Strešna okna so v primerjavi s fasadnimi - običajnimi okni veliko bolj izpostavljena zunanjim vplivom, zato je kakovostna vgradnja s pravilno izvedenimi detajli povsod tam, kjer se stikajo različni materiali, nadvse pomembna. V nasprotnem primeru bodo nastale toplotne izgube, od zamakanja strešnega okna pa nas bo ločilo le nekaj kapljic dežja.

 

velux stresna okna svetloba

 

So lahko strešna okna razlog za zamakanje in toplotne izgube?

Danes so toplotne izgube zaradi strešnih oken minimalne. Sodobna strešna okna so tehnološko izpopolnjena, tako da do težav z zamakanjem in toplotnimi izgubami ob predpostavki, da so vgrajena strokovno, ne bi smelo prihajati. Zaradi zagotovitve brezhibnega delovanja, je zelo pomembno, da izberemo izvajalca, ki zagotavlja strokovno vgradnjo strešnih oken in servisno podporo po vsej državi.

 velux notranja obloga ni izvedena pravilno

Strešna okna lahko imajo pomanjkljivosti. Če notranja obloga ni izvedena pravilno (zgoraj), zrak ne bo mogel neovirano krožiti in v kotičkih se bo pojavila plesen. Na spodnji fotografiji je za strešna okna prikazana pravilna oblika notranje obloge.

 

velux pravilna oblika notranje obloge

 

Strešna okna morajo zagotoviti dovolj svetlobe v prostoru

»Zamakanja pri strešnih oknih je danes veliko manj kot v preteklosti, saj so sama strešna okna izpopolnjena do najmanjšega detajla, pa tudi monterji se udeležujejo različnih izobraževanj o pravilni vgradnji in so bolj natančni. Večkrat srečamo drugo napako: da so okna vgrajena previsoko in je skozi strešno okno pogled samo v nebo in ne na okolico ter obzorje, kar je za kakovosten bivalni prostor zelo pomembno,« pravi Katja Ličen Pajenk iz podjetja Velux Slovenija.

 

Specialni izolacijski seti za strešna okna

Za strešna okna je značilno, da jih zaradi same konstrukcije strehe ne moremo vgraditi v skladu s smernicami RAL montaže, ki veljajo za fasadna okna. Posebno pozornost je treba nameniti namestitvi oziroma izvedbi izolacije okrog samega strešnega okna, kajti med njim, špirovcem in špaleto po navadi ni veliko prostora za izdatnejši sloj toplotne izolacije. Poleg tega morajo biti vsa dela opravljena natančno, kajti napake se prej ali slej maščujejo. »S strokovno izvedenimi deli se lahko kljub temu močno približamo principu tesnjenja v treh ravneh in preprečimo tako toplotne kot tudi ventilacijske izgube strešnega okna,« poudari sogovornica.

 

velux stresna okna vgradnja

Z vgradnim notranjim setom iz kovinske konstrukcije je lažje izdelati notranjo oblogo pravilnih oblik – spodaj vertikalno in zgoraj horizontalno. Set vključuje tudi parno zaporo, ki toplemu in vlažnemu zraku preprečuje vstop v izolacijo in tako ustvarja učinkovito tesnilo za zaščito strehe pred kondenzom in morebitnimi poškodbami.

To dosežemo z zunanjim izolacijskim vgradnim setom, ki vključuje vse potrebno za zagotovitev kar najboljše vodotesnosti in toplotne izolativnosti: izolacijski okvir, drenažni žlebič in sekundarni priklop. Izolacijski okvir dodatno in enakomerno toplotno izolira prostor okrog okenskega okvirja, na ta način pa z odpravo toplotnih mostov med oknom in streho zmanjšuje toplotne izgube. Drenažni žlebič spelje vodo, ki je lahko posledica počenega strešnika nad oknom, mimo okna na sekundarno folijo in nato v žleb. Sekundarni priklop zagotovi učinkovito tesnjenje med strešnim oknom in notranjostjo strehe ali izolacije v njej – morebitno kondenčno vodo odvaja s hrbtne strani obrobe.

 pasica aplikacija


Strešna okna - najpogostejše napake :

•    napačno mesto vgradnje strešnega okna,
•    napačen stik strešne obrobe s strešno kritino,
•    odsotnost sekundarne kritine in kanalčka za odvod morebitne vlage,
•    napačen stik strešnega okna in sekundarne kritine,
•    neizolirana špaleta,
•    neizvedena ali napačno izdelana parna zapora špalete, 
•    napake pri izvedbi menjalnika.

velux stresna okna vlaga

velux stresna okna detajli okrog zakljuckov na strehi

Strešna okna je treba ob vgradnji dobro zatesniti (fotografija spodaj). V nasprotnem primeru si bo vlaga utrla pot v notranjost skozi netesna mesta in prej ali slej se bo pojavila plesen v hiši (fotografija zgoraj).

 velux stresna okna Otroska soba

Prednost strešnega okna pred fasadnim je tudi v tem, da ga postavimo tja, kamor želimo. Otroška soba, v kateri se otrok igra, pozneje uči in študira, potrebuje več svetlobe kot spalnica za odrasle. Strešno okno naj ne bo vgrajeno nad posteljo ali omaro, ampak tam, kjer je otroku za igranje in delo potrebna dnevna svetloba.

 

Pravilno izdelana notranja špaleta

Izvedba notranjih špalet je prav tako eden najpomembenjših detajlov pri vgradnji strešnega okna. V preteklosti so bile notranje obloge izdelane pravokotno na strešno okno, ker je bila takšna izvedba najbolj preprosta. Na ta način pa je bilo onemogočeno prosto kroženje zraka tik ob oknu, posledično je bila velika možnost za nastanek kondenza.

»Danes vemo, da se lahko tem težavam preprosto izognemo, če naredimo spodnjo špaleto vertikalno, zgornjo pa horizontalno. Pod tako vgrajeno okno je priporočljivo namestiti tudi grelno telo, s čimer omogočimo pretok toplega zraka do okna,« svetuje Katja Ličen Pajenk in doda, da obe omenjeni pravili vgradnje zmanjšujeta možnosti za nastanek kondenza na okenskem steklu. To je še posebej pomembno v mrzlih zimskih dneh in nočeh, ko se zunaj temperatura spusti pod nič stopinj Celzija.


Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.


Velux
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.