Lastnik 48 let stare hiše sedaj s toplotno črpalko porabi za radiatorsko ogrevanje 200 m2 prostorov in tople vode zgolj 720 evrov letno
Kako prenoviti ogrevalni sistem v starejši zgradbi? Se odločiti za obnovljive sodobne rešitve? Izbrati toplotno črpalko? Ohraniti radiatorski sistem ogrevanja? Pri katerem dobavitelju? Komu zaupati? Kakšne prihranke bomo dosegli s prenovo? Ali ogrevalni sistemi, ki vključujejo toplotno črpalko, učinkovito delujejo tudi v dolgih in hladnih zimskih okoliščinah? Kako meriti porabo električne energije? Vzdrževanje in rokovanje z novim sistemom?
Zgradba, katere lastnik sedaj za ogrevanje prostorov in sanitarne vode na leto porabi zgolj 720 evrov |
Vse to so vprašanja, ki si jih zastavljajo številni lastniki starejših stanovanjskih zgradb, ki so si za cilj zastavili bistveno zmanjšati stroške ogrevanja prostorov in sanitarne vode.
Odgovore nanje smo poiskali pri investitorju, ki si je podobna vprašanja zastavljal pred prenovo, odgovore nanje pa dobil z odličnim delovanjem varne, zanesljive in učinkovite toplotne črpalke zrak/voda.
Toplotna črpalka se je izkazala za odlično izbiro, ki tudi v razmerah dolge zime na Gorenjskem presega pričakovanja investitorja. Rok Herlec iz Kranja sedaj na letnem nivoju dosega prihranke v vrednosti 2.200 €! Z njim smo se pogovorili o procesu in rezultatih prenove.
Celovito ste prenovili sistem ogrevanja v stari hiši in ohranili radiatorski sistem ogrevanja. Kakšni so bili stroški ogrevanja pred prenovo in kakšni so sedaj?
»Glede na to, da sem želel učinke prenove natančno izmeriti, sem vgradil tudi poseben števec električne energije zgolj za toplotno črpalko. V lanskem letu oziroma natančneje od 1. maja 2011 do 1. maja 2012 smo tako porabili 5.600 kW električne energije za ogrevanje prostorov in sanitarne vode.
V letošnjem letu bomo po mojih ocenah in dosedanjih meritvah porabili 6.500 kW (od 1. maja 2012 do 1. maja 2013. Povprečna 2-letna poraba za ogrevanje 200 m2 in delno ogrevanje kleti bo tako znašala 6.000 kW.
Pred prenovo smo za ogrevanje na kurilno olje porabili od 2.500 do 3.000 litrov kurilnega olja na leto, odvisno od zime. V obdobju maj 2012/maj 2013 bomo za ogrevanje porabili cca.720 evrov.«
|
Toplotna črpalka odlično deluje pri najnižjih temperaturah na Gorenjskem |
»Po dveh letih delovanja smo ob prvem pregledu delovanja sistema ugotovili, da vse deluje brezhibno. Očitno gre za navezo odličnih naprav in odlične storitve. Takšne izkušnje imajo tudi znanci, ki so mi izvajalca in proizvajalca priporočili. Pri njih sistem deluje že dobrih 5 let. Glede posebnosti velja spomniti, da sistem deluje brezhibno, brez kakršnega koli posega v njegovo avtonomijo. Z njim nimamo nikakršnega dela, prostori so ogreti na 21,5°C - 22°C, hrupa zunanje enote v hiši ne zaznamo. Ključna je ekonomičnost, saj so stroški deljeni s 4. Prav to je bilo zame največje, izjemno pozitivno presenečenje.«
Monter z 20 letnimi izkušnjami, Anton Paščinski |
Pri prenovi ogrevalnega sistema je torej potrebno pred odločitvijo preučiti obstoječe stanje in razmisliti o ciljih prenove. Za zmagovito kombinacijo se izkaže formula, ki združuje vrhunsko opremo in odlično storitev s strokovno montažo, svetovanjem in celovitim servisom tudi po zagonu sistema. Toplotna črpalka se je izkazala za odlično izbiro tudi v zahtevnih pogojih dolge in hladne zime ter ob ohranitvi radiatorskega sistema ogrevanja presegla pričakovanja lastnika.
Povezane vsebine