Za lastnika pasivne skeletne hiše v Zbiljah pred začetkom gradnje novega doma ni bilo dileme: les je bil prva in edina izbira, pasivni standard pa logična posledica dejstva, da se že vrsto let ukvarja s prezračevalnimi sistemi, zelo dobro pozna njihove prednosti in z argumenti, ki jim je težko oporekati, zagovarja njihovo vgradnjo.

 

Pasivna skeletna hiša  - primer

 

Lesena pasivna hisa Mateja Smelcerja

Lesena pasivna hiša Mateja Šmelcerja je predstavljena tudi na portalu NEP Slovenija. (foto osebni arhiv)

baner gradnja hise

 

Za ogrevanje pasivne hiše 250 evrov na leto

Poraba energije za ogrevanje 150 m2 velike hiše je majhna, le 9,7 kWh/m2a, kar na leto zaradi nekoliko višje želene temperature v bivalnih prostorih znese okrog 250 evrov. V hiši je vgrajeno talno ogrevanje, za ogrevanje skrbi tudi kamin z vodnim izmenjevalcem, za potrebe katerega je v kurilnici 1.000-litrski zalogovnik, kjer je dovolj akumulacije za celodnevno kurjenje kamina in ne prihaja do prevelikega segrevanja objekta. S toploto iz kamina pozimi ogrevajo tudi sanitarno vodo, medtem ko v preostalih mesecih za to skrbi toplotna črpalka zrak - voda z močjo 9 kW. Šmelcer pravi, da bi glede na izdatni toplotni ovoj in kompaktno zasnovo hiše za ogrevanje zadostovala električna preproga: »Zanjo bi odštel približno 2.000 evrov, medtem ko sem za toplotno črpalko in toplovodno talno ogrevanje odštel približno 15.000 evrov.« A se je račun kljub temu izšel – za gradnjo pasivne hiše je namreč pridobil subvencijo Eko sklada v višini 26.000 evrov.

 

baner toplotne crpalke

 

Pametne inštalacije

 

V kurilnici je1000 litrski zalogovnik

V kurilnici je 1000-litrski zalogovnik, na desni prezračevalna enota (foto osebni arhiv)

Prezračevanje z rekuperacijo

 

baner prezracevanje

 

Osebna izkaznica hiše
Tip gradnje: lesena skeletna
Energijska varčnost: pasivna
Ogrevana površina: 150 m2
Poraba energije za ogrevanje: 9,7 kWh/m2a
Topl. izolacija temeljne plošče: 40 cm penjenega stekla

Toplotna izolacija zunanje stene:

skeletna konstrukcija je z obeh strani zaprta z lesnovlaknenimi ploščami debeline 6 cm, vanjo je vpihanih 32 cm izolacije iz celuloznih vlaken
Topl. izolacija strehe nad mansardo: 40 cm izolacije iz celuloznih vlaken
Toplotna izolacija ravne strehe: 40 cm izolacije iz celuloznih vlaken
Ogrevanje prostorov: talno toplovodno (kamin), toplotna črpalka zrak/voda (Kronoterm, 5 kW)
Ogrevanje sanitarne vode: poleti toplotna črpalka, pozimi kamin (1000-litrski zalogovnik)
Prezračevanje:

prezračevalni sistem z rekuperacijo

(Helios KWL EC 300 Pro)

Okna: les/aluminij, 0,84 W/m2K (Actual)
Deževnica: vkopan 18.000-litrski zbiralnik, podtlačni sistem odvoda padavinskih voda

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.