Pomlad velja za najlepši letni čas, za alergične na cvetni prah pa se s prebujanjem narave začne obdobje kihanja, smrkanja in splošnega slabega počutja. Najbolj občutljivim svetujejo čim manj gibanja na prostem, a cvetni prah jih lahko ogroža tudi doma. Tisti, ki so se odločili za kakovosten prezračevalni sistem z ustreznimi filtri, teh težav nimajo.

 

lunos prezracevanje e2

 

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji najmanj 15 odstotkov ljudi alergičnih na cvetni prah, kar pomeni, da seneni nahod greni življenje vsakemu šestemu prebivalcu. »Posebni mikro filtri, vgrajeni v decentralni prezračevalni sistem Lunos, zadržijo 90 odstotkov prašnih mikrodelcev, kot so cvetni prah, fin zunanji prah, smog in cigaretni dim. To pomeni, da lahko alergiki v svojem domu zadihajo s polnimi pljuči in se brez posledic naužijejo svežega zraka,« zagotavlja Milan Kuster, direktor podjetja Lunos. Učinkoviti filtri so po njegovih besedah zelo pomemben del prezračevalne enote. Poleg tega, da skrbijo za čist zrak, je z uporabniškega stališča pomembno, da so trajni in preprosti za čiščenje. Lunosove lahko preprosto operete pod tekočo vodo.

 

 

Prednosti prezračevalnih sistemov:
•    samodejno odvajajo izrabljen zrak z neprijetnimi vonjavami,
•    odvajajo odvečno vlago in škodljive snovi, dovajajo pa svež in filtriran zrak,
•    iz prostora odstranjujejo odvečno vlago, s čimer preprečujejo nastanek plesni in ugodnih življenjskih pogojev za pršice,
•    preprečujejo prepih in vdor zunanjega hrupa ter prahu,
•    zagotavljajo primerno filtriran zrak brez alergenov in s tem olajšajo življenje alergikom,
•    varčujejo z energijo.

 

 

Dejstvo je, da je dober prezračevalni sistem nepogrešljiv ne samo za alergike, ampak tudi za vse, ki jim bivalno udobje kvari prekomerna vlaga. Ta je pogosta nadloga v energetsko prenovljenih hišah in stanovanjih, kjer so lastniki zamenjali okna in zunanje zidove »oblekli« v toplotnoizolativni ovoj. Težave z odvečno vlago in plesnijo, ki se zaradi nje prej ali slej pojavi, je mogoče rešiti le s stalno in ustrezno izmenjavo zraka, to pa lahko zagotovi le dober prezračevalni sistem. Takšen, ki deluje (skoraj) neslišno, v bivalnih prostorih ne ustvarja občutka prepiha, zunanjemu hrupu preprečuje vdor v bivalne prostore, poleg tega pa ne povzroča toplotnih izgub. »Pri decentralnih prezračevalnih sistemih rekuperacija deluje po principu regenerativne izmenjave toplote in ta proces je tako učinkovit, da se pri prezračevanju izgubi manj kot deset odstotkov energije za ogrevanje,« pravi Kuster.

 

lunos prezračevanje hiše

 

Krmiljenje z nadzorom vlage in temperature

Prezračevalni sistem Lunos, ki deluje po principu podtlaka, iz bivalnih prostorov odvaja vlažen in onesnažen zrak, vanje pa pripelje zunanji, svež zrak, ne da bi morali na stežaj odpirati okna in vrata – ta so lahko ves čas tudi nepredušno zaprta. Za to poskrbi rekuperator z več tipali, ki neprestano merijo zunanje in notranje klimatske razmere, na podlagi izmerjenih podatkov pa samodejno prilagajajo delovanje sistema. Povedano drugače: izmenjave zraka so ves čas kontrolirane, nikoli jih ni preveč ali premalo, zrak pa se zamenja v celotnem prostoru. »Nadzorno enoto, ki povezuje vse vključene enote in krmili njihovo delovanje, je zelo preprosto uporabljati – uporabnik s pritiskom na tipko izbere režim delovanja. Priporočamo sicer delovanje v samodejnem režimu, kar pomeni, da se prezračevanje uravnava glede na trenutno vlago in temperaturo v prostoru,« svetuje Milan Kuster.

 

baner prezracevanje

 

 

Prezračevalni element Lunos ego za majhne prostore

V Lunosu so razvili tudi rešitev za učinkovito prezračevanje majhnih prostorov (do 10 m²), kot so kuhinje, kopalnice, weceji, kjer je zrak pogosto vlažen in tudi najbolj onesnažen. Element ego namreč deluje kot samostojna rekuperativna enota, razdeljena na dve polovici. Vsaka uporablja svojo polovico izmenjevalca toplote, ki z ventilatorjem dovaja zrak v prostor oziroma ga iz njega odvaja. »Element sočasno dovaja zrak v prostor in ga odvaja. Ventilator približno minuto odvaja iz prostora ogret in onesnažen zrak ter v tem času 'napolni' hranilnik toplote. Nato se proces obrne in eno minuto v prostor dovaja svež zunanji zrak. Ta privzame toplotni potencial, ki se je pri odvajanju toplega notranjega zraka nakopičil v hranilniku toplote,« pojasni delovanje Milan Kuster.Toplotni izkoristek elementa ego je po zagotovilih proizvajalca 87,7-odstoten. Motor ventilatorja (Brushless DC) zagotavlja zelo majhno porabo energije – samo 0,2 W/m3/h, kar pomeni izjemno energijsko učinkovitost. Pri delovanju povzroča le rahel šum, 16,8 dB, kar je manj, kot zahtevajo protihrupni standardi in predpisi.

lunos prezracevanje ego
Tehnične karakteristike:
•    volumenski pretok: 5–45 m³/h
•    raven hrupa: 16,8 dB
•    poraba energije: 0,2 W/m³/h
•    vzdrževalni stroški: manj kot 3 evre/leto (energija + filter) na rekupertorski ventilator
•    dimenzije: ø160 x 500 mm Pripadajoča oprema:
•    večstopenjska krmilna enota 5/UNI s pretvornikom električne energije 5/NT18 za krmiljenje do treh rekuperatoskih enot ego s kazalnikom menjave filtra,
•    stikalo za krmiljenje 5/W2U za različne stopnje prezračevanja (5, 10, 20 ali 45 m³/h) in za krmiljenje vklopa/izklopa.

 

 

Povezane vsebine


Lunos d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.