Gradite, obnavljate ali pa to načrtujete? In ne veste, katere spremembe predvideva nova gradbena zakonodaja? Razmišljate o izolaciji fasade? Nova kritina? Okna, vrata? Je račun za ogrevanje previsok? Imate težave z vlago? Bi nove stopnice? Kaj pa okolica hiše? Pridite po ključne rešitve na sejem Dom od 4. do 8. marca. Vaše dileme, nevšečnosti, težave, ki vas morda obremenjujejo v zvezi z vašimi bivalnimi prostori ali okolico stavbe, pa bodo reševali svetovalci Mreže ENSVET – Eko sklada in Gradbenega inštituta ZRMK na brezplačnem svetovanju vse dni sejma.
59. mednarodni sejem Dom (4.–8. marec 2020), Gospodarsko razstavišče
Vse o gradnji in prenovi stavb
Na Gradbenem inštitu ZRMK so pripravili program, ki vam ponuja informacije o tem, katere novosti nas čakajo v prihodnje. Z njim vam pomagamo razrešiti dileme in probleme, s katerimi se srečujete pri gradnji ali prenovi, na voljo pa so vam tudi informacije in nasveti, na kaj moramo biti pozorni pri izbiri arhitekta ali izvajalca.
Tradicionalno so vsem zainteresiranim na voljo brezplačni in neodvisni strokovni nasveti ter predavanja arhitektov, geomehanikov, statikov, gradbenih fizikov in drugih strokovnjakov ter prikazi primerov dobre prakse. Na manjših razstavah so na ogled sistemi ogrevanja in prezračevanja, načini odprave vlage v konstrukcijah, več vrst toplotnih izolacij, okna in sodobna vgradnja oken, načini gradnje (montažne in zidane hiše), dobitniki certifikata Znak kakovosti v graditeljstvu, pomembnega inštrumenta zagotavljanja kakovosti v gradbenem sektorju.
Neodvisne infomacije, nasveti in predavanja potekajo vse dni sejma od 10. ure do zaprtja sejma.
Energetski svetovalci ENSVET – Eko sklad vas bodo na enournih predavanjih seznanili o letošnjih kreditih in nepovratnih finančnih spodbudah Eko sklada ter o naslednjih področjih:
- Gradnja hiše od načrtovanja do vselitve: Zidana ali montažna hiš; Primeri napak pri gradnjah in primeri dobre prakse; Pametni dom – koliko naj bo vaš dom pameten?; Gradnja sodobne sNES hiše in cenovna primerjava sistemov gradnje; Gradnja nove masivne hiše.
- Celovita prenova hiše in subvencije Eko sklada.
- Ustrezno prezračevanje stavb in prezračevalne naprave z vračanjem toplote.
- Sončne elektrarne in vgradnja toplotne črpalke.
- Sodobno ogrevanje z lesno biomaso, z obnovljivimi viri energije.
Katere novosti nas čakajo v prihodnje?
Po 31. decembru letos bomo morali vsi graditi skoraj nič-energijske stavbe – stavbe, ki za svoje delovanje porabijo zelo malo energije, in še ta je večinoma pridobljena iz obnovljivih virov. Kakšne so te stavbe, katere novosti prinaša taka gradnja in kakšno je bivanje v tovrstnih stavbah.
V polnem teku so prenove večstanovanjskih stavb, ki se jih običajno ne lotimo celovito, temveč le delno, npr. z menjavo sistema ogrevanja ali dodatno toplotno zaščito fasade. Na kaj moramo biti pozorni pri takih prenovah, kjer morajo biti ukrepi skrbno načrtovani, rešitve premišljene in upoštevani stroški v celotni življenjski dobi, in ne le stroški investicije. Prenove morajo biti celovite, po možnosti mora stavba po prenovi dosegati skoraj nič-energijske lastnosti.
Razogljičenje stavbnega fonda in postopen prehod na podnebno nevtralno gospodarstvo je ena izmed prioritet države. Pod okriljem Ministrstva za okolje in prostor poteka integralni projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, v okviru katerega se izvajajo aktivnosti za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in blaženja podnebnih sprememb. V okviru tega projekta pospešeno poteka razvoj kazalnikov trajnostne gradnje. Alfa verzija bo že konec junija dana v prvo pilotne testiranje in nadgradnja nacionalnega okoljskega certifikata Znak kakovosti v graditeljstvu.
Predstavljajo tudi izsledke iz mednarodnih projektov, iz programa Obzorje 2020, program HAPPEN in programa LIFE, projekt Podnebna pot 2050 in projekt LIFE IP CARE4CLIMATE.
Na sejem pripravljeni in ceneje
Zagotovite si vstopnico prek spleta in se izognite gneči na sejemskih blagajnah. S spletno vstopnico imate tudi brezplačen prevoz z avtobusom LPP na razstavišče in nazaj.
Oglejte si sejem ceneje v času HAPPY HOUR!
Znižana vstopnica 6 EUR v sredo, četrtek in petek (4. do 6. marec) – od 13. do 16. ure, v soboto (7. marec) in nedeljo (8. marec) dve uri pred zaprtjem sejma. Obiskovalkam pa na vaš praznik 8. marca nudimo znižano vstopnico ves dan.
Načrtujte svoj obisk!
Prelistajte katalog že doma in si naredite načrt obiska sejma. Ob nakupu vstopnice prejmete tiskani katalog, ki vam bo služil tudi kot priročnik, hkrati pa v njem najdete seznam razstavljavcev z njihovimi opisi in kontakti.
Razstavljavci in svetovalci vas pričakujejo od srede do sobote, od 10.00 do 19.00, v nedeljo do 18.00.
Več: www.sejemdom.si
Sejemski popusti
Razstavljavci so za obiskovalce pripravili številne sejemske popuste. Z več informacijami o ugodnostih vam bodo postregli razstavljavci sami.