Temna plat ogrevanja pozimi

Avtor: Jožica EKART

Zakon o dimnikarskih storitvah

O spremembah na področju zakonodaje glede emisij, ki jih povzročajo male in srednje kurilne naprave smo se pogovarjali z g. Vrhovec iz podjetja MRU d.o.o., ki se s ukvarja z merilno tehniko za ta namen, že 20 let. Podal nam je zanimive odgovore.

 

 

dimnikar

 

 

Ali menite, da so emisije v Sloveniji pri malih in srednjih kurilnih napravah primerno nadzorovane?

Emisije malih kurilnih naprav, če se omejimo na tekoča ali plinasta goriva, so v Sloveniji dobro nadzorovane.  Podvržene so rednim letnim pregledom dimnikarskih služb koncesionarjev. Vesten uporabnik opravi redni letni servis in ob tem serviser preveri izpuste in izkoristek kurilne naprave, ter po potrebi kotel ustrezno nastavi. Kljub rednemu nadzoru pa je nemogoče zagotavljati, da bi vse kurilne naprave vedno delovale skladno z emisijskimi normami po uredbi.

 

zvone vrhovec

Zvone Vrhovec, MRU d.o.o.

Število malih kurilnih naprav – kotlov na les je v zadnjih letih izredno naraslo – jih je okoli 40%. Žal sistematski nadzor nad emisijami za te naprave s strani dimnikarskih služb zaradi predpisov za zdaj še ne poteka. Predvsem so pri teh kuriščih problematične emisije prašnih delcev. Uporabniki se žal pogosto odločajo za poceni in tehnološko neustrezne naprave. Kotel na polena je lahko popolnoma avtomatiziran s procesorsko kontroliranim zgorevanjem, cenejši pa z ročnim dodajanjem goriva, brez nadzora zgorevanja. Pri teh sistemih je izredno pomembna osveščenost uporabnika, glede kurjenja. Monter bi moral ob vgradnji kotla na les opraviti ustrezne meritve emisij in izdati poročilo uporabniku.  Največ onesnažujejo uporabniki zastarelih kotlov na les z ročnim nalaganjem in brez zalogovnika toplote, ki povrh vsega kurijo še nedovoljene materiale. 

 

 

 

Imate kakšen praktičen nasvet za uporabnike kotlov? So vaši analizatorji primerni za domačo uporabo?
Če gre za analizator dimnih plinov, ta ni namenjen za domačo uporabo, saj je strošek nakupa prevelik, poleg tega pa uporaba zahteva določena znanja. Za nastavitev kurilne naprave pokličimo usposobljeno servisno službo. Mogoče samo majhen nasvet:  često se nepravilno delovanje kurilne naprave oziroma potreba po servisu/čiščenju manifestira tako, da poraste temperatura dimnih plinov nad običajno. To lahko zelo enostavno kontroliramo, če v merilno odprtino vstavimo termometer za dimne pline (analogni, do 500°C) in spremljamo temp.. Strošek termometra je 20 – 30 EUR. O možnosti in načinu namestitve se posvetujete z dimnikarjem oz. serviserjem, saj namestitev ni vedno dopustna. Uporabnikom kurišč (drva, plin,…), ki zajemajo zrak iz prostora, pa obvezno priporočam da namestite detektor za ogljikov monoksid.

 pasica aplikacija

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE