Strehe imajo tudi napake. Te ne vplivajo samo na toplotno izolacijo, ampak pogosto tudi na prehod pare in zrakotesnost. Na srečo te pomanjkljivosti niso vedno škodljive, pogosto pa lahko omejujejo življensko dobo strešne konstrukcije ali dobro počutje. Vendar so prepogosto vzrok strukturne škode z daljnosežnimi posledicami.
Vlaga, ki prihaja od zunaj
Poškodovana kritina neizogibno povzroči škodo tako na izolaciji kot na tako konstrukciji. Zato je trajna in kakovostna zaščita pred dežjem in snegom najpomembnejša.
Vlaga, ki prihaja iz notranje strani
Kljub nepoškodovani kritini pa se lahko pojavi vlaga v novih in toplotno izoliranih strehah. Ogrevano bivalno podstrešje je stalen vir vlage.
Plesen kot posledica kondenza na notranji strani lesno-vlaknenih plošč |
Plesen se je pojavila tudi na špirovcih |
Za 80 % vseh napak, ki povzročijo škodo na strešni konstrukciji so vzrok netesni stiki med masivnimi zidanimi stenami in leseno strešno konstrukcijo!
Ostali razlogi pa so: netesnost folij na stikih, na prebojih, pri inštalacijah, toplotni mostovi zaradi konstrukcijskih rešitev in uporabe neprimernih materialov in napak pri izvedbi.
Podstrešna obloga iz lesenega opaža je prepustna za paro. Pod pločevinasto kritino ali kritino iz bitumenskih skodel je vlaga kondenzirala v lesenem opažu, posledica pa je trohnenje desk.
Zaradi netesnih mest na stikih notranje folije je prišlo do močnega kondenza na strešni foliji, posledica so poškodbe na špirovcih.
Celo vrhunski materiali ne zagotavljajo pravega učinka ob nepravilni vgradnji!
Celo vrhunski izvajalci pa ne zagotavljajo pravega učinka ob uporabi manj kvalitetnih materialov!
Sekundarne kritine in vetrne zapore na zunanji, hladni strani izolacije, morajo biti zlepljene s trakovi in/ali lepili za zagotavljanje zaščite pred vetrom!
Parne ovire in zapore na notranji, topli strani izolacije – morajo biti zlepljene s trakovi in/ali lepili za zagotavljanje zrakotesnosti!
Definicija odprtosti folij
Strešne folije so različnih debelin in trdnosti. Označuje pa jih specifična paro-prepustnost, najpogosteje označujemo s podatkom o sd vrednost.
- manj kot 0,5 m → parno odprta folija
- od 0,5 m do 100 m → parna ovira
- od 100 m do 1500 m → parna zapora
- nad 1500 m → parno tesna zapora
Pomembno:
Razmerje med sekundarno kritino in parno oviro mora biti najmanj 1:10 !
Parne zapore in parne ovire uporabljamo vedno, kadar nameščamo toplotno izolacijo na notranjo, toplo stran sten, ali na toplo podstrešje.
V katerih primerih svetujemo uporabe parne zapore in ne parne ovire?
• pri sanacijah, kjer je debelina masivne stare stene več kot 0,5m
• kadar je na zunanji strani neventilirana fasada iz pločevine
• če je objekt pod nivojem tal (tudi delno, npr. klet)
Trije argumenti, zakaj NE uporabiti navadnih PE folij:
• zaradi temperaturnih razlik prihaja do krčenja in širjenja materialov – polietilenske folije se strgajo;
• nekontrolirano sproščanje kemikalij in plastifikatorjev v ozračje;
• zaradi elektrostatike PE folije vlečejo nase prah in prašne delce iz okolja in ozračja
Možne težave s parnimi ovirami in parnimi ovirami
Kljub uporabi parnih zapor in parnih ovir vedno obstajajo možnosti poškodbe zaradi vlage. Nenehno se srečujemo z enakimi napakami. V večini primerov je vzrok slaba izvedba. Najpogostejše napake pri izvedbi so:
• parna zapora/ovira je umazana, stiki zato ne tesnijo,
• tesnenje ob robovih je slabo izvedeno ali »pozabljeno«,
• preboji niso zatesnjeni, poškodbe folije niso popravljene,
• uporabljajo se ceneni lepilni trakovi neprimerne kakovosti, ki stik zlepijo le za kratek čas.
Na sliki je prikazano pravilno lepljenje stikov folije, tesnjen ob preboju zračnika in tesnjenje ob preboju folije z leseno konstrukcijo. Uporabljeni so lepilni trakovi, ki so posebej prilagojeni uporabi na notranjih folijah. Ampacoll trakovi se lahko v fazi montaže še odlepijo, zato, da lahko popravimo nenatančno izdelane stike, po določenem času pa se sprimejo s podlago in trajno tesnijo.
Netesni stiki med strešno folijo in stenami so glavni prehod vlažnega zraka skozi strešno konstrukcijo. |
Posledice netesnega stika aluminijaste folije in zidane stene: kondenz na steni je že povzročil razrast plesni.
Pravilno: na stiku parne ovire/zapore s steno je potrebno tesnjene. Najenostavnejša je uporaba trajno elastičnih butylnih tesnilnih mas. Tesnilna masa Ampacoll RA zagotavlja dober oprijem na zid iz opeke, betona, kamna ali mavčnih plošč, prav tako pa na leseno konstrukcijo.
Preboji tudi najmanjših električne cevi morajo biti trajno zaprti. Tesnilni materiali morajo biti odporni proti staranju, prilagodljivi različnim oblikam prebojev in sposobni absorbirati premike.
Namestitev strešnih oken je zahtevna in jo morajo opraviti samo usposobljeni strokovnjaki. Parna pregrada mora biti tesno povezana z okvirjem. Šele, ko so folije in toplotna izolacija pravilno priključena, je zagotovljena dolgoročna funkcionalnost. Smiselna je uporaba originalnih toplotno izolacijskih okvirjev (npr. Velux BBX in BDX) in tesnilnih folij, ki jih ponujajo proizvajalci strešnih oken, kadar pa le teh nimamo na razpolago, uporabimo kakovostne in trajne izdelke, saj se bomo le s pravilno izvedbo izognili kondenzu na špaletah.
Praktična priporočila
Potrebno bo še veliko let, preden bodo vsi vpleteni začeli rutinsko upoštevati vsa načela dobre prakse. Le kadar se načrtovalci in izvajalci med seboj podpirajo, se lahko spremembe na bolje hitro in nemoteno izvajajo.
Arhitekt razvije rešitev za vsak posamezen primer in dosledno upošteva dogajanje v celotnem ovoju zgradbe. Upošteva realne izvedbene možnosti na objektu. Razpravlja o rešitvi z izvajalcem. Povabi k reševanju problema ustreznega tehničnega svetovalca. Izvajalec podpira arhitekta. Zaveda se svojih nedoslednosti. Pripravi in ponudi svoje ideje, po možnosti že v fazi načrtovanja, razpravlja z drugimi obrtniki (elektrikarji, inštalaterji, krovci), da lahko načrtuje potek dela. Povabi strokovnjaka, kadar potrebuje nasvet. | ||||
Utopično razmišljanje? Ne. V praksi se kaže, da je takih pristopov pri arhitektih in gradbincih čedalje več, saj se zavedajo, da le dobra končna izvedba in dolgoročno zadovoljstvo uporabnika priča o dobro opravljeni storitvi.
Izdelke najvišje kakovosti za tesnjene strešnih konstrukcij in fasad, vse od strešnih folij, lepilnih trakov, tesnil ipd lahko kupite v trgovinah Kalcer.
Na voljo je tudi tehnično svetovanje.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields