo državljanov lahko privošči...


Še eno zimo smo dali skozi. Ta je bila nenavadno dolga, kar se je poznalo tudi na stroških ogrevanja.

Gospodinjstva...

 

Zveza potrošnikov Slovenije je z Gozdarskim inštitutom Slovenije  v letu 2015 testirala ali so peleti primerne kakovosti za ogrevanje (kotli na palete in kamini na pelete). Rezultati so glede kakovosti spodbudnejši kot v analizi leto prej. Peleti so energent, pri katerih je pomembna vsebnost vode, delež pepela, mehanska obstojnost pelet in gostoto nasutja. Glede na izkušnje strokovnjakov, ki so jih potrdili tudi rezultati lanskega testa (2014) tokratni peleti niso bili deležni preverbe kurilne vrednosti, saj je odvisna predvsem od vsebnosti vode.

lesni peleti

Kljub spodbudnim rezultatom testa tudi tokrat štirje vzorci neustrezni. Na drugi strani kakovostne...

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.