Peleti z manj emisijami

Peleti z manj emisijami

Ko omenjamo emisije različnih kuriv vedno pomislimo na dimne pline, ki bodo skozi dimnik vstopili v okolje. Vendar kuriva oddajajo pline in vonje tudi med skladiščenjem. To najhitreje opazimo ob rezervoarju za kurilno olje v lastni kleti. Vonjav, ki so za kurilno olje samoumevne pa običajno ne pričakujemo med skladiščenjem pelet.

 

Razmeroma nevarno

Skladišča pelet, ki so na videz varna, so bila v več primerih kraj, kjer je prišlo do nesreč. Vzrok je bila previsoka koncentracija različnih vonjav ter ogljikovega monoksida. Slednji je brezbarven, gorljiv in zelo toksičen plin brez vonja, s kemijsko formulo CO. Previsoka koncentracija lahko povzroči izgubo zavesti, posledica je še večja količina vdihanega plina, vse skupaj pa se lahko tragično konča. Zaradi tega je predpisana vgradnja prezračevalnih pokrovov in obvezna namestitev opozorilnih tabel. Poleg monoksida pelete oddajajo tudi aktivne vonjave, ki so sicer naravne, vendar tudi zelo moteče. V skladiščih pelet se nahajajo razmeroma velike količine lesa v majhnem prostoru, material pa je v intenzivnem stiku z zrakom.

 

 

peleti manj emisij

Večina raziskav peletnih emisij bo zaključena letos posledica pa so lahko novi predpisi

 

 

Projekti s podporo

Čeprav obstoječi predpisi za skladiščenje zmanjšajo možnost ogrožanja na minimum, želijo strokovnjaki peletne industrije varnost še povečati. Do danes je bilo izvedenih več mednarodnih študij, ki se nanašajo na tvorbo vonjev in ogljikovega monoksida. Ti plini nastajajo med razgradnjo lesne mase, pri čemer je glavni vzrok oksidacija nenasičenih maščobnih kislin. Reakcije hlapljivih snovi so bolje raziskane kot tvorjenje monoksida. Sveže proizvedene pelete oddajajo med skladiščenjem terpene in aldehide. Pri tem se krivulje strmo dvigujejo do tri tedne po izdelavi, nato pa spet padejo.

 

baner lesna biomasa kotli

 

Različne raziskave

Pro Pellets Austria je finančno podprl projekt z imenom SmellProcess, v katerem sodelujejo različne raziskovalne ustanove, med njimi tudi Univerza v Gradcu. Pri tem raziskujejo, ali lahko emisije pelet zmanjšajo z dodajanjem reagentov ali z mešanjem različnih vrst lesov, ki te vplive medsebojno izničujejo. Do sedaj so izdelali okrog 30 variant lesnih mešanic z dodatki in brez, iz katerih izdelajo poskusne serije pelet na običajnih industrijskih linijah. Preizkušajo tudi, ali lahko končni izdelek izboljšajo v postopku priprave pred peletiranjem, med sušenjem, kondicioniranjem in preddrobljenjem lesne mase.  

 

 

peleti manj emisij graf

Emisije vonjev – terpenov in škodljivih aldehidov iz svežih in odležanih pelet

 

 

Merjenje na daljavo

Problemi z emisijami skladiščenih pelet se pojavljajo na različne načine, na ozkih področjih, ob spremembah temperatur in tudi v različnih letnih časih. Da bi lažje ugotovili kaj se dogaja je firma Bühler razvila tipalo in sistem za prenos podatkov. V projektu Pellet Rapid Test preizkušajo metode prepoznavanja bodočih problemov že med pripravo mešanice za pelete. Računajo, da bodo na osnovi podatkov lahko ukrepali že pred izdelavo v peletnih prešah. Na splošno manj znani problemi z emisijami so očitno dovolj zaskrbljujoči, da povzročajo prilagajanje predpisov in vrsto raziskav različnih institucij.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE