Sodobni ogrevalni sistemi

Človeško telo je toplotni stroj, ki za svoje delovanje vedno potrebuje določeno stopnjo ohlajevanja.

Tematska priloga revije Varčujem z energijo

Človeško telo je toplotni stroj, ki za svoje delovanje vedno potrebuje določeno stopnjo ohlajevanja. Samodejno in natančno vzdržuje stalno temperaturo 37 °C, stopinja manj ali več je že lahko znak bolezenskega stanja.

ogrevanje hisa

V hladnejšem delu leta pa se temperatura okolice tako zniža, da prehitro ohlajanje telesa najprej preprečimo z več plastmi obleke, če pa to ne zadostuje, bomo potrebovali ogrevano zavetje. Prebivalec severne poloble v zaprtih prostorih preživi do 20 ur na dan, zato je pomembno, da v njih dosežemo ugodne pogoje za bivanje, delo ali počitek.

Od čepenja ob odprtem ognju smo prišli najprej do ogrevanja posameznega prostora in nato do vzdrževanja primerne temperature v vseh delih stavbe. Sodobni čas prinaša dodatne zahteve, sedaj mora ogrevanje delovati čim bolj varčno in s čim manjšim vplivom na okolje. To je ključni pojem, saj ni več časa za brezbrižnost, zato mora vsako dejanje sodobnega človeka spremljati misel na to, kako bo s svojimi dejanji vplival na ravnotežje v okolju. Zato so sodobne stavbe dobro toplotno izolirane, ogrevalni sistemi nizkotemperaturni, s toplotnimi črpalkami zajemajo toploto zraka, zemlje in vode, prestrezajo sončno svetlobo in toploto, najhladnejše dneve pa lahko premostijo z ogrevanjem na biomaso.

pasica aplikacija

Glavni problem pa se skriva v zastarelosti ogrevalnih sistemov. Nemci ugotavljajo, da samo 20% njihovih ogrevanj ustreza sodobnim zahtevam, verjetno je pri nas stanje še slabše. Izračunali so, da jim vsak tretji cent, ki ga lastnik plača za kurivo, uide skozi dimnik, hkrati pa ugotavljajo, da bi se z nekaj ukrepi dalo prihraniti kar polovico porabljene energije za ogrevanje. Zato je pri odločitvi, kaj narediti, potrebno najprej pomisliti na sonce, ne glede na to, na kakšen tip ogrevalnega sistema ali energenta pri tem mislimo. Naslednji premislek naj gre v smeri obnovljivih virov, pri čemer se spet pojavi sonce ter les v vseh oblikah. Če se ne moremo izogniti uporabi plina ali kurilnega olja, je potrebno vgraditi peči z najvišjim izkoristkom. Različne vire toplote lahko med seboj še kombiniramo, pri tem pa naj sistem ostane čim enostavnejši in pregleden. Sodobna ogrevanja pa ne delujejo brez obtočnih črpalk, ki so neopazen vendar pomemben del napeljave in ob napačni izbiri lahko postanejo veliki porabniki energije. Sodobne črpalke porabijo do 80% manj elektrike kot zastarele, zato je menjava vedno dober ukrep.

Prava izbira ogrevalnega sistema pa še zdaleč ni dovolj, saj je potrebno tudi toplotne izgube stavbe zmanjšati do meje možnega. Pri tem je pomembna toplotna izolacija obodnih sten, strehe, kleti, oken in vrat. Z zmanjšanjem toplotnih potreb stavbe se zmanjša tudi velikost ogrevalnega sistema, če pa dodamo še prezračevanje z vračanjem toplote smo naredili v glavnem vse kar je možno, da bi zmanjšali svoje stroške in neugoden vpliv na okolje. Ta premislek pa je tudi vzrok za nastanek priloge o sodobnih ogrevalnih sistemih.

Več o aktualni ponudbi TOPLOTNIH ČRPALK in KOTLOV NA LESNA GORIVA, s tehničnimi karakteristikami vred, najdete na spodnji povezavi. V preglednicah lahko enostavno izbirate in med seboj primerjate ponudnike.

sodobni ogrevalni sistemi

Pregled ponudbe 30 sodobnih ogrevalnih sistemov

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI