Enako kot v vsakem avtomobilu, mora tudi v kolektorskem sistemu krožiti voda z dodatkom protizmrzovalnega sredstva, ta mešanica pa je termično zelo obremenjena. Omogoča prenos toplote, korozijsko zaščito, ne sme zmrzniti ter mora biti še okoljsko in zdravstveno neoporečna. Zato jo je potrebno vsakih 5 let menjati, kar velja za vse, ploščate in vakuumske kolektorje, posebej če je poleti večkrat prišlo do uparjevanja. Dodatek Coracon Sol 5 ima dodan propandiol, ki ščiti tudi baker, vsebuje zaviralce proti rjavenju, je Ph nevtralen, točko uparjevanja premakne na 150°C in je nestrupen. Ob menjavi sistem, če je potrebno najprej izperemo s čisto vodo, napolnimo z novo mešanico vode in Coracon Sol 5 v razmerju 50: 50, skrbno odzračimo napeljavo ter vzpostavimo predpisan tlak. Nato bo solarni sistem nemoteno in z visokim izkoristkom deloval najmanj naslednjih 5 let.

 

ellatron zascita kolektorjev pred zimo

Na 5 let je potrebna menjava tekočine v kolektorskem sistemu-1

 

Kaj pa zalogovnik tople vode?

Grelniki in zalogovniki tople vode delujejo učinkovito samo, kadar je prenos sončne toplote na vodo visok. To dosežemo na dva načina. Najprej vsaki dve leti staro magnezijevo anodo menjamo z novo, saj ščiti grelnik. Namesto, da bi zaradi mikrorazpok v emajlu rjavel bojler, bo rjavela anoda, zato pravimo, da je »žrtvena«. Aktivnih anod, ki so priključene na elektriko pa ni potrebno menjavati. Drugi ukrep je vgradnja elektronske naprave, ki sistem na vodni strani ščiti pred odlaganjem vodnega kamna. Voda pri nas je razmeroma trda, obloge vodnega kamna na grelnih spiralah pa delujejo kot izolator in zmanjšujejo prenos toplote. Rešitev je vgradnja elektronske naprave, na primer Profikalk

 

ellatron vodni kamen

Odlaganje vodnega kamna prepreči elektronska zaščita

 

PKS 2000, ki omogoča stalno zaščito pred tem pojavom.

 

Coracon Sol 5 HF zdrži do 260°C

To je sredstvo za kolektorski obtok za vse vrste kolektorjev, tudi za vakuumske z direktnim pretokom. Je okoljsko neoporečno, uporabimo ga nerazredčenega ter ne povzroča korozije na nobenem materialu cevi, celo na aluminiju ne. Ne škoduje tudi nobenemu tesnilnemu materialu, varuje sistem od -29°C do 260°C, dopušča trajno obremenitev do 230°C, biološko razgradljiv ter preprečuje tvorbo oblog in usedlin. Namenjen za dobro odzračene zaprte sisteme, dopolnjevanje pa je dovoljeno samo s tem sredstvom in ne z vodo.

 

Vse opisane proizvode dobavlja in vgrajuje Ellatron, www.et-solar.si  

 

Povezane vsebine

 

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.