Uporabne okenske ideje

Sejem Fensterbau – Frontale, ki so ga pred kratkim zaključili v Nürnbergu, je strokovna prireditev, namenjena predstavitvi izdelkov s področja izdelave oken, vrat, fasad, ter tehnologij, komponent in gradbenih elementov s tega področja. Je največji tovrstni sejem na svetu in zajema tudi predstavitev strojev in storitev s tega področja. Med številnimi idejami in novostmi smo opazili nekaj izdelkov, ki bi lahko bili zanimivi za vsakogar.

Sejem Fensterbau – Frontale, ki so ga pred kratkim zaključili v Nürnbergu, je strokovna prireditev, namenjena predstavitvi izdelkov s področja izdelave oken, vrat, fasad, ter tehnologij, komponent in gradbenih elementov s tega področja. Je največji tovrstni sejem na svetu in zajema tudi predstavitev strojev in storitev s tega področja. Med številnimi idejami in novostmi smo opazili nekaj izdelkov, ki bi lahko bili zanimivi za vsakogar.

 

Odklepanje vrat z mobilnikom

Običajni cilindrični vložek je potrebno zamenjati z novim, kar traja samo nekaj minut, saj se prilega vsaki cilindrični ključavnici. Z vrtilnim gumbom na notranji strani vrata ročno odklepamo in zaklepamo. Vstop z zunanje strani pa je možen samo s pomočjo mobilnika. Zunanji gumb se prosto vrti, dokler signal za odklepanje, poslan z mobilnega telefona, ne sproži majhnega zaklopa, ki omogoči odklepanje. Ključavnica nima baterije in ne potrebuje žičnega priklopa ali drugega napajanja. Odklepanje deluje do oddaljenosti 2 m, vložek pa se imenuje Sorex (www. Sorex-austria.com).

 

 

okenske_ideje_3
Cilindrični vložek Sorex omogoča odklepanje z mobilnikom

 

Ideja ima številne prednosti, olajšuje vstop invalidom, podjetjem pa lahko omogoči določanje časovno omejenega vstopa oseb v parkirišča, varnostne cone, ali stavbe. Zadostuje mobilni telefon z Bluetooth tehnologijo, na katerega ni potrebno ničesar dodajati ali instalirati. Varnost je zelo visoka, saj sistem omogoča 128 bitno kodo za odklepanje, vse skupaj pa je cenejše kot vgradnja ključavnice na prstni odtis.

 

Okno v paketu z izolacijo

Stik okna s steno in izvedba toplotne izolacije na tem mestu je kritična točka vsake sodobne fasade. Proizvajalec Beck + Heun (www.beck-heun.de) je predstavil okvir iz polistirola Roka-Co2mpact, v katerega je potopljeno celotno okno skupaj z omarico za roleto. Sedaj vgradnja v stavbo in izvedba toplotne izolacije okenskih špalet v primerjavi z običajno vgradnjo in traja izjemno kratek čas. Poleg tega so odpravljene vse šibke točke, okno pa je toplotno gledano vgrajeno vrhunsko, česar z običajno montažo ni možno doseči. Sistem je preizkušen, na sejmu pa so ga predstavili tudi v okviru iz Neopora.

 

 

okenske_ideje_1
V okvir iz polistirola lahko vgradimo katerokoli okno ustreznih dimenzij

 

Ostale prednosti so še monolitna fasada brez naknadno vidnih prehodov, ki lahko nastanejo zaradi alg ali plesni, zrako in vodotesnost ter odlična zvočna izolacija. Roleta je običajno opremljena z motornim pogonom, vgrajeno je tudi zunanje vodilo in celo okenska polica, ki je bila do sedaj lahko toplotni most. V okvir iz polistirola lahko vgradimo okno kateregakoli proizvajalca.

 

Okenska ročica z alarmom

V njej se skriva alarmna naprava s katero lahko nadziramo okna in vrata, oznaka FG300A, proizvajalec Abus (www.abus.de). Magnetni senzor aktivira alarm tudi, če imamo opravka samo s poskusom vloma. Sproži se 110 decibelov glasen pisk, ki vlomilca odvrne od nadaljevanja vdora. Ročico lahko namestimo na skoraj vsako običajno okno, ki ima podoben način odpiranja in odstranimo obstoječo. Potrebno je namestiti še magnetni vložek in sistem je pripravljen za delovanje. Na ročici se nahaja gumb, s katerim vključimo alarm, dodatno pa lahko priključimo še tipalo za javljanje loma stekla. Elektronika je tako prilagojena, da se ne aktivira ob močnem vetru ali udarcu žoge v okno. Kadar alarmiranje ni potrebno, z ključem odklenemo ključavnico v ročici, ki deaktivira alarm. V ročici se nahaja še baterija (AAA) ki napaja sistem, cena izdelka okrog 80€.

 

okenske_ideje_4
Okenska ročica z alarmom Abus se ne sproži ob vetru ali udarcu žoge

 

 

Zatemnilno steklo EControl

Vsako okno lahko sedaj zatemnimo in s tem zmanjšamo vdor svetlobe in toplote, s čimer se prilagajamo tudi letnim časom. Po vključitvi stikala se šipa obarva modro, prehod pa traja okrog 15 minut (www.econtrol-glas.de). Do sedaj je bilo potrebno poleti v najlepšem vremenu zapirati zavese ali spuščati rolete, sedaj pogled v naravo ostane nemoten. Poleg pogledov nadziramo tudi klimatske razmere v prostoru in v celotni stavbi, s čimer zmanjšamo stroške hlajenja, krmiljenje pa je lahko ročno ali avtomatsko. Sistem so izdelali strokovnjaki inštituta Fraunhofer, šipa zdrži 40.000 vključitev, kar ustreza 25 letom uporabe. Zasteklitev je lahko dvojna ali trojna, uporabno tudi za strehe ali zimske vrtove, sistem pa je izdelan iz dveh zlepljenih stekel med katerima je polimerna folija, ki se pod napetostjo modro obarva ter omogoča 90% zaščito pred soncem.

 

 

okenske_ideje_2
Zatemnilna stekla omogočajo prihranke energije in boljše bivalne pogoje

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI