ELES uspešen pri strateških inovacijah in dobri praksi razvoja pametnih omrežij doma in na tujem

Razvoj elektro energetskih omrežij gre v smeri pametnih omrežij, tudi pametnih mest s celostno urejeno prometno, energetsko in okoljsko strategijo, ki pa jih je moč doseči le z visoko učinkovitimi infrastrukturnimi sistemi, tudi energetskimi. Z uvedbo pametnih omrežij naj bi dosegli bolj učinkovito dobavo električne energije ob hkratnem zmanjšanju stroškov, državljani pa izboljšano kakovost bivanja.

 

Pametno mesto si predstavljamo s specifičnimi koristmi za uporabnika, predvsem pa z visoko kakovostjo oskrbe z osnovnimi dobrinami, med katerimi je tudi elektrika. Manj gneče na cesti, hitrejši in učinkovitejši javni prevoz, dostopnost do energetsko učinkovitejših tehnologij, predvsem pa hitrejši dostop do »pametne« infrastrukture. Kako je v načrtovanje in izvedbo le-teh vpeta vaša družba Eles, kaj nas čaka na tem področju, ter kako pomembno vlogo bodo pametna omrežja zavzela v novem EKS RS?

ELES je pri uvajanju pametnih omrežij in pridobivanju evropskih sredstev uvrščen v sam vrh evropskih sistemskih operaterjev (inovacijski projekti NEDO, SINCRO.GRID, FutureFlow, SUMO in Migrate). Pametna omrežja morajo v novem EKS RS zavzeti primarno mesto. Samo na podlagi realizacije projektov pametnih omrežij, tako na prenosnem kot distribucijskem elektroenergetskem omrežju, je možno povečevati delež OVE, predvsem iz sonca, in to nad 10% od vse proizvedene električne energije v RS.

 

Nevarnost podnebnih sprememb zahteva odmik od tradicionalnih, ogljičnih virov energije in prehod na vetrno in sončno energijo, ta pa povečuje izziv kako usklajevati nihanja pri proizvodnji električne energije iz OVE. Nove storitve elektrodistribucijskih podjetij bodo za uporabnike gotovo vse bolj povezane s samooskrbo z elektriko ter vedno bolj razširjeno rabo električnih vozil.  Ali lahko elektroenergetski sistem kratkoročno prilagodimo na te izzive, kakšna sredstva bodo za to potrebna ter koliko sredstev smo/lahko počrpali/počrpamo iz EU?

Kratkoročne nikakor, razen uvajanja določenih »parcialnih« rešitev. Menim pa, da lahko v RS to realiziramo v roku 10 let. Bistven pogoj za uspešno izvedbo je koordiniran razvoj na relaciji ELES-SODO-distribucijske družbe.

 

eles Aleksander Mervar

Mag. Aleksander Mervar, direktor družbe ELES

 

Lahko pametna omrežja uvajamo brez višanja cen elektrike? Se bo ob tem tudi krepila vloga odjemalcev?

Uvajanje orodij za prehod s klasičnih na pametna omrežja, ne bo nujno povzročilo višanja končnih cen električne energije. Namesto vlaganj v nove, klasične daljnovodne povezave bomo maksimalno izkoristili obsoječa omrežja. To je tudi praksa ELES. Končne cene električne energije pa se bodo v naslednjih desetih letih sigurno povečale zaradi povečevanja deleža proizvedene električne energije iz obnovljivih virov, kar bo možno obvladovati s hranilniki električne energije. Ravno slednji bodo povzročili največji skok končnih cen. Rešitve pametnih omrežij že omogočajo dvosmerno komunikacijo in pa seveda bistveno večjo vlogo končnih odjemalcev. Takšen primer ELES že ima na segmentu zagotavljanja terciarne rezerve iz razpršenih virov porabe.

 

  Uspešnost družbe ELES na evropskih razpisih
ELES je tako prva regulirana energetska družba v Sloveniji, ki je inovacijsko dejavnost postavila v središče delovanja, ter z uspešnimi projekti, organizacijo in kadrovskimi viri omogočila najvišjo možno raven nadaljnjega razvoja. Eden pomembnih ciljev je še dodatno okrepiti sodelovanje z družbami v Sloveniji in tujini. Evropska komisija od leta 2002 do 2017 za izvedbo projektov odobrila skoraj osem milijonov evrov. Trenutno so v teku projekti BioEnergyTrain, FutureFlow in Migrate, ki so prejeli sredstva iz programa Obzorje 2020. Tik pred podpisom pogodbe z Evropsko komisijo za sofinanciranje iz programa Obzorje 2020 je projekt Defender, projekt SINCRO.GRID pa čaka na odobritev Evropske komisije za sofinanciranje iz programa IPE.V družbi ELES pričakujejo rezultate zadnjega razpisa programa Obzorje 2020, ki se je zaključil februarja in v katerem sodeluje kot projektna partnerica v kar petih prijavah.
 

 pasica aplikacija

 

Kako varna je preskrba z električno energijo v primerjavi z razvitejšimi državami v EU ter kako je naš informacijski sistem zavarovan pred kibernetskimi napadi?

Slovenski EES je močno povezan z ostalimi evropskimi sistemi, zato je v razmerah, ko trg z električno energijo deluje nemoteno in obratujejo povezave s sosednjimi sistemi, varnost preskrbe Sloveniji popolnoma primerljiva z varnostjo preskrbe ostalih Evropskih sistemov.

Razmere bi bile drugačne, če bi prišlo do omejevanja možnosti trgovanja z ostalimi Evropskimi sistemi. Do tega lahko pride zaradi nerazpoložljivosti omrežja ali prekinitve delovanja trga z električno energijo v Evropi. Takrat bi se morali nasloniti na lastne proizvodne vire. Zadostnost lastnih virov pa je v našem primeru v veliki meri odvisna od trenutne obratovalne razpoložljivosti proizvodnih enot, od trenutnega odjema in hidroloških razmer, saj velik del elektrike prihaja iz hidroelektrarn.

Pri tem je potrebno upoštevati, da je slovenski sistem majhen, in da ima vgrajene relativno velike proizvodne enote. Zato lahko ima nerazpoložljivost posamezne enote velik vpliv na zadostnost preskrbe. Zaradi tega lahko varnost preskrbe v Sloveniji zelo niha. V družbi ELES se zavedamo izpostavljenosti kibernetskim grožnjam. Obravnavamo jih z vso resnostjo, pri tem pa izvajamo številne tehnične in organizacijske ukrepe, s katerimi razvijamo sposobnosti odkrivanja, identifikacije in prepoznavanja groženj ter zaščite in okrevanja ITK infrastrukture ter storitev.

 

Kaj lahko pričakujemo od vaših  inovacijskih programov?

Gre za strateške inovacije, ki na najpomembnejših tehničnih področjih prinašajo nove rešitve, in s tem ključno spreminjajo delovanje družbe ELES ter njeno poslovno okolje. Strateške inovacije na radikalen način posegajo v delovanje prenosnega omrežja v pogojih povečane proizvodnje iz obnovljivih virov, krepijo povezovanje distribucijskih in prenosnih omrežij več držav, poudarjajo vlogo odjemalcev pri delovanju elektroenergetskega sistema, povečujejo razvoj IKT rešitev v elektroenergetiki, razvijajo nove storitve in usmerjajo delovanje družbe na področja, ki bodo čez tri do deset let ključna za uspešnost njenega delovanja. Prav tako so strateške inovacije tesno vpete v obratovanje, investicije in upravljanje s sredstvi prenosnega omrežja ter podvržene hitremu razvoju tehnologij, spremembam zakonodaje in tveganjem, ki jih obvladujemo tudi s strogo namenskim črpanjem nepovratnih sredstev.

 


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.