Eksploziven razvoj tehnike za shranjevanje električne energije je morda primerljiv samo s prodorom osebnih računalnikov. Vzrok je razvoj vedno boljših baterij in njihova vedno nižja cena. Razmeroma nova tehnologija je dober posel za vse, od proizvajalcev do uporabnikov, polje uporabnosti pa se bo razširilo na skoraj vsa področja človeškega delovanja.
Na solarnem in elektroenergetskem področju vzporedno uvajamo več tehnologij, ki lahko delujejo hkrati ali izmenično, vse pa prispevajo k znižanju izpustov toplogrednih plinov in neposredno razbremenjujejo klimatske pritiske.
Vse je enostavnejše
Še pred kratkim, so bili baterijski sklopi dragi, lastnik pa si je moral pridobiti znanje, da jih je lahko uporabljal in vzdrževal. Sodobne baterije so cenejše, zmogljivejše, enostavne za uporabo ter celo lepe na pogled. Po pritrditvi na steno bodo delovale neslišno in samodejno ter preko noči ali ob izpadih preskrbovale stanovalce z elektriko. Firma Tesla iz ZDA je prva, ki je dala v javno prodajo stenske litij- ionske baterije z vgrajenim tekočinskim hlajenjem. Lastnik firme in patentov Elon Musk je celo najavil, da ne bo sprožil patentnih tožb proti tistim, ki so v dobri veri uporabili njegove ideje za svoje podobne izdelke.
Nemški EON ponuja stenske zalogovnike elektrike z močmi 4,4 – 6,6 – 8,8 in 11 kWh |
Skrite nevarnosti shranjevanja električne energije?
Nemci so od fotovoltaike prešli na vzpodbujanje vgradnje akumulatorjev. S paneli lahko trenutno proizvedejo 40 GW elektrike, kar je 7,5% celotne porabe. Baterije bodo omogočile neprekinjeno rabo lastne sončne elektrike in s tem možnost odklopa od javnega omrežja. Posledica bo lahko zmanjšanje prispevkov za solidarno vzdrževanje javnega omrežja in višja cena za vse ostale porabnike. Nemški neodvisni think-tank Agora Energiewende je v projekciji do 2035 ugotovil, da bo trg sončne elektrike še naprej rasel, javne distribucije pa ne bo ogrozil. Tudi če bi Nemci preko noči vse strehe prekrili s fotovoltaiko in se delno odklopili od omrežja, bi s tem ceno javne elektrike zvišali za največ 0,5 centa na kilovatno uro.
Kaj se bo zgodilo
Revijo Renewable Enery World je zanimalo, na katero področje bodo nove možnosti shranjevanja elektrike imele največji vpliv, na stanovanjsko, industrijsko ali na javno. Če strnemo mnenja dvanajstih vodilnih strokovnjakov, se bodo interesi enakomerno razdelili na vsa področja, saj ima vsako od njih od tega velike koristi.
Gospodinjstva bodo prva množično posegla po baterijskih napajalnikih, s tem povečala lastno varnost ter posredno razbremenila in uravnotežila javno omrežje, kar je dober stranski učinek. Sledila bodo manjša podjetja, ki bodo s tem zmanjšala stroške in ranljivost ter zaradi zanesljivosti napajanja povečala prednost pred konkurenco. Vodilne bodo Avstralija, Japonska in Nemčija, predvsem zaradi visokih cen elektrike za gospodinjstva. Posledica bodo novi poslovni modeli in prihranki zaradi manjše konične porabe, ki so zanimivi predvsem za podjetja.
V javni porabi pričakujejo pospešeno gradnjo velikih javnih zalogovnikov elektrike, ki jih bodo sestavljali standardizirani elementi, iz katerih lahko sestavimo baterije z močjo od 100 kW do 100 MW. Nekaj takšnih projektov je že danes v uporabi. S tem dobijo obnovljivi viri povsem nov pomen, saj lahko viške elektrike shranjujemo brez velikih tehnoloških podvigov ali pretvarjanja v različne energente. Strokovnjaki trdijo, da se bo shranjevanje elektrike razvijalo podobno kot sposobnost shranjevanja podatkov, vedno večja količina na vedno manjšem prostoru. Skratka, smo na pragu nove revolucije, ki prinaša velike koristi za vse uporabnike.