Solarni moduli so okolju prijazni, proizvajajo zeleno elektriko. Zato ima solarna elektrika svetlo bodočnost, saj je trenutno edini način, s katerim lahko enostavno, tiho in brez posebnega vzdrževanja naprave pridobimo električno energijo.
Gašenje stavb pod fotovoltaiko
Z moduli prekrita streha v sončnem dnevu je pod napetostjo in je za gasilce razmeroma nevarna. Zato se bodo gašenja stavbe lotili bolj previdno in bodo na tem delu požar v resnici bolj omejevali in manj gasili. Trenutno ne obstaja uradna statistika o požarih povezanih s fotovoltaiko, ki je sicer zelo redko vzrok požara v stavbi. S staranjem instalacij pa lahko ta pojav postane bolj pogost, zato bo potrebno čim prej izdelati predpise o dodatni opremi solarne napeljave, da bi lahko v primeru izjemnih dogodkov ukrepali hitro in varno ter škodo čim bolj zmanjšali.
Izbruh v nekaj sekundah
Delujoče fotovoltaično polje se je v opazovanem primeru v nekaj sekundah spremenilo v gorečo baklo. Požar je opazil sosed, poklical gasilce in opozoril stanovalce ter fotografiral dogajanje. Najprej se je sredi polja modulov pojavil dim, nato je izbruhnil plamen, ki je v nekaj minutah požgal vso napravo. Gasilci so se gašenja lotili previdno in v poročilu po ogledu in iskanju vzrokov, omenili lome v napeljavi, ki bi lahko bili tudi posledica grizenja kun. Zanimiv je tudi odgovor na vprašanje, kako lahko moduli zagorijo sami od sebe in kaj je vzrok. Na mestu, kjer je prišlo do prekinitve ali loma vodnika bo enosmerni tok tekel naprej, posledica pa je nastanek obloka, podobno kot pri varjenju. Slednji ima izjemno temperaturo, do 5000°C, pojav pa lahko traja lahko več ur, zato lahko ob tem zagori karkoli.
Gasilci so v požarih kjer je v bližini fotovoltaika v veliki nevarnosti
Poskusi v laboratoriju
V večjih poljih lahko nastane enosmerna napetost do 1000 V. Module bi sicer lahko povezali v manjše enote in znižali napetost, kar pa bi podražilo vgradnjo in močno zmanjšalo izkoristek sistema.
V laboratoriju so izvedli simulacijo poškodbe instalacije med moduli in primerjali obnašanje vodnikov iz aluminija in bakra. Opazili so, da prekinitve aluminijastih kablov trajajo manj časa, saj konci prej odgorijo, čeprav aluminij vroče delce brizga na večjo razdaljo. Poskusi z različnimi kabli so še pokazali, da ne glede na material vodnika in izolacije, kabli povezani v šop izjemno hitro zagorijo, plamen pa nato dobesedno preskakuje naprej. Rešitev problema lahko dosežemo z avtomatiko, ki opazuje delovanje instalacije in prepoznava nenadni nastanek električnih oblokov ter izključi celotno napravo. Ta problem je strokovnjakom in politikom že dolgo znan, vendar se do sedaj govorjenje o njem ni prilegalo v sliko o tihi, enostavni in okolju prijazni energiji.
Fotovoltaika bo v bodoče zagotovo prevzela še večji delež oskrbe s čisto elektriko
Napotki za gasilce
Moduli oddajajo visoko napetost, vendar niso visokonapetostni, saj se to področje prične nad napetostjo 1.000 voltov, vendar se ta nikoli ne pojavi na modulih, kjer je napetost enosmerna. Nevarne napetosti se pojavijo za pretvornikom, tega pa lahko izključimo, kar z moduli ni izvedljivo. V sončnem dnevu polje modulov z lahkoto doseže mejno vrednost 120 V, nad to mejo pa lahko elektrika za premočenega gasilca postane tudi smrtno nevarna. Zato je kombinacija enosmerne napetosti in vode za gasilce zelo neugodna. Poskusi zasenčevanja modulov z brizganjem pene se niso obnesli, saj ta zdrsne z modulov, ki spet proizvajajo elektriko. Ena od nevarnosti je še možnost popuščanja vezi in padec kolektorskega polja na gasilce. Med gašenjem se lahko pojavijo še posredne nevarnosti, na primer pok vodovodnih cevi, omočenje zidov in možnost električnega sunka po tej poti. Gašenje fotovoltaike zato lahko varno poteka samo v nočnem času ob svetlobi lune ali mestnih svetilk, saj je svetlobe premalo za nastanek električne napetosti.
Pojav obločnega plamena v solarni napeljavi je enak kot pri elektro varjenju
Slovensko združenje za požarno varnost je pred časom izdalo brošuro Smernice o požarni varnosti sončnih elektrarn
Povezane vsebine