Ogrevanje s kotli in pečmi na pelete velja za okolju prijazno z več vidikov. Pelete so izdelane iz lesnih ostankov, ki niso uporabni za kaj drugega. Material je suh, saj ga drugače nebi mogli stisniti v pelete. Omogočeno je avtomatsko odvzemanje iz zalogovnika in dodajanje v kurišče, zato je udobje enako kot pri kurjenju na olje. Peči na pelete imajo visok izkoristek, avtomatika pa omogoča kontrolirano zgorevanje z najmanjšim možnim vplivom na okolje. Novejši predpisi govorijo o zahtevah za izločanje drobnih letečih delcev iz dimnih plinov, kar bomo v kratkem morali začeti reševati.
Notranje površine kotla poleti pokrije vlaga pomešana s sajami
Vprašanje bralca
Pred kratkim smo dobili vprašanje bralca, ki ima peletno peč Eko Line 25. Piše, da je peč ob koncu kurilne sezone lepa, snažna in suha, ko pa čez čas pride dimnikar, so notranje stene prekrite s tekočimi sajami. Dimnikar ne zna odogovriti kaj je vzrok, prav tako tudi mojster, ki je peč montiral. Lastnik trdi, da je bila po kurilni sezoni peč vedno suha, saj so jo prej sami čistili. Meril je celo razliko temperatur “na kotlu” in v dimniku, ki niso bile večje od 1°C. Peč je v obratovanju 5 let, v kurilni sezoni pa lepo deluje in je lepe rjavo – belkaste barve in suha. Poleti ni v uporabi, saj sanitarno vodo greje toplotna črpalka.
Vzrok sta lahko prepih in zračna vlaga
Veliko vzrokov, ki so enako težavo povzročali na običajnih starejših pečeh na drva, pri peletnem kotlu odpade. Kurivo je suho, površine, na katerih prehaja toplota iz pelet na vodo, pa so prav določene, da ne pride do rosenja med delovanjem. Ker kotel nikjer ne pušča, kar bi zagotovo opazili, je lahko edini vzrok poletna zračna vlaga. Površine v kurišču so v visokem poletju vedno hladnejše od zraka, saj so “vodno hlajene”, kljub temu da naprava ne obratuje. Zrak struja skozi kotel, prinaša vlago, ki kondenzira na notranjih površinah kurišča, se zbira v kapljice in sajaste potočke, ki prekrijejo stene kurišča.
Poleti se lahko v kubičnem metru zraka nahaja okrog 30 g vodne pare, ki se nato izloči na hladnih stenah. Domnevamo, da je samodejni pretok zraka poleti skozi kotel in dimnik kar živahen, rosenje pa je posledica, saj nobena dimniška loputa ne tesni popolnoma. Najenostavnejša rešitev je ovijanje kotla v tanko PVC folijo in lepljenje vseh stikov z lepilnim trakom, tudi proti tlem, da preprečimo prehod zraka skozi prezračevalne lopute in ventilatorje. Poskus je poceni in hitro izvedljiv.
Želite več informacij? "*" indicates required fields