Strešna okna so v primerjavi s fasadnimi - običajnimi okni veliko bolj izpostavljena zunanjim vplivom, zato je kakovostna vgradnja s pravilno izvedenimi detajli povsod tam, kjer se stikajo različni materiali, nadvse pomembna. V nasprotnem primeru bodo nastale toplotne izgube, od zamakanja pa nas bo ločilo le nekaj kapljic dežja.
Strešna okna ne smejo biti povod za toplotne izgube
Vsaka nepravilnost v strehi pomeni toplotne izgube, kako velike bodo te izgube, pa je bolj kot od samega okna odvisno od kakovosti opravljenih del. Dejstvo je, da so sodobna strešna okna tehnološko tako izpopolnjena, da so izgube toplote minimalne, težav z zamakanjem pa tudi ne bi smelo biti, saj proizvajalci skupaj z okni preprečijo težavo s sistemskimi elementi za vgradnjo. Ti so zasnovani tako, da olajšajo vgradnjo in v čim večji meri zmanjšajo možnost napak.
Strešna okna lahko imajo pomanjkljivosti. Če notranja obloga ni izvedena pravilno (zgoraj), zrak ne bo mogel neovirano krožiti in v kotičkih se bo pojavila plesen. Na desni fotografiji je za strešna okna prikazana pravilna oblika notranje obloge.
Strešna okna morajo zagotoviti dovolj svetlobe v prostoru
»Zamakanja pri strešnih oknih je danes veliko manj kot v preteklosti, saj so sama strešna okna izpopolnjena do najmanjšega detajla, pa tudi monterji se udeležujejo različnih izobraževanj o pravilni vgradnji in so bolj natančni. Večkrat srečamo drugo napako: da so okna vgrajena previsoko in je skozi strešno okno pogled samo v nebo in ne na okolico ter obzorje, kar je za kakovosten bivalni prostor zelo pomembno,« pravi Katja Ličen Pajenk iz podjetja Velux Slovenija.
Specialni izolacijski seti za strešna okna
Za strešna okna je značilno, da zaradi same konstrukcije strehe ne moremo vgraditi v skladu s smernicami montaže RAL, ki veljajo za fasadna okna. Posebno pozornost je treba nameniti namestitvi, oziroma izvedbi izolacije okrog samega strešnega okna, kajti med njim, špirovcem in špaleto ponavadi ni veliko prostora za izdatnejši sloj toplotne izolacije. Poleg tega morajo biti vsa dela opravljena natančno, kajti napake se prej ali slej maščujejo. »S strokovno izvedenimi deli se lahko kljub temu močno približamo principu tesnjenja v treh ravneh in preprečimo, tako toplotne, kot tudi ventilacijske izgube strešnega okna,« poudari sogovornica.
Strešna okna - najpogostejše napake :
• napačno mesto vgradnje strešnega okna,
• napačen stik strešne obrobe s strešno kritino,
• odsotnost sekundarne kritine in kanalčka za odvod morebitne vlage,
• napačen stik strešnega okna in sekundarne kritine,
• neizolirana špaleta,
• neizvedena ali napačno izdelana parna zapora špalete,
• napake pri izvedbi menjalnika.
Strešna okna je ob vgradnji potrebno dobro zatesniti (slika spodaj). V nasprotnem primeru bo skozi netesna mesta vlaga utrla pot v notranjost in prej ali slej bomo imeli opraviti s plesnijo (prikaz na sliki zgoraj).
To dosežemo z zunanjim izolacijskim vgradnim setom, ki vključuje vse potrebno za zagotovitev kar najboljše vodotesnosti in toplotne izolativnosti: izolacijski okvir, drenažni žlebič in sekundarni priklop. Izolacijski okvir dodatno in enakomerno toplotno izolira prostor okrog okenskega okvirja, na ta način pa z odpravo toplotnih mostov med oknom in streho zmanjšuje toplotne izgube. Drenažni žlebič spelje vodo, ki je lahko posledica počenega strešnika nad oknom, mimo okna na sekundarno folijo in nato v žleb. Sekundarni priklop zagotovi učinkovito tesnjenje med strešnim oknom in notranjostjo strehe ali izolacije v njej – morebitno kondenčno vodo odvaja s hrbtne strani obrobe.
Prednost strešnega okna pred fasadnim je tudi v tem, da ga postavimo tja, kamor želimo. Otroška soba, v kateri se otrok igra, pozneje uči in študira, potrebuje več svetlobe kot spalnica za odrasle. Strešno okno naj ne bo vgrajeno nad posteljo ali omaro, ampak na mestu, kjer je za otroka potrebna dnevna svetloba za igranje in delo,
Pravilno izdelana notranja špaleta
Izvedba notranjih špalet je prav tako eden najpomembenjših detajlov pri vgradnji strešnega okna. V preteklosti so bile notranje obloge izdelane pravokotno na strešno okno, ker je bila takšna izvedba najbolj preprosta. Na ta način pa je bilo onemogočeno prosto kroženje zraka tik ob oknu, posledično je bila velika možnost za nastanek kondenza.
»Danes vemo, da se lahko tem težavam preprosto izognemo, če naredimo spodnjo špaleto vertikalno, zgornjo pa horizontalno. Pod tako vgrajeno okno je priporočljivo namestiti tudi grelno telo, s čimer omogočimo pretok toplega zraka do okna,« svetuje Katja Ličen Pajenk in doda, da obe omenjeni pravili vgradnje zmanjšujeta možnosti za nastanek kondenza na okenskem steklu. To je še posebej pomembno v mrzlih zimskih dneh in nočeh, ko se zunaj temperatura spusti pod nič stopinj Celzija.
Povezane vsebine