Sončne elektrarne v Sloveniji strmo rastejo
V zadnjih letih smo pri gospodinjstvih opazili skokovito rast na področju samooskrbe z elektriko, ki jo omogočajo sončne elektrarne. V začetku leta 2018 je bilo v Sloveniji skupno nameščenih 5.536 sončnih elektrarn v skupni moči 267 MW, do leta 2019 pa smo jih postavili skoraj 1.300 v skupni moči 13,1 MW. Glede na podatke izdanih deklaracij za obnovljive vire energije Agencije za energijo, smo v letu 2018 postavili še štiri sončne elektrarne 382,5 kW, hkrati je bil objavljen že četrti javni poziv projektom iz obnovljivih virov za vstop v podporno shemo.
Instalirana moč za male sončne elektrarne
Podatki o instalirani moči novih sončnih elektrarn v letu 2019 temeljijo na Registru deklaracij za proizvodne naprave električne energije iz obnovljivih virov, zaradi česar se razlikujejo od dejanskega stanja na trgu. Datumi izdaje deklaracij so lahko tudi nekaj mesecev za dejanskim priklopom sončne elektrarne na električno omrežje. Poleg tega so v statistiki vključene tudi elektrarne, ki jih na seznamu Agencije za energijo ni več, razlogi za to pa so lahko različni, bodisi da sončne elektrarne ne obratujejo več ali pa investitorji niso pravočasno podaljšali deklaracije za obnovljive vire energije.
Instalirana moč sončnih elektrarn po letih v Sloveniji in po regijah (brez sončnih elektrarn za samooskrbo)
62,8 mio EUR podpor za sončne elektrarne
V letu 2018 je bilo skupno izplačanih 135,1 mio EUR za podpore proizvodnji električne energije iz OVE. Od tega so sončne elektrarne dobile 46,5 % oziroma 62,8 mio EUR. Višina izplačanih podpor se je v letu 2018 znižala za 5,5% v primerjavi z letom 2017. Delež podpor za sončne elektrarne se je znižal za 11 %. Znižanje je predvsem posledica nižje proizvodnje električne energije zaradi nižje vrednosti sončnega obsevanja.
Deleži posameznih obnovljivih virov energije v letu 2018
Porabljena sredstva za podpore električni energiji proizvedeni iz OVE v letu 2018
Postavitev sočnih elektrarn po letih za Slovenijo
Skupna instalirana moč sočnih elektrarn v Sloveniji
Sončno obsevanje in zaposleni v fotovoltaični industriji
Sončno obsevanje je v letu 2018 le rahlo presegalo povprečje zadnjih deset let. V Ljubljani je po podatkih Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko znašalo 1.264 kWh/m2 in je bilo za 5,6% nižje kot v letu 2017. Stanje industrije, ki proizvaja sončne module in opremo pa se zadnje leto bistveno ni spremenilo. Na področju inštalacij in vzdrževanja sončnih elektrarn deluje več deset podjetij, tudi proizvajalci sončnih modulov in druge strojne opreme za sončne elektrarne, med njimi tudi podjetje Metrel, ki proizvaja in trži merilne naprave na področju sončnih elektrarn. Število zaposlenih v panogi se ocenjuje na nekaj sto. V raziskovalnem sektorju za sončne elektrarne deluje večja raziskovalna ekipa na Univerzi v Ljubljani (20 zaposlenih) in nekaj manjših skupin oz. posameznih raziskovalcev na univerzah v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici.
Povezane vsebine