Energetski preobrat in prehod na samovzdržni in ekološki način ogrevanja je proces, ki temelji na spremembi miselnosti porabnikov. Zavedanje o tem kaj natančno pomeni »obnovljiv vir energije« je torej ključno za uspešen proces energetske prenove in edini način za celosten strukturni premik.
Kakovostne informacije so bistvene
Odgovornost ponudnikov ogrevalnih sistemov mora biti torej, ob sami prodaji, usmerjena v izobraževanje in informiranje splošne javnosti. Na osnovi kakovostnih informacij in splošnega izobraževanja moramo omogočati sklepanje odločitev na osnovi verodostojnih in bistvenih informacij, ob tem pa potencialnim kupcem na vsakem koraku nuditi strokovno oporo. Raven znanja je torej odločilna na vsakem koraku nakupnega procesa.
V nadaljevanju lahko najdete kratek izsek in pregled iz KWB priročnika, ki vam bo pomagal pri razumevanju goriv iz biomase.
Peleti
Približno 90 % vseh peletov se proizvede iz naravnih lesnih odpadkov in stranski produktov lesne industrije, kot npr. žagovina in lesni oblanci. Samo približno 10 % se jih pridela iz okroglega lesa, katerega lesna industrija iz razloga kakovosti ne more razžagati. Potrebna energija za proizvodnjo peletov iz lesne žagovine znaša 2,7 % energijske vrednosti peletov. Za primerjavo je pri pridobivanju zemeljskega plina potrebno 10 %, pri kurilnem olju pa 12 % energijske vrednosti goriva.
Bistvene lastnosti lesnih peletov so opisani v evropskem standardu EN 14961-2. Standard razlikuje razrede kakovosti A1, A2 in B. Za trg ogrevalne tehnike so pomembna kakovostna razreda A1 in A2, za zasebno uporabo pa se priporoča izključno uporaba kakovost A1.
Vsebnost energije
Večje, kot je razmerje med kWh ter nasutimi metri (nm), manjša je potreba po prostornini skladišča za gorivo. 1 nasuti meter odgovarja 0,4 kubičnemu metru (fm). Vsebnost vode (w) je delež vode, ki je v lesu, navedeno % sveže snovi.
Dejstva, ki jih ne smemo zanemariti
Gozdovi v Sloveniji pokrivajo dobrih 58 % naše površine, lesna zaloga pa je ocenjena na 338 milijonov kubičnih metrov. Lesni prirastek znaša dobrih 8 milijonov kubičnih metrov letno, izrabljamo pa zgolj 43 % prirastka. Ob lesnih peletih, sekancih in polenih se za obnovljiv način ogrevanja lahko uporabljajo tudi goriva, ki so stranki produkt kmetijstva. Koruzni storži, miskantus in olivne koščice so izjemen energent, ki beležijo ogromno energijsko vrednost.
![]() |
Več o ogrevalnih sistemin na polena, pelete in sekance lahko izveste na strani na
Kontaktirajte ponudnika
"*" indicates required fields