Človeštvo zahteva vse večjo produktivnost v času, ko se naravni viri, kot vhodna dobrina v vse proizvode, vse bolj izčrpavajo. Da bi zmanjšali pritiske na ključne vire, kot npr. voda, minerali, nafta in zemlja, jih moramo porabiti manj kot jih porabimo sedaj in hkrati povečati učinkovitost in produktivnost. Enostavno povedano moramo narediti več z manj viri. EU je spodbudila številne raziskave na tem področju in pred kratkim so bili objavljeni rezultati. Rezultati študij pojasnjujejo trenutno stanje, trenutno porabo virov, napovedujejo prihodnjo rabo virov ter hkrati predlagajo alternative za prihodnost in morebitne prihodnje politike učinkovitega ravnanja z viri.
![]() Najsodobnejše stanovanjske zgradbe in učinkoviti gospodinjski aparati še niso zagotovilo za manjšo porabo energije. Potrebno je spremeniti tudi življenjske navade (foto: Adam Mørk). |
Poraba naravnih virov še narašča
Ena od raziskav ugotavlja, da se poraba naravnih virov vse bolj povečuje in da trenutno porabljamo več naravnih virov, kot kdaj koli prej. To velja tudi za Evropo, ki porabo virov povečuje, le ti pa so večinoma pridobljeni iz držav v razvoju. Predlaga tudi, da bi morale bogatejše države, kot na primer v Evropi, pomembno zmanjšati porabo naravnih virov, da bi omogočile državam v razvoju dostop do naravnih virov in izboljšanje življenjskega standarda. Od vseh glavnih regij na svetu ima Evropa najvišje neto uvoze naravnih virov, približno 3 tone za vsakega evropejca na leto. Študija za zaključek predlaga kratkoročne in dolgoročne ukrepe za zmanjšanje porabe virov in njihovo učinkovitejšo rabo. Na kratek rok naj bi podjetja uvedla t.i. inovativne pristope pri rabi virov, javno naročanje naj bi uvedlo standarde učinkovite rabe virov, spodbujati bi morali spremembo življenjskega sloga in povečati stopnjo recikliranja materialov. Na dolgi rok pa bi morali najti nove načine za gospodarsko in družbeno rast ob manjši porabi naravnih virov. Nenazadnje bi se morala spremeniti tudi družba iz materialistične družbe v naprednejšo družbo z vrednotami, ki ne spodbujajo vse večjo porabo naravnih virov.
Materialni odtis produktov
Naslednja zanimivejša študija predlaga uvedbo t.i. materialnega odtisa produktov in storitev ter sedem korakov kako povečati učinkovitost rabe virov v produktih in storitvah. Za vsak produkt naj bi ugotavljali vse porabljene naravne vire od začetka izdelave in vse do trgovine. Za storitve pa bi ugotavljali vse porabljene vire, da lahko neko storitev ponudimo. Na ta način bi produkte in storitve vrednotili po vloženih naravnih virih, hkrati pa bi uvedli ukrepe za zmanjšanje porabe virov in njihovo učinkovito rabo. Študija namreč ugotavlja, da se tekom izdelave produktov do police v trgovini izgubi tudi do 90% vseh naravnih virov, bodisi v obliki energije, vode ali sestavnih materialov. Z izvajanjem predlaganih sedmih korakov in stalnimi ciklom eko-inovacij naj bi zmanjšali porabo naravnih virov v končnih produktih tudi do 10 krat.
![]() Trenutno porabljamo več naravnih virov in energije, kot kdaj koli prej(foto: http://www.freepixels.com). |
Doma še vedno porabimo preveč
Naslednja študija se osredotoča na porabo energije doma in ugotavlja, da samo uvajanje novih tehnologij in novih produktov ne bo zmanjšalo porabe energije oz. vsaj ne bo prineslo zadostnega učinka. Hkrati z novimi tehnologijami je nujno potrebno spremeniti tudi življenjske navade. V študiji sta bila preučevana in primerjana dva vidika. Po eni strani energetsko učinkovit dom z najnovejšimi materiali in napravami, po drugi strani pa spremenjene življenjske navade in spremenjena zahtevnost uporabnikov (npr. velikost stanovanja, število spalnic…).
Ugotovitve kažejo, da bi morali uporabljati tako sodobno tehnologijo, kot tudi spremeniti življenjske navade, da bi dosegli želene učinke in manjšo porabo energije. Po drugi strani pa študija ugotavlja, da bo to težko doseči. Tisti, ki si lahko privoščijo dobro izoliran dom, sodobno ogrevanje in najnovejše gospodinjske aparate z manjšo porabo energije, hkrati kupujejo vse več produktov, uporabljajo vse več aparatov, le te pa uporabljajo pogosteje, kar lahko na dolgi rok pomeni povečano rabo energije. Sprememba življenjskih navad in spodbujanje ljudi k temu je zato še kako pomembno.
V prihodnosti z manj narediti več
Nedavne študije in raziskave kličejo po konkretnih ukrepih, po celostnem gledanju na produkte oz. izdelke, od pridobivanja naravnih virov, transporta in vse do produkta na polici v trgovini. Na ta način bi pridobili dober vpogled koliko energije in naravnih virov je bilo vloženo v nek končni produkt. Ta podatek bi lahko služil tako podjetjem za povečanje učinkovitosti rabe virov, podjetjem in trgovcem za določanje cene in tudi končnim potrošnikom pri odločanju o nakupu. Glavno sporočilo ostaja: »Narediti več z manj energije in naravnih virov ter nujno spremeniti življenjske navade«. Kdo je sedaj na vrsti za konkretne ukrepe?
Povezane vsebine