Prezračevalni sistem Lunos s filtrom za cvetni prah

Oglasno sporočilo

Avtor: Ba. P.

Prezračevalni sistem Lunos s filtrom za cvetni prah element Lunos ego za majhne prostore

Pomlad velja za najlepši letni čas, za alergične na cvetni prah pa se s prebujanjem narave začne obdobje kihanja, smrkanja in splošnega slabega počutja. Najbolj občutljivim svetujejo čim manj gibanja na prostem, a cvetni prah jih lahko ogroža tudi doma. Tisti, ki so se odločili za kakovosten prezračevalni sistem z ustreznimi filtri, teh težav nimajo.

 

lunos prezracevanje e2

 

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji najmanj 15 odstotkov ljudi alergičnih na cvetni prah, kar pomeni, da seneni nahod greni življenje vsakemu šestemu prebivalcu. »Posebni mikro filtri, vgrajeni v decentralni prezračevalni sistem Lunos, zadržijo 90 odstotkov prašnih mikrodelcev, kot so cvetni prah, fin zunanji prah, smog in cigaretni dim. To pomeni, da lahko alergiki v svojem domu zadihajo s polnimi pljuči in se brez posledic naužijejo svežega zraka,« zagotavlja Milan Kuster, direktor podjetja Lunos. Učinkoviti filtri so po njegovih besedah zelo pomemben del prezračevalne enote. Poleg tega, da skrbijo za čist zrak, je z uporabniškega stališča pomembno, da so trajni in preprosti za čiščenje. Lunosove lahko preprosto operete pod tekočo vodo.


Prednosti prezračevalnih sistemov:

•    samodejno odvajajo izrabljen zrak z neprijetnimi vonjavami,
•    odvajajo odvečno vlago in škodljive snovi, dovajajo pa svež in filtriran zrak,
•    iz prostora odstranjujejo odvečno vlago, s čimer preprečujejo nastanek plesni in ugodnih življenjskih pogojev za pršice,
•    preprečujejo prepih in vdor zunanjega hrupa ter prahu,
•    zagotavljajo primerno filtriran zrak brez alergenov in s tem olajšajo življenje alergikom,
•    varčujejo z energijo.


Dejstvo je, da je dober prezračevalni sistem nepogrešljiv ne samo za alergike, ampak tudi za vse, ki jim bivalno udobje kvari prekomerna vlaga. Ta je pogosta nadloga v energetsko prenovljenih hišah in stanovanjih, kjer so lastniki zamenjali okna in zunanje zidove »oblekli« v toplotnoizolativni ovoj. Težave z odvečno vlago in plesnijo, ki se zaradi nje prej ali slej pojavi, je mogoče rešiti le s stalno in ustrezno izmenjavo zraka, to pa lahko zagotovi le dober prezračevalni sistem. Takšen, ki deluje (skoraj) neslišno, v bivalnih prostorih ne ustvarja občutka prepiha, zunanjemu hrupu preprečuje vdor v bivalne prostore, poleg tega pa ne povzroča toplotnih izgub. »Pri decentralnih prezračevalnih sistemih rekuperacija deluje po principu regenerativne izmenjave toplote in ta proces je tako učinkovit, da se pri prezračevanju izgubi manj kot deset odstotkov energije za ogrevanje,« pravi Kuster.

 

lunos prezračevanje hiše

 

Krmiljenje z nadzorom vlage in temperature

Prezračevalni sistem Lunos, ki deluje po principu podtlaka, iz bivalnih prostorov odvaja vlažen in onesnažen zrak, vanje pa pripelje zunanji, svež zrak, ne da bi morali na stežaj odpirati okna in vrata – ta so lahko ves čas tudi nepredušno zaprta. Za to poskrbi rekuperator z več tipali, ki neprestano merijo zunanje in notranje klimatske razmere, na podlagi izmerjenih podatkov pa samodejno prilagajajo delovanje sistema. Povedano drugače: izmenjave zraka so ves čas kontrolirane, nikoli jih ni preveč ali premalo, zrak pa se zamenja v celotnem prostoru. »Nadzorno enoto, ki povezuje vse vključene enote in krmili njihovo delovanje, je zelo preprosto uporabljati – uporabnik s pritiskom na tipko izbere režim delovanja. Priporočamo sicer delovanje v samodejnem režimu, kar pomeni, da se prezračevanje uravnava glede na trenutno vlago in temperaturo v prostoru,« svetuje Milan Kuster.

 

baner prezracevanje

 

 

Prezračevalni element Lunos ego za majhne prostore

V Lunosu so razvili tudi rešitev za učinkovito prezračevanje majhnih prostorov (do 10 m²), kot so kuhinje, kopalnice, weceji, kjer je zrak pogosto vlažen in tudi najbolj onesnažen. Element ego namreč deluje kot samostojna rekuperativna enota, razdeljena na dve polovici. Vsaka uporablja svojo polovico izmenjevalca toplote, ki z ventilatorjem dovaja zrak v prostor oziroma ga iz njega odvaja. »Element sočasno dovaja zrak v prostor in ga odvaja. Ventilator približno minuto odvaja iz prostora ogret in onesnažen zrak ter v tem času ‘napolni’ hranilnik toplote. Nato se proces obrne in eno minuto v prostor dovaja svež zunanji zrak. Ta privzame toplotni potencial, ki se je pri odvajanju toplega notranjega zraka nakopičil v hranilniku toplote,« pojasni delovanje Milan Kuster.Toplotni izkoristek elementa ego je po zagotovilih proizvajalca 87,7-odstoten. Motor ventilatorja (Brushless DC) zagotavlja zelo majhno porabo energije – samo 0,2 W/m3/h, kar pomeni izjemno energijsko učinkovitost. Pri delovanju povzroča le rahel šum, 16,8 dB, kar je manj, kot zahtevajo protihrupni standardi in predpisi.

lunos prezracevanje ego
Tehnične karakteristike:
•    volumenski pretok: 5–45 m³/h
•    raven hrupa: 16,8 dB
•    poraba energije: 0,2 W/m³/h
•    vzdrževalni stroški: manj kot 3 evre/leto (energija + filter) na rekupertorski ventilator
•    dimenzije: ø160 x 500 mm Pripadajoča oprema:
•    večstopenjska krmilna enota 5/UNI s pretvornikom električne energije 5/NT18 za krmiljenje do treh rekuperatoskih enot ego s kazalnikom menjave filtra,
•    stikalo za krmiljenje 5/W2U za različne stopnje prezračevanja (5, 10, 20 ali 45 m³/h) in za krmiljenje vklopa/izklopa.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE