Okna in vrata, ki odlično tesnijo, in toplotnoizolativna fasada zagotavljajo energijsko učinkovitost objekta. Pozimi nas ne zebe, poleti nam ni prevroče. Cena za to udobje je lahko visoka, če smo pozabili na prezračevalni sistem, saj dihamo onesnažen zrak.
V razvitih evropskih državah je vsaka energetska sanacija povezana tudi z vgradnjo prezračevalnega sistema. Medtem ko so pred leti prevladovali centralni prezračevalni sistemi, se zdaj investitorji vedno pogosteje odločajo za decentralne, saj je njihova vgradnja veliko bolj preprosta in povezana z manj gradbenimi posegi. V Evropi in tudi v Sloveniji je najbolj prodajan decentralni prezračevalni sistem Lunos e². Sestavljen je iz notranjega difuzorja, kjer priteka zrak v prostor, vmes so pogonski sklop, dozator zraka in rekuperator zraka, ki skrbi, da se toplota ne izgublja. Deluje reverzibilno, 70 sekund v eno smer in 70 sekund v drugo, na ta način poleti poskrbi za ohlajanje notranjega zraka, pozimi pa za njegovo ogrevanje. »Sistem je že serijsko opremljen s filtrom G7, ki zadrži prašne delce. Za alergike pa smo vgradili poseben filter, ki zadrži 99,3 odstotka mikrodelcev,« pravi Milan Kuster, direktor podjetja Lunos Slovenija.
Prednosti, ki jih ima decentralni prezračevalni sistem:
• omogoča varčevanje z energijo,
• deluje neslišno,
• zagotavlja protihrupno zaščito,
• ne povzroča prepiha,
• opremljen je s filtrom proti alergijam,
• učinkovita zamenja ves zrak v prostoru in ga prefiltrira,
• opremljen je s senzorjem vlage za učinkovito odpravljanje vlage v prostorih,
• montaža je zelo preprosta, hitra in cenovno ugodna,
• vgradimo ga lahko v katerikoli gradbeni fazi, pri novogradnjah in ob prenovah.
S prezračevalnim sistemom nad vlago in plesen
Škodljivi mikrodelci se lahko sproščajo iz zidne plesni, ki je pogost pojav zlasti v energijsko obnovljenih hišah, katerih lastniki so pri prenovi pozabili na prezračevalni sistem. Glavni razlog za čezmerno nastajanje vlage je namreč v nezadostnem in nepravilnem zračenju ter v sodobnih oknih, ki dobro tesnijo. Vlaga v prostoru se dodatno nabira s kuhanjem, pomivanjem posode, pranjem in sušenjem perila ter z drugimi vsakodnevnimi opravili.
»Največ vlage in s tem možnosti za razvoj plesni je običajno v kopalnici. Prostor, ki bi moral biti naša oaza dobrega počutja, lahko zaradi slabega prezračevanja kmalu postane idealno gojišče za razvoj plesni,« opozarja Kuster in dodaja, da je vgradnja decentralnega prezračevalnega sistema z rekuperacijo najboljši način za odpravljanje težav z vlago. Za delovanje v kopalnici je posebej prilagojena nova generacija Lunosovih rekuperatorjev Silvento, ki samodejno uravnava klimo v prostoru. Novi ventilatorji imajo optimizirane motorje, proizvajalec pa na podlagi številnih študij preoblikoval in izboljšal tudi mere rotorja in prezračevalnih komponent.
V Evropi ima prezračevalni sistem vsaka druga hiša
Lunosov decentralni prezračevalni sistem je preverjeno učinkovit, kar dokazuje tudi podatek, da je v Evropi nameščen že v več kot polovico objektov, vgraditi pa ga je mogoče v kateri koli faze gradnje ali prenove. Dejstvo je namreč, da je kljub zračenju z odpiranjem oken dotok svežega zraka v bivalne prostore količinsko premajhen. Zgolj z odpiranjem oken namreč ne moremo zagotoviti izmenjave vsega zraka v prostoru, saj zračni tokovi niso učinkovito usmerjeni, poleg tega zrak ni prefiltriran, ob nizkih zimskih temperaturah pa le redko kdo v stanovanju naredi prepih, ki je nujen za učinkovito izmenjavo zraka. Z decentralnim prezračevanjem prihranimo od 25 do 30 odstotkov stroškov za energijo v primerjavi z odpiranjem oken.
Kljub na videz zapletenemu mehanizmu uporabnik z vzdrževanjem decentralnega prezračevalnega sistema nima nobenih dodatnih stroškov. Pogonski sklopi delujejo pri nizki napetosti, elektromotorji so testirani na 20 let delovanja. Na dva do tri mesece je treba pod tekočo vodo sprati filter G7 in ga vstaviti nazaj, filter za cvetni prah pa je treba zamenjati na pol leta.
Lunosu nagrada za inovativnost
Podjetje Lunos je konec junija letos v Frankfurtu prejelo nagrado TOP 100 za inovativnost v kategoriji srednje velikih podjetij. »Tekmovanje poteka že 26. leto, v izbirnem postopku pa je bilo podjetje Lunos še posebej prepričljivo,« je ob tej priložnosti povedal direktor Lunos Slovenija Milan Kuster. Nagrado so prejeli za patent, ki predstavlja srce prezračevalne enote njihovega najbolj prodajanega prezračevalnega sistema e². Gre za majhno filtrsko peno, ki zagotavlja tiho delovanje prezračevalnega sistema, idejo zanjo pa je vodja razvoja in član upravnega odbora v nemškem matičnem podjetju Lunos Michael Mercher dobil ob gledanju vremenskih poročil na televiziji (osnova za inovativen patent je bila namreč gobica, ki mikrofon zaščiti pred hrupom vetra).