Sonce in zemlja, ni boljše kombinacije za najcenejši vir ogrevanja in hlajenja
Novice RSS Zanimivosti
Sonce in zemlja, ni boljše kombinacije za najcenejši vir ogrevanja in hlajenja
Prispeval UR
Sistem Solinterra - Energetski sistem v vrhu Evrope
Sistem Solinterraje bil nedavno prepoznan kot energetsko najučinkovitejši sistem v Evropi. Ta ogrevalni sistem prodornega in inovativnega dolenjskega podjetja Dulc se je odlično izkazal z vgradnjo v Medpodjetniškem izobraževalnem centru MIC v Novi Gorici.
Na javnem razpisu so kandidirali z novo ogrevalno tehnologijo in bili uspešno izbrani. V centru MIC so poskrbeli za strojne instalacije na stavbi, ki so jih kasneje dali v najem. Center v Novi Gorici deluje od februarja 2014, uradno pa so ga namenu predali pred kratkim. Zadovoljni so tako investitor kot uporabnik, saj so opazni veliki prihranki energije, kar je bil glavni namen vgradnje Solinterra sistema ogrevanja.
Delovanje sistema Solinterra
Uporabnost sistema Solinterra
Podjetje DULC d.o.o. se že vrsto let ukvarja s strojnimi instalacijami in razvojem energetsko učinkovitih ogrevalno-hladilnih sistemov. Razvili so sistem ogrevanja, hlajenja in prezračevanja, ki izkorišča sončno in zemeljsko toploto. S sistemom Solinterra so opremili že nekaj samozadostnih, nič energijskih stanovanjskih hiš po Sloveniji.
MIC v Novi Gorici je prvi večji objekt, kjer je izkoristek še večji. Kot pravi direktor podjetja, g. Matej Dulc, je učinkovitost Solinterra sistema v tem primeru večja zato, ker stavba potrebuje zelo veliko energije, sistem Solinterra pa omogoča zelo velike energetske prihranke, saj v največji meri izkorišča energijo sonca in zemlje. V sistemu Solinterra je vključeno tudi ogrevanje sanitarne vode ter hlajenje in prezračevanje objekta. Kot pravi g. Matej Dulc, je bila investicija okrog 40 odstotkov višja od običajne, vendar smo z najboljšimi vgrajenimi instalacijami in napravami poskrbeli za nizke obratovalne stroške.
G. Matej Dulc, direktor podjetja Dulc d.o.o. pred objektom MIC Nova Gorica
Sistem Solinterra je prekosil pričakovanja s prihranki ogrevanja in hlajenja
V novogoriškem primeru se je investicija s sistemom Solinterra zvišala za štiristo tisoč evrov, a prihranki energije so še višji, kot smo jih predvideli, to je več kot 80.000 evrov letno (za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje ter segrevanje sanitarne tople vode). Potrebno je dodatno upoštevati, da leto 2014 ni bilo najbolj sončno.
Ogrevanje večinoma pokriva energija sonca
Ogrevanje 5.000 m2 velikega objekta pokrivamo le s soncem, razlika potrebne dodatne energije se pokrije z vgrajeno toplotno črpalko voda - voda, pravi g. Matej Dulc in pove, da se bo investicija namesto v predvidenih 7 letih povrnila v 5 letih. Za hlajenje se izkorišča energija podtalne vode in celotni objekt se hladi samo s pomočjo energije podtalnice (free cooling). To je najcenejši vir hlajenja.
Prednosti sistema Solinterra je torej veliko: energija iz sonca in zemlje je brezplačna, ekološko neoporečna in brez emisij CO2, sistem omogoča energetsko neodvisnost, kar danes ni nepomembno, tudi vzdrževanje je poceni. Odločitev je seveda na strani posameznika. Kot ugotavlja g. Matej Dulc, je veliko ljudi še skeptičnih do takih novosti, a tudi Slovenija na tem področju zelo zaostaja za tujino. V podjetju Dulc v sistemu Solinterra vidijo zanesljivo prihodnost. »Stremimo k razvoju sistema naprej, s to tehnologijo želimo prodreti tudi v tujino« pravi direktor podjetja.
Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...
Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.
V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...
Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.