Predstavljamo primer dobre prakse z uporabo toplotne črpalke v bloku na Jesenicah, kjer so z vgradnjo toplotne črpalke za pripravo vroče sanitarne vode privarčevali toliko, da se je investicija po dveh letih uporabe že povrnila, stanovalci pa medtem niso občutili financiranja, le bistveno znižanje stroškov za energijo.
Toplotna črpalka Thermia Atec že dobri dve leti skrbi za poceni ogrevanja sanitarne vode v bloku na ulici Gustla Štravsa |
Kako znižati stroške?
Stroški bivanja so v modernem času zelo visoki, na vsakem koraku je smotrno zmanjšati obremenitev družinskega proračuna, vendar ob tem ne moremo mimo vložkov, ki so za ustvarjanje prihrankov potrebni.
Na primeru stanovanjskega bloka se je pokazalo, da je bila vgradnja toplotne črpalke izredno smotrna naložba. Poleg zmanjšanja stroškov so postali neodvisni od predhodnega dobavitelja energije, saj vso toplo sanitarno vodo zagotavlja toplotna črpalka, brez podpore daljinskega ogrevanja. Tako je na položnici razvidno koliko električne energije toplotna črpalka porabi mesečno, zneski pa so nižji za do 70%.
Izbiranje ponudnika
Predsednik hišnega sveta, g. Zajović, se je ob plačevanju nerazumno visokih položnic odločil sprožiti pobudo, ki jo je tako vztrajno vodil, da je dosegel 100% soglasje stanovalcev za odklop od daljinskega ogrevanja. Pri zbiranju ponudb za alternativni sistem ogrevanja sanitarne vode so naleteli na različen odnos ponudnikov. Iskali so toplotno črpalko – izvedbo na ključ, brez doplačil in klavzul z drobnim tiskom. Z velikim zaupanjem v švedsko tehnologijo so izbrali toplotno črpalko Thermia. Toplotno črpalko je vgradil zastopnik proizvajalca Thermia v Sloveniji, podjetje Atlas Trading d.o.o. iz Vojnika pri Celju. Vgradnja je bila zaključena v nekaj dneh, stanovalci prehoda na drugi vir energije niso občutili, brez tople vode so bili zgolj en dan v času montaže.
Stanje pred vgradnjo: star, dotrajan grelnik vode, priklopljen na daljinsko ogrevanje z velikimi toplotnimi izgubami. | Stanje po vgradnji: dva nova visokoučinkovita grelnika s skupnim volumnom 1.600 litrov, priključena na toplotno črpalko zrak – voda. |
Vgrajena oprema
Za zagotavljanje tople vode v 23 stanovanjih so vgradili toplotno črpalko Thermia Atec, moči 16 kW. Toplotna črpalka deluje učinkovito do zunanje temperature -20°C in zagotavlja toplo vodo pri 50-55°C. Hkrati so obnovili dotrajano opremo v strojnici – namesto starega grelnika vode so vgradili dva nova, skupne prostornine 1.600 litrov, zamenjali so črpalke in ostalo opremo. Hkrati je bila vgrajena oprema za natančno merjenje porabe in spremljanje delovanja na daljavo.
Financiranja stanovalci niso občutili
Investicijo so skoraj v celoti financirali iz sklada za vzdrževanje in obnovo bloka, tako se stanovalcem položnice zaradi nove naložbe niso povečale. Po enem mesecu so se računi za energijo znižali.
Zaradi odklopa z vročevoda cenejše tudi ogrevanje pozimi
S tem ko so v bloku od daljinskega ogrevanja odklopili grelnik sanitarne vode, se je hkrati zmanjšala priključna moč v bloku, kar je po besedah g. Zajovića bistveno zmanjšalo tudi stroške ogrevanja prostorov v zimskem času, čeprav se prostori še vedno ogrevajo z daljinskim ogrevanjem.
Princip delovanja toplotne črpalke: 70% toplote pridobi iz okolja, porabi 30% električne energije in s svojim visokoučinkovitim delovanjem ustvari dovolj vroče vode za ves blok! |
Zanesljivo že od prvega dne
Toplotna črpalka neprekinjeno deluje od prvega dne brez “zagonskih težav”, brez izpadov delovanja in zagotavlja stanovalcem vedno veliko količino tople vode po najnižjih stroških.
Dobavitelj nudi 24-urni nadzor sistema na daljavo, skrbi za vsa potrebna vzdrževalna dela in zagotavlja kar 5-letno garancijo za brezhibno delovanje sistema.
Želite več informacij?
"*" indicates required fields