Že nekaj let v Sloveniji gradimo nizkoenergijske in pasivne hiše, njihova gradnja pa se bo še povečevala, saj bodo po letu 2020 dovoljene le skoraj ničenergijske stavbe. Tovrstna gradnja nam je že prinesla določene spremembe in temeljenje na toplotni izolaciji, ki se izvaja zaradi zmanjšanja toplotnih izgub, je prav gotovo eden od načinov gradnje, pri katerem staro znanje in obstoječa gradbena praksa nista več ustrezna.
Temeljna plošča
Temeljenje na temeljni plošči se je v Sloveniji zelo hitro uveljavilo predvsem zaradi enostavne, mnogo hitrejše pa tudi cenejše izvedbe v primerjavi s klasičnimi pasovnimi temelji. Toplotna izolacija pod temeljno ploščo, ki preprečuje toplotne mostove, je za investitorja nizkoenergijske ali pasivne hiše zelo pomembna. Prav tako trdnost, trajnost in toplotna izolativnost sistema, ki bo v zemlji zagotovil popolno zaščito stavbe pred vlago ali vodo. Za čim večjo energijsko učinkovitost in ugodje bivanja v tako grajeni stavbi naj bi bila vsa toplotna izolacija vgrajena pod betonsko ploščo, saj akumulacija toplote tako veliki masi betona omogoča stabilno temperaturo v vseh, tudi montažnih hišah.
Pred nameščanjem podložnega betona in prvega sloja toplotne izolacije FIBRANxps posebno pozornost namenimo inštalacijam. Na natančno položeni prvi sloj toplotne izolacije FIBRANxps ustrezne debeline nalepimo samolepilno hidroizolacijo. Na nalepljeni sloj dvostransko samolepilne hidroizolacije postavimo opaž temeljne plošče. |
Postopoma odstranjujemo zaščitno folijo hidroizolacije in plošče FIBRANxps SEISMIC polagamo previdno in natančno na lepljivo hidroizolacijsko površino, zaradi močne lepljivosti so popravki zelo težavni. Pred montažo armature morebitne špranje zatesnimo s PU-peno. Na vrsti sta polaganje armature z distančniki in betoniranje. |
ENAKO, pa vendar DRUGAČE
Tovrstno temeljenje je že desetletja uveljavljeno v državah severneje od nas, a vendar sistema nismo mogli le prekopirati. ZAKAJ NE?
Slovenija je bolj ali manj potresno ogroženo območje in pri potresu pride tudi do dinamičnih obremenitev na stavbo, kar je treba pri snovanju in gradnji upoštevati. Poglobljene raziskave o vedenju podizolirane temeljne plošče pri potresu so kot najustreznejšo rešitev nadzorovanega vedenja hiše potrdile FIBRAN-ovo inovativno rešitev, t. i. temeljno blazino SEISMIC, ki jo predstavljamo v tem prispevku.
Temeljenje na temeljni blazini SEISMIC
Kompozit temeljne blazine SEISMIC je sestavljen iz armiranobetonske temeljne plošče, posebne dvoslojne toplotne izolacije s tlačno trdnostjo najmanj 400 kPa in vmes vgrajene dvostransko samolepilne hidroizolacije. Ob potresnih sunkih takšna temeljna blazina deluje sovprežno in zaradi svoje delne prožnosti tudi kot dušilnik potresnih sil. Temeljna blazina, položena na betonski podlagi, ne dovoljuje nenadziranega zdrsa, s čimer se posredno ščitijo tudi inštalacijski vodi.
Inovacija temeljne blazine energijsko učinkovitih stavb na potresno ogroženih območjih je nov pristop gradnje, zato smo na spletni strani pripravili podrobnejša pojasnila. Hkrati smo za projektante, izvajalce in investitorje ves čas na voljo, da tako pomemben element, kot so temelji stavbe, ne bi bil zgrajeni napačno.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields