Ogrevanje s kotli in pečmi na pelete velja za okolju prijazno z več vidikov. Pelete so izdelane iz lesnih ostankov, ki niso uporabni za kaj drugega. Material je suh, saj ga drugače nebi mogli stisniti v pelete. Omogočeno je avtomatsko odvzemanje iz zalogovnika in dodajanje v kurišče, zato je udobje enako kot pri kurjenju na olje. Peči na pelete imajo visok izkoristek, avtomatika pa omogoča kontrolirano zgorevanje z najmanjšim možnim vplivom na okolje. Novejši predpisi govorijo o zahtevah za izločanje drobnih letečih delcev iz dimnih plinov, kar bomo v kratkem morali začeti reševati.

peletne peci poleti jokajo

Notranje površine kotla poleti pokrije vlaga pomešana s sajami

Vprašanje bralca

Pred kratkim smo dobili vprašanje bralca, ki ima peletno peč Eko Line 25. Piše, da je peč ob koncu kurilne sezone lepa, snažna in suha, ko pa čez čas pride dimnikar, so notranje stene prekrite s tekočimi sajami. Dimnikar ne zna odogovriti kaj je vzrok, prav tako tudi mojster, ki je peč montiral. Lastnik trdi, da je bila po kurilni sezoni peč vedno suha, saj so jo prej sami čistili. Meril je celo razliko temperatur “na kotlu” in v dimniku, ki niso bile večje od 1°C. Peč je v obratovanju 5 let, v kurilni sezoni pa lepo deluje in je lepe rjavo - belkaste barve in suha. Poleti ni v uporabi, saj sanitarno vodo greje toplotna črpalka.

baner lesna biomasa kotli

Vzrok sta lahko prepih in zračna vlaga

Veliko vzrokov, ki so enako težavo povzročali na običajnih starejših pečeh na drva, pri peletnem kotlu odpade. Kurivo je suho, površine, na katerih prehaja toplota iz pelet na vodo, pa so prav določene, da ne pride do rosenja med delovanjem. Ker kotel nikjer ne pušča, kar bi zagotovo opazili, je lahko edini vzrok poletna zračna vlaga. Površine v kurišču so v visokem poletju vedno hladnejše od zraka, saj so “vodno hlajene”, kljub temu da naprava ne obratuje. Zrak struja skozi kotel, prinaša vlago, ki kondenzira na notranjih površinah kurišča, se zbira v kapljice in sajaste potočke, ki prekrijejo stene kurišča.

Poleti se lahko v kubičnem metru zraka nahaja okrog 30 g vodne pare, ki se nato izloči na hladnih stenah. Domnevamo, da je samodejni pretok zraka poleti skozi kotel in dimnik kar živahen, rosenje pa je posledica, saj nobena dimniška loputa ne tesni popolnoma. Najenostavnejša rešitev je ovijanje kotla v tanko PVC folijo in lepljenje vseh stikov z lepilnim trakom, tudi proti tlem, da preprečimo prehod zraka skozi prezračevalne lopute in ventilatorje. Poskus je poceni in hitro izvedljiv.  


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.