Materiali ki spreminjajo agregatno stanje, imajo sposobnost sprejemati in oddajati toploto. Za prilagajanje temperature v bivalnih prostorih potrebujemo snov, ki se prične utekočinjati ali strjevati ob točno določeni temperaturi. Na ta način lahko prevzame viške toplote v vročem dnevu in jo odda v hladni noči. V montažni hiši z nizko termično maso, podaljša ugodno bivanje pozimi, saj bo stavba topla še dolgo potem, ko peč ugasne.
Takšni dodatki imajo učinek vztrajnika, ki preprečuje sunkovite spremembe, čeprav ne more vedno zagotoviti toplotnega komforta. Tudi voda je snov, ki spreminja agregatno stanje, vendar je točka spremembe na 0°C neugodna za bivalne prostore, zato uporabljajo mešanico voskov.
Sledi polaganje mavčnih plošč na notranje stene in strop montažne stavbe v Kaliforniji |
Učinkovito vendar premalo uporabljano
Knauf ima tehnologijo in proizvod, vendar je, tudi zaradi cene (okrog 90 €/m2), zanj malo zanimanja. Mavčna plošča z mikrokapsulami voska je izjemen akumulator toplote ali hladu, saj lahko sprejme količino toplote enako kot 8 cm debel betonski ali 12 cm opečni zid. Tališče voska je na 23°C, plošč pa zaenkrat ni na trgu, razen če se kdo odloči za naročilo večjih količin. Poleg zidu ali stropa lahko fazno spremenljive kapsule uporabimo kjerkoli, tudi v odejah, oblačilih, obutvi in za vojaške namene. Učinek je presenetljiv, način delovanja pa neviden in neslišen. Mogoče je tudi to razlog, da uporabniki ne verjamejo čisto v učinkovitost delovanja, saj smo vsi navajeni na puhajoče klime in brenčeče toplotne črpalke.
Med žepki z voskom je dovolj prostora za pritrjevanje folije |
Varianta z žepki
Novo uporabno izvedbo ima firma Bio PCM, ki proizvaja zvitke folij, kjer se vosek nahaja v zaprtih žepkih. Folijo namestimo pod zaključno mavčno ploščo z notranje strani prostorov, na stene in strop. Ko na tako steno posije sonce, ostane hladna na otip, vpijala bo toploto sonca, dokler se vosek v žepkih ne bo utekočinil. Če take prostore ohlajamo ali ogrevamo, bomo zaradi takšne termične zakasnitve lahko prihranili do 30% energije. Pasivne hiše imajo v sredini običajno masiven betonski ali opečni zid, ki ima enako funkcijo, ta prostor pa bi lahko izkoristili z drugačnim pristopom.
Montaža folij z voščenimi žepki je enostavna, na razpolago so izdelki z različnimi točkami tališča voska. Folija bo v bivalnih prostorih sploščila temperaturno krivuljo ter zmanjšala obremenitev grelnih in hladilnih sistemov. Za delovanje ne potrebuje dodatne energije, proizvajalec pa garantira do 100 let nemotenega in samodejnega delovanja.