Sončne kolektorje poznamo okrog sto let, v preteklih dvajsetih letih pa so izboljšave absorbcijskih premazov in vakuumska izvedba izjemno povišale učinkovitost teh naprav.

 

Toplo vodo potrebujemo vse leto in vsak dan, zato se vgradnja zagotovo splača, posebej če je poraba tople vode velika. Razlika v izkoristku med avtomatiziranim sistemom z obtočno črpalko in takim, ki deluje na gravitacijo, znaša do 5%, kar je zanemarljivo. Zato bo toplota sonca skoraj zastonj, če razmere dopuščajo postavitev razvoda, ki deluje samodejno in gravitacijsko, saj imajo vakuumski kolektorji na vodni strani majhen upor.

 

ellatron et solar kolektor

Ena od možnih postavitev, ki omogoča uspešno zajemanje toplote sonca

 

Vakuumski solarni kolektorji vodijo
Ta vrsta kolektorja ima najvišji izkoristek od vseh tipov, zlasti v hladnejših dneh. To je posledica izjemne izolativnosti vakuumskih cevi, saj bi izkoristek močno padel, če bi se prestrežena toplota izgubljala v okolico. Tudi masa kolektorja mora biti čim manjša, saj zaradi tega hitreje reagira in odda prestreženo toploto vodi. Tudi na tem področju so vakuumski sistemi v prednosti.


V to skupino spadajo Thermomax sončni kolektorji, ki so vzdržljivi, odporni proti toči, zaščiteni pred pregrevanjem, izdelani so v Evropi, predvidena življenjska doba pa znaša 25 let. Izdelek spada med najkvalitetnejše na tem področju, je prilagojen evropskim klimatskim razmeram, ima oznako kvalitete Solar Keymark, ter nagrado za dobro obliko in izvedbo. Kolektor lahko namestimo na streho ali v navpičnem položaju, na steno.


Pomemben element – solarni grelnik
Prostornino izberemo z ozirom na število članov gospodinjstva, na vsakega okrog 80 litrov. Za štiričlansko družino vgradimo 300 litrski grelnik, s čimer ves sistem doseže višji izkoristek, omogoča zalogo tople vode za oblačne dni in prepreči poletno pregrevanje. Notranjost mora biti emajlirana, običajno je opremljen z dvema spiralnima grelnikoma ter dodatnim električnim. Pojav korozije zaradi mikro razpok v emajlu prepreči vgrajena magnezijeva anoda, toplotna izolacija debeline okrog 50 mm pa preprečuje toplotne izgube. Grelnik je potrebno občasno očistiti, saj se v pitni vodi vedno nahaja pesek in mulj, ter vsebino občasno ogreti na 60°C da preprečimo morebiten razvoj bakterij. 

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.