Prezračevanje Lunos - prezračevalni sistem z dobrim razmerjem kakovost – cena

Lunos prezračevanje - prezračevalni sistem, ki spada spada med decentralne sisteme prezračevanja. Z rekuperacijo ali brez ga je mogoče vgraditi v katerikoli fazi gradnje. Odličen in kakovosten prezračevalni sistem za zmerno ceno je primeren za sanacije in novogradnje. Brez ustrezne izmenjave zraka se poleg vlage, povečuje vsebnost CO2 in radona. Za centralni prezračevalni sistem je pogosto ovira cena sistema ter prepričanje, da je prezračevanje mogoče samo  z velikimi  centralnimi sistemi. Proizvajalci oken so vgrajevali okna z izjemnimi faktorji, prezračevanje pa je bilo predvideno zgolj z odpiranjem oken.

Lunos prezracevanje hise

Ob večerih smo začeli pripirati okna, klimatske naprave čez dan skoraj ne potrebujemo več, čez dober mesec pa bo marsikdo že zagnal ogrevalni sistem. To hkrati pomeni, da bomo vedno redkeje odpirali okna. Z vidika zadrževanja toplote v stanovanju je to razumljivo, z vidika kakovosti bivanja pa je pomanjkanje prezračevanja povezano s celim kupom težav, tudi s povečanim tveganjem za okužbo z novim koronavirusom.

Prezračevanje namreč spada med preventivne ukrepe, s katerimi zmanjšujemo možnosti za okužbo z novim koronavirusom. Nič manj pomembno ne bo v prihajajočih hladnejših mesecih, ko nas bodo poleg novega koronavirusa pogosteje ogrožale tudi kapljično prenosljive bolezni. V pravilno in zadostno prezračevanem prostoru se izrabljen in onesnažen notranji zrak izmenja s svežim zunanjim, razredči se koncentracija onesnaževal, tudi mikrobioloških, vse to pa izboljša kakovost zraka.

Po priporočilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje bi morali prostore pogosto zračiti, pri tem pa vsakokrat ustvariti nekajminutni prepih. Milan Kuster, direktor podjetja Lunos, se s tem strinja in dodaja: »V normalnih okoliščinah bi morali trikrat na dan za pet minut odpreti vsa okna in vrata. Če je v stanovanju cel dan več oseb, moramo to storiti petkrat na dan. Le na ta način bomo ohranili ustrezno razmerje med kisikom in ogljikovim dioksidom (CO2) v zraku, relativna vlažnost pa ne bo pretirano narasla.« Še zlasti pomembno je prezračevanje spalnih prostorov, in sicer tik pred spanjem – regeneracija telesa med nočnim počitkom je namreč nujna za krepitev imunskega sistema.

baner prezracevanje

S prezračevalnim sistemom brez toplotnih izgub

Tistim, ki živijo v stanovanjih in hišah s prezračevalnim sistemom, oken ni treba odpirati, saj je za ustrezno izmenjavo zraka poskrbljeno. Kakovosten prezračevalni sistem samodejno prilagaja količino pretoka glede na kakovost zraka v prostoru, Lunosov pa po Kusterjevih besedah meri tudi vlago in temperaturo v vsakem prostoru ter glede na izmerjene vrednosti poskrbi za optimalno kakovost zraka. Dejstvo je, da vsi prezračevalni sistemi, tako decentralni sistemi Lunos kot tudi centralni prezračevalni sistemi različnih proizvajalcev, v bistvu opravljajo isto funkcijo – poskrbijo, da dihamo svež in prefiltriran zrak, brez odvečne vlage, mikroorganizmov in drugih onesnaževal.

 

Kaj v praksi pomeni decentralni sistem prezračevanja?

Če ni ustrezne zamenjave zraka se notranji zrak zasiči in ne more sprejemati vlage. Odpiranje oken običajno ni dovolj, saj zahteva prepih večkrat dnevno. Lunosov decentralni prezračevalni sistem izsesa porabljen zrak in dovede novega. Na ta način so izmenjave kontrolirane, zrak se zamenja v celem prostoru, hkrati pa je doveden zrak prefiltriran. Zvočna izolacija je enaka kot pri zaprtih oknih (52 decibelov), prihranek toplote pa je pri klasičnem »hidro senzibilnem sistemu« v primerjavi z odpiranjem oken, več kot 40 odstoten, pri  t.i. rekuperacijskem Lunos sistemu pa so te izgube minimalne.

Podjetje Lunos je pionir na področju razvoja ventilatorjev za prezračevanje, sistemov za prezračevanje brez rekuperacije in kasneje odvzemanje energije izstopnemu zraku ter vračanje oziroma segrevanje vstopnega zraka.

 lunos prezracevanje

 

Z večjo močjo v času novega koronavirusa

Milan Kuster priporoča, da se v času novega koronavirusa pri centralnih prezračevalnih sistemih moč delovanja poveča za približno 15 odstotkov: »Centralni sistemi namreč ne zmorejo samodejno prilagajati delovanja po posameznih sobah. Pri decentralnem prezračevalnem sistemu Lunos pa lahko delovanje prepustite avtomatskemu krmiljenju. Rezultat nadzorovanega prezračevanja je izboljšana mikroklima, prostori so 'zdravi', brez prekomerne vlage, slabih vonjav in plesni, kar pripomore k dobremu počutju. Kakovosten sistem prezračevanja stalno dovaja svež zrak in odvaja izrabljenega, skupaj z vsemi škodljivimi snovmi.«

Sogovornik tudi svetuje pogostejše čiščenje oziroma menjavo filtrov. Če imamo centralni prezračevalni sistem, je filter priporočljivo zamenjati na dva do tri mesece. Pogostejša menjava je bolj kot s higienskimi razlogi povezana s tem, da se na ta način v sistemu ne ustvarja velik upor, ki sicer zmanjšuje pretok zraka. Tistim, ki so vgradili Lunosov decentralni sistem, filtrov ni treba menjati, saj so pralni. »Našim strankam svetujemo, da filtre operejo pod tekočo vodo vsak mesec, še bolje na 14 dni. S tem preprostim opravilom bodo v svojem domu zagotovili resnično svež in čist zrak,« pravi Milan Kuster.

 

Kdaj uporabiti kateri sistem?

Kvalitetno lahko prezračujemo z osnovnim sistemom brez rekuperacije ali z rekuperacijo. Z zadnjimi izvedbami z rekuperacijo so doseženi standardi za pasivne hiše, kar dokazujemo s certifikatom DiBT in nagrado Best Product of the Year (leta 2012). V obeh primerih je  rezultat z učinkovitostjo prezračevanja in odprave vlage, plesni isti. Razlika je le v tem, da so sistemi  z rekuperacijo energetsko zelo varčni in subvencionirani. Stanovanja in zasebne hiše je absolutno smiselno zračiti z osnovnim hidro-senzibilnimi sistemi, s čimer učinkovito poskrbimo za ustrezno izmenjavo zraka. Izvedba poteka tako, da ventilator v kopalnici zamenjamo z Lunosovo ventilatorsko enoto, ki je povsem drugače konceptirana kot klasični ventilator. Ustvarja podtlak in deluje neslišno 24 ur na dan, regulira vlago in se prilagaja temperaturi in vlagi. Potrebujemo le še vstopne enote za zrak, ki so lahko tudi okenske, tako da ne posegamo v  fasado.

 

lunos prezracevanje silvento

 

Lunosov primer dobre prakse

Ta model je bil uspešno izbran kot optimalen sistem prezračevanja za 600 stanovanj Stanovanjskega sklada na Brdu. Ker vstopno enoto namestimo na posebno pozicijo, se dvigajoči topli zrak in padajoči vstopni hladni zrak hitro premešata brez prepiha, brez občutka dotoka hladnega zraka, določene izgube pa so bistveno manjše, kot bi nastale ob prezračevanju skozi okna. V 24 urah se celoten zrak zamenja 3 krat.

Poraba elektrike za delovanje ventilatorja

Ventilator porabi 0,005 W na kubični meter zraka kar pomeni 2,3 EUR na leto. Priporočamo, da ob odhodu na dopust ventilatorjev ne izklapljate. Ventilatorji so preizkušeni in izjemno trajni.

 

Klasični ventilator ne ustvarja podtlaka, Lunos ventilator ga uspe ustvariti

To je njegova temeljna prednost. Klasični ventilatorji so aksialni, Lunos sistem prezračevanja pa je radialen. Podtlake ustvarjamo v umazanih  prostorih, drugje pa imamo vstopne enote svežega zraka. Rešetke na vratih svetujemo v kopalnici, kjer je glavna ventilatorska enota, sicer pa pod vrati potrebujemo le 2 mm zraka. Če so vrata tesno zaprta ali imajo pragove, svetujemo vgradnjo elementa za prehod zraka med prostori ali rešetko.

 baner prezracevanje

Kakšna  je temeljna razlika rekuperacijskega sistema in klasičnega hidro senzibilnega z vidika vgradnje?

Vhodne enote pri hidro senzibilnem sistemu so  lahko v zidu ali okenskem okvirju, pri rekuperaciji pa so enote vedno v zidu in je potrebno narediti več prebojev. Ne ena in ne druga montaža  ni zahteven poseg. Pridemo zjutraj, ko pa se stanovalci vrnejo domov, je že vse končano. Pri rekuperaciji je včasih potrebno namestiti dodatno kakšne kable, niso pa to veliki posegi. Difuzorji so identični za oba sistema, vse cevi pa so serijsko narejene na fi 160. Tako je tudi morebitni prehod iz hidro senzibilnega sistema na rekuperacijo, enostaven. Zamenja se samo vložek. Pri rekuperaciji so vse enote tako rečeno aktivne, pri klasiki pa so vhodne pasivne, odhodna pa je aktivna.

 

lunos prezracevanje rekuperacija

 

V večstanovanjskih hišah je zračenje praviloma izvedeno preko vertikalnih zračnikov. Kaj v tem primeru?

Če je obstoječa stena na katero so priključeni obstoječi ventilatorji dobra in  se večina stanovalce odloči za to izvedbo, se na stropu vertikale montirajo  posebne enote, ki ustvarjajo podtlak po celi vertikali in potem  v kopalnicah samo namestimo ustrezne difuzorje. V takšnem primeru lahko  uredimo prezračevanje dvosobnega stanovanja  za bistveno nižjo ceno, za okoli 300 evrov ali še manj. Največja težava je v tem, da se vsi stanovalci v nekem bloku ne odločijo za to, da bi si prezračevanje uredili hkrati. In zato se to  rešuje posamezno.

 

 

So pri hidro senzibilnem sistemu izgube res tako majhne, da  je smiselna  vgradnja v večini objektov?

Glede na osnovni vložek za prezračevanje za obstoječa stanovanja v blokih, je rekuperacija luksuz. Amortizacija sistema je namreč predolga. Pri hidro senzibilnemu sistemu ne bi smeli govoriti o direktnih ali polnih izgubah. Do teh bi prihajalo takrat, če  ne bi nikoli in nikdar odprli oken in vrat. Če pa jih ljudje odpirajo zato, ker jih morajo, vsaj malo, vsaj v kuhinji in v sanitarijah, hidro senzibilni sistem pomeni prihranek. Pred sedmimi leti so v Nemčiji naredili  zanimivo primerjavo. Ker teh prihrankov ni mogoče natančno ovrednotiti, so izpeljali zanimiv projekt. V novogradnjo s 600 stanovanji, v 200 niso naredili vgradili  nobenega sistema prezračevanja, v 200 so namestili klasični sistem Lunos in  v 200  pa za tisti čas najmodernejše sisteme z rekuperacijo. Glede na to, da se je to izvajalo pred leti, je takrat rekuperacija dosegala okoli 75 odstotkov, danes pa 90 in več. Po dveh letih so ugotovili, da je bil prihranek v  stanovanjih primerjavi s tistimi, ki niso imeli nobenega sistema pri hidro senzibilnim prezračevanju okoli 17 odstoten, s takratno rekuperacijo  pa 27 odstoten. Najprej so bili navdušeni, ko pa so upoštevali še amortizacijo, se je zgodba deloma spremenila. Tako so takrat v objavi priporočili vgradnjo hidro senzibilnega sistema, ker je imel rekuperacijski sistem predolgo amortizacijo. In od takrat naprej so v Nemčiji množično vgrajevali te sisteme. Zadnja leta, ko govorimo o energetskih slikah in pasivnih standardih, se v novogradnje vgrajuje rekuperacijske sisteme, kar je normalno. V objekte z energetsko varčnimi in pasivnimi standardi.

 


Lunos d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.