Ugodje bivanja – sodobna mansarda

Sodobna mansarda. Mansarda je razkošje s soncem. Ne zanemarimo prihrankov energije z izbiro pravilne zasteklitve in orientacije strešnih oken

Mansarda je danes sinonim udobja, energetske učinkovitosti, neomejene naravne osvetlitve, razkošja z razgledom in še bi lahko naštevali. Več sonca spustimo vanjo, manj energije porabimo.

 

velux stesno okno 1

 

Bivalno ugodje je dejanska potreba povezana z našim zdravjem

Večkrat slišimo, kako nam mora stanovanje nuditi ugodno bivalno klimo in biti energetsko učinkovito. Ali razumemo kaj to pomeni in zakaj je pomembno? Odgovor na to je precej lažji na področju energetske učinkovitosti. Precej drugače je na področju ugodne bivalne klime. Zakaj tolikokrat slišimo ta izraz, zakaj je tako pomemben? Predvsem zaradi dejstva, ker se je način življenja spremenil do te mere, da preživimo tudi več kot 90% časa v zaprtih prostorih. Dejstvo je tudi, da imamo v veliki večini zelo malo vpliva na pogoje na delovnem mestu, npr. na večjo izpostavljenost dnevni svetlobi. Delovnega mesta pač ne moremo urediti po naših željah in potrebah.

 

pasica aplikacija

 

Prav zato je toliko bolj pomembno, da imamo v mislih oboje, ko preurejamo ali ustvarjamo novi dom. V kolikor bo naše bivališče odgovarjalo večjim zahtevam po ugodju in se bo naš dom kopal v razkošju sončne svetlobe, potem bomo zadostili našim telesnim potrebam po izpostavljenosti dnevni svetlobi. Ta je izjemnega pomena za naše počutje in zdravje.

 

velux_stesno_okno_2

Na senčno stran umestimo prostore, kjer je potreba po svetlobi manjša – kopalnica, stopnišče, garderoba, hkrati je zaradi lege  ob tem potrebno razmisliti o troslojni zasteklitvi strešnih oken.

 

velux_stesno_okno_3

V današnjem času preživimo vsaj 90% časa v zaprtih prostorih, zato je pomembno, da imamo dovolj svetlobe in svežega zraka, tudi v otroških sobah.

 

Mansarda je razkošje s soncem

Razkošje sončne svetlobe s poudarkom na energetski učinkovitosti je glavna značilnost sodobne mansarde. Ugodno bivalno klimo, svetel prostor in energetsko učinkovitost najlažje dosežemo prav v mansardi. V nobenem drugem prostoru ni tako enostavno doseči več ugodja kot v prostorih pod poševno streho. Sodobna mansarda namreč enostavno izkorišča potencial in zakonitosti, ki jih v nižjih prostorih nimamo. Novi materiali, sodobno stavbno pohištvo, predvsem strešna okna, nam to omogočajo izkoristiti v maksimalni meri.  Razvoj je namreč na tem področju v zadnjih letih izjemen. Način vgradnje strešnih oken omogoča mnoge kombinacije, hkrati pa izbira prave zasteklitve uporabniku daje možnost, da vseskozi sledi sodobnim energijskim zahtevam.

 

Ne zanemarimo prihrankov energije z izbiro pravilne zasteklitve in orientacije strešnih oken

Več svetlobe ni edina prednost strešnih oken. S pravilno izbiro ustrezne zasteklitve in pravilno orientacijo prostorov so pribitki toplote veliko večji kot izgube. Količina svetlobe, ki je potrebna v posameznem prostoru je odvisna od namena prostora. V dnevni ali otroški sobi je potreba neprimerno bolj izražena kot v kopalnici. Dejstvo je, da skozi okna nameščena v strehi, pridobimo neprimerno več dnevne svetlobe.

Denimo steklo v strešnem oknu ne zagotavlja zgolj varnosti pred morebitno točo in vremenskimi neprilikami, ampak dejavno vpliva na ugodno energijsko bilanco. Več ko imamo strešnih oken v strehi, manj porabimo za ogrevanje.

Koristno je, če bivalne prostore umestimo na sončno stran mansarde, na senčno pa prostore, kjer je potreba po svetlobi manjša – kopalnico, stopnišče ali garderobo. Na senčni strani je zaradi prihranka energije potrebno razmisliti tudi o troslojni zasteklitvi strešnih oken.

 

Pri načrtovanju strešnih oken nismo prav nič omejeni

Sodobna mansarda dejansko izkorišča potencial, ki ga spodnji prostori ne: večje razkošje svetlobe skozi strešino, ter izdatne prihranke s pribitki sončne toplote skozi streho. Poleg tega v strehi lahko umestimo strešna okna, kjer jih najbolj potrebujemo. Nismo obremenjeni z vnaprej določenimi fasadnimi odprtinami, ki so vezana zgolj na arhitekturno zasnovo hiše. V mansardi je drugače. Omislimo si mesto, kjer bo  nameščena postelja ali otroška delovna miza in vgradimo strešna okna tja, kjer svetlobo najbolj potrebujemo. ^e imamo srečo, da nam več strešnih oken v dnevnem prostoru omogoča še prelep razgled, potem prehajamo iz sodobne mansarde pravzaprav v sanjsko. Da, tudi razgled je eden tistih dejavnikov, ki govori v prid mansardi, iz zgornjega nadstropja imamo gotovo lepšo perspektivo.

 

Večja okna in več oken hkrati v mansardi niso več problem

Razvoj strešnih oken je odpihnil pomisleke o varnosti pred zatekanjem, toplotnih izgubah in poletnem pregrevanju. Pregrevanje zaradi vročine je stvar senčenja z ustreznimi senčili, ki preprečujejo segrevanje stekel in poskrbijo za hlad.

 

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI