Predstavljamo primer Solinterra hiše – izkoriščanje toplote zemlje in sonca in preprečevanje uhajanja toplote iz notranjosti
Temperaturna bariera se izvede na zunanji strani opečnega zidu pod izolacijsko oblogo. |
Predstavljamo Solinterra sistem gradnje hiše s t.i. toplotno bariero
Iz zemljskih globin namreč proti površju neprestano kroži toplota – približno 0,7 kWh na m2 letno. T.i. sistem Solinterra izkorišča podpovršinsko zemeljsko toploto, poleg tega pa še sončno toploto. Bistvo sistema je t.i. temperaturna bariera, ki preprečuje uhajanje toplote iz notranjosti.
V Solinterra sistemu sončno energijo zbiramo ko je na razpolago in jo v izoliranih ceveh pošljemo v zemeljski zbiralnik toplote pod temeljno ploščo hiše. Temperatura zemlje pod temeljno ploščo doseže recimo ob koncu poletja temperaturo od 20 do 30 0C, voda za ogrevanje pa s tem od 18 do 20 0C, namesto povišanja temperature se povečuje prostornina zemeljskega zbiralnika. Ker je temperatura toplotne bariere in notranjosti hiše skoraj enaka, notranjosti ni potrebno ogrevati. Za pokritje toplotnih izgub toplotne bariere zadostuje toplota, ki jo pridobimo na preprost način iz zemlje in sonca.
Za Solinterra hiše zadostuje debelina izolacije po veljavnih predpisih |
Solinterra hiše spadajo v razred ničenergijskih hiš |
Za Solinterra hiše ni potrebna posebaj izdatna količina izolacije kot pri klasičnih pasivnih hišah, temveč zadostuje debelina izolacije po veljavnih predpisih, saj je temperaturna razlika med zunanjim zrakom in bariero minimalna. Izolacija uporabljamo le zato, da se voda v temperaturni barieri (18-20°C) ne ohlaja. Značilnost hiš s toplotno bariero je tudi prezračevanje z izkoriščanjem toplote iz odpadnega zraka – rekuperacija toplote z visokim izkoristkom. Za hlajenje uporabljamo zemljo izven zemeljskega hranilnika s konstantno temperaturo od 8 do 12 0C na globini 1,5 do 2,5 metra.
Stroški gradnje hiše s toplotno bariero so le nekoliko višji od stroškov gradnje primerljive običajne hiše. Lahko računamo na največ 10 % višje stroške, rezultat prihranka stroškov za energijo je primerljiv z energetskimi pasivnimi hišami. Poraba energije za ogrevanje, pohlajevanje in prezračevanje take hiše je manj kot 10 kWh/m2 na leto, kar uvršča Solinterra hiše v razred ničenergijskih hiš.
Za pogon črpalk in ventilatorjev lahko uporabimo energijo pridobljeno s pomočjo fotovoltaičnih modulov za proizvodnjo električne energije in na ta način dobimo nič energijsko hišo popolnoma brez emisij CO2.
Želite več informacij? "*" indicates required fields