Stanovanjske razmere v Sloveniji

V letu 2012 je petina gospodinjstev ocenila, da imajo v stanovanju premalo prostora za bivanje. Raziskovanju o življenjskih pogojih (SILC) je bil leta 2012 dodan poseben sklop vprašanj, s katerim so pridobili podrobnejše podatke o stanovanjskih razmerah v gospodinjstvih in njihovi dostopnosti do osnovnih storitev. Nekaj teh vprašanj je bilo v omenjeno raziskovanje vključenih že v letih 2007 in 2009.

 

V letu 2012 je petina gospodinjstev ocenila, da imajo v stanovanju premalo prostora za bivanje.

 

Raziskovanju o življenjskih pogojih (SILC) je bil leta 2012 dodan poseben sklop vprašanj, s katerim so pridobili podrobnejše podatke o stanovanjskih razmerah v gospodinjstvih in njihovi dostopnosti do osnovnih storitev. Nekaj teh vprašanj je bilo v omenjeno raziskovanje vključenih že v letih 2007 in 2009.

 

stanovanje

 

Stanovanjske razmere
Splošno zadovoljstvo s stanovanjem se je v primerjavi z letom 2007 še povečalo. Po mnenju gospodinjstev je bilo s stanovanjem na splošno zelo zadovoljnih ali zadovoljnih kar 95 % gospodinjstev, leta 2007 je bilo takih gospodinjstev 88 %. S stanovanjem so bili bolj zadovoljni lastniki stanovanj, saj jih je bilo 37 % zelo zadovoljnih s stanovanjem v celoti, medtem, ko je bilo takih med gospodinjstvi v najemniških stanovanjih manj, 18 %.

 

Vodovod, centralno ogrevanje, klimatske naprave
Ustrezno vodovodno napeljavo s pitno vodo in urejene odtoke ter odtočne cevi je v letu 2012 imelo 97 % gospodinjstev. V 91 % gospodinjstvih so imeli centralno ogrevanje, to je za 3 odstotne točke več kot leta 2007. Stanovanje je bilo opremljeno s klimatsko napravo v 19% gospodinjstvih ali za 8 odstotnih točk več kot leta 2007. Klimatsko napravo je imelo tudi 8 % gospodinjstev, ki so živela pod pragom tveganja revščine, med gospodinjstvi nad pragom tveganja revščine pa je to napravo imelo 21 % gospodinjstev.

 

Ogrevanje ni zagotovljeno vsem
Gospodinjstev, ki so imela v stanovanju hkrati dovolj toplo pozimi in dovolj hladno poleti, je bilo 78 %. S poletno vročino in mrazom pozimi v stanovanju pa se je soočalo 2 % gospodinjstev. Sicer je bilo v večini stanovanj v zimskem času dovolj toplo (94 %). Med gospodinjstvi v najemniških stanovanjih je bilo 15 % takih, ki so ocenila, da v njihovem stanovanju v zimskem času ni dovolj toplo. Med lastniki stanovanj je bil ta delež precej nižji (5 %). Gospodinjstev, ki so se soočala s poletno vročino v stanovanju je bilo 18 %. Zanimivo je, da je 14 % gospodinjstev od tistih, ki so v stanovanju imela klimatsko napravo, kljub temu ocenilo, da so njihova stanovanja poleti prevroča.  

 

Premajhna stanovanja
 Z velikostjo stanovanja je bilo zadovoljnih 81 % gospodinjstev, 19 % gospodinjstev pa je ocenilo, da je njihovo stanovanje premajhno za bivanje. Največ takih, ki so ocenili, da imajo premalo prostora za bivanje, je živelo v enosobnih stanovanjih in garsonjerah, kar 42 % gospodinjstev. Med tistimi v dvosobnih stanovanjih je bilo takih 29 %. Od gospodinjstev, v katerih so živele družine z vzdrževanimi otroki, so se s pomanjkanjem prostora spopadale v največjem deležu enostarševske družine (mati ali oče z otrokom/otroci); bilo jih je 27 %, med dvostarševskimi družinami (par z otrokom/otroci) pa je bilo takih, ki so živele v utesnjenem stanovanju, 25 %.

 
Dostopnost do osnovnih storitev
Najdostopnejša izmed storitev, ki so jih merili, je bila osnovna šola, saj je 89 % gospodinjstev s šoloobveznimi otroki ocenilo, da je osnovna šola zanje lahko ali zelo lahko dostopna. Do trgovine je imelo lahek ali zelo lahek dostop 85 % gospodinjstev. Poštne storitve je glede na oddaljenost pošte in obratovalni čas zelo težko ali težko urejalo 16 % gospodinjstev. Bančne storitve, kot so dvig denarja, prenos denarja ali plačevanje računov je prek interneta ali telefona urejalo 33 % gospodinjstev, ali za 3 odstotne točke več kot v letu 2009.

Med nekoliko slabše dostopne storitve sta se uvrstila javni transport in dostopnost splošnega zdravnika v zdravstvenih domovih. 22 % gospodinjstev je namreč ocenilo, da je zdravstveni dom zanje težko ali zelo težko dostopen. Prav tako je imelo 22 % gospodinjstev zelo težak ali težak dostop do javnega transporta, to je v primerjavi z letom 2009 za 3 odstotne točke manj. 10% gospodinjstev pa javnega transporta ni uporabljalo.

 

VIR SURS

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI