V krizi je nujno potrebno zmanjšati stroške toplotne in električne energije

Kogeneracija je sodobna, učinkovita in okolju prijazna rešitev za oskrbo z energijo. Ponuja številne prednosti za različne sektorje, od industrije in gospodarstva do javnih institucij in stanovanjskih objektov.

Pogoji za investiranje v sočasno proizvodnjo toplote in elektrike so ugodni

Zakaj je soproizvodnja toplotne in električne energije v porastu, smo govorili z direktorjem podjetja Ribičija, g. Horvat, ki nam je orisal kje na področju varčevanja z energijo še imamo velike neizkoriščene rezerve.

 

ece_zlatko_horvat

G. Zlatko Horvat, uradni zastopnik EC POWER, Danska.

»Kot zastopnik EC POWER (Danska) smo tudi v sodelovanju z družbo Butan plin, v relativno kratkem času tehnologijo uspeli približati slovenskim kupcem, z večjimi vgrajenimi sistemi pa tudi v praksi prepričati  v energetsko učinkovitost naprav, ki je zgovorna sama zase. V času hude krize so te naprave, z relativno  kratko odplačilno dobo do 4 let, kot naročeno idealna rešitev«, zatrjuje sogovornik in želi vzpodbuditi tudi druge investitorje, ki jih tarejo previsoki stroški porabe toplotne in električne energije.

G. Horvat vzpodbudno napoveduje: »Verjamem, da ima soproizvodnja elektrike in toplote v Sloveniji velik potencial, investitorji ponavadi tehnologije dovolj dobro ne poznajo, vendar, ker pa so pogoji za investiranje in financiranje v SPTE naprave sedaj zelo ugodni, lahko marsikomu pomagamo občutno zmanjšati operativne stroške obratovanja. S kratko odplačilno dobo praktično nič ne tvegamo, saj se anuitete odplačujejo iz prihrankov. Predvsem so  sistemi soproizvodnje postali izredno zanimivi zaradi visokih izkoristkov primarne energije. Vemo, da zaveze kjotskega protokola članice zavezujejo k zmanjšanju izpustov CO2. Dodaten razlog za razmah je ta, da so tudi v Sloveniji za investicije v sočasno proizvodnjo toplote in elektrike omogočena nepovratna sredstva in ugodne obratovalne podpore, pa tudi okoljska osveščenost  ljudi stalno raste.«

 

Kateri objekti bi morali nujno razmisliti o uporabi mikro kogeneracije?

O mikro kogeneraciji bi morali resno razmisliti vsi objekti, ki imajo potrebo po toplotni energiji ne samo v zimskih mesecih, to so prevsem šole, vrtci, domovi, bolnice, gostinski objekti, hoteli, tudi industrijski objekti, ki za potrebe tehnološkega procesa porabljajo vročo vodo, posebno kopališča, bazeni, športno objekti, trgovski centri, pekarne, sirarne, mlekarne, vrtnarije, skratka v objektih, kjer je potreba po toplotni energiji daljša od 5 mesecev, je smotrnost investicije izredno velika.

 

Kdaj govorimo o mikro soproizvodnji toplote in električne energije, in ali ta nadomešča osnovno ogrevanje?

O mikro SPTE napravah govorimo, kadar nazivna moč generatorja ne presega 50 kW. SPTE naprave v večini  ne nadomestijo osnovne ogrevalne naprave. Z napravo zagotavljamo le večji del potreb po toploti, za pokrivanje  maksimalnih potreb, »v špicah«, pa  je potrebno obdržati osnovno ogrevanje.

 

ece_trojane_1

V Gostinskem podjetju Trojane SPTE naprave zaenkrat zagotavljajo ca. 75% potreb po toploti in 50% potreb po elektr. energiji, načrtujejo vgradnjo dodatnih izmenjevalcev.

ece_trojane_2

Postrojenje mikro kogeneracijske enote v gostinskem obratu Trojane.

 

Če hotel, dom ali šola izbere kogeneracijo, da z njo meddrugim  v prehodnem obdobju toploto koristi za ogrevanje objekta in sanitarne vode, ali jim naprava lahko zagotovlja dovolj toplote?

Naloga ponudnikov je, da kogeneracijo dimenzioniramo tako, da bo ta dosegla optimum in 4.000 obratovalnih ur letno. Pri samem pregledu objekta, ter popisu stanja, je mogoče ugotoviti, ali bo kogeneracija zadostila toplotnim potrebam v prehodnih obdobjih. Ob pravilnem dimenzioniranju  bo SPTE zagotovo zadovoljevala potrebe po toploti v prehodnem času in zagotovila večji del potreb po toploti tudi v zimskem obdobju.

 

V kolikšnem času se investicija povrne?

Na povračilno dobo investicije vpliva več dejavnikov: vrsta energenta, cena električne energije in doseženo število obratovalnih ur letno.  Na podlagi že realiziranih projektov, v katerih je Butan plin poskrbel za dobavo UNP in opreme za skladiščenje energenta, ocenjujemo, da se investicija v kogeneracijske naprave povrne v manj kot štirih letih, uporabniki pa so navdušeni nad bistveno manjšimi stroški obratovanja, posebno nad tem, da lahko zgolj s prihranki energije plačujejo anuiteto.

 

Kakšen prostor potrebujemo?

Za naprave iz naše ponudbe velik prostor ni potreben, saj so osnovna enota, toplotni izmenjevalec, nadzorna omara in zalogovnik ločeni in jih lahko popolnoma samostojne, prilagojeno prostoru razporedimo.

 

Lahko sistem povežemo z osnovnim ogrevanjem, če želimo toploto koristiti za ogrevanje sanitarne vode?

Kogeneracijo lahko brez posebnosti povežemo s klasičnim ogrevalnim sistemom, v primeru, da sanitarno vodo trenutno ogrevamo z osnovnim ogrevalnim sistemom, posebnih posegov ob tem ni. V nasprotnem primeru se izdelajo načrti inštalacij za vsako stranko posebej.

 

ece_idila_1

Dom starejših občanov Idila , ki ga z energijo oskrbuje Butan plin

ece_idila_2

Postrojenje mikro kogeneracijske enote na UNP v domu starejših občanov Idila

 

Je naprava dobra izbira tudi v proizvodnih obratih, ne glede na velikost?

V kolikor je naprava pravilno dimenzionirana in je potreba po toplotni energiji več kot 5 mesecev na leto,  je kogeneracijska enota zmeraj odlična izbira, ne glede na velikost objekta.

 

Kateri referenčni objekt bi izpostavili, ter za kakšne prihranke energije gre?

Gostinsko podjetje Trojane spada med bolj energetsko učinkovita podjetja. V letošnjem letu smo v sodelovanju z družbo Butan plin v objekte integriralidve napravi EC power XRGI 15.  Napravi s pomočjo propana pokrivata 75 % potreb po toplotni in 50% potreb po električni energiji. Investitor je z integracijo izredno zadovoljen.  Po novem letu bomo dogradili še dodatne izmenjevalce, tako da bomo izkoristek približali 100% vložene energije. Natančne podatke o prihrankih investitorja  vam lahko poda direktor podjetja, g. Gasior, pričakovati pa je cca. 25.000 EUR prihranka na letno.

 

Je prihranke možno vnaprej ovrednotiti?

Izredno smotrna je vgradnja SPTE naprav  tudi v domove. Butan plin kot investitor in dobavitelj energije je omogočil Domu ostarelih Idila prihranek stroškov energije za 11 %. Na splošno se ne da ovrednotiti prihranka, saj so za to potrebni natančni izračuni in so odvisni od različnih dejavnikov.

 

Koliko znaša max. moč teh naprav?

Naše podjetje je osredotočeno na ponudbo mikro kogeneracij, manjših od 50 kW moči. Trenutno nudimo 15 in 20 kW naprave, ki se lahko integrirajo v zaporedje in tako pridobimo 2×20 kW (40 KW). Utekočinjen naftni plin je odlična rešitev na območjih, kjer omrežje zemeljskega plina še ni speljano, kasnejši prehod oziroma priklop na omrežje zemeljskega plina pa je relativno enostaven. Za uporabnika ne predstavlja večjih investicij, saj večina SPTE enot ostaja nespremenjena, poleg tega je v večini primerov tudi  tehnično nezahteven. Na splošno pa  na trgu SPTE naprave  dosegajo tudi več MW moči.

 

Je oskrba s plinom UNP zanesljiva ter ali je soproizvodnja v primerjavi s fotovoltaiko enako perspektivna?

V Sloveniji je oskrba z zemeljskim plinom in UNP izredno zanesljiva. Imamo več ponudnikov, ki so že dolgo na trgu in ni pričakovati motene preskrbe.

Gre za dva popolnoma ločena  vira za pridobivanje elektrike,  ki imata vsak zase prednosti, pa tudi pomanjkjivosti. Sonca pozimi nimamo dovolj in smo odvisni od vremena. SPTE naprave pa se same vklopijo glede na potrebe in parametre, ki smo jih določili. Zagotovo imajo kogeneracijske naprave bistveno krajšo povračilno dobo (cca. 4 leta), fotovoltaika  cca. 11 let.

 

So obratovalne podpore fiksne, ter kako so omejene glede na velikost SPTE?

Investitor lahko računa na fiksno obratovalno podporo za čas 10 let, ki pa se spreminja vezano na rast cene zemeljskega plina.

 

SPTE fosilna goriva do 4000 OUSpremenljivi stroški 2009 – SDRS (0)Cena ZO (EUR/MWh) 2010Višina OP (EUR/MWh) 2010Faktor BReferenčni stroški 2011Cena ZO (EUR/MWh) jul-dec 2011Višina OP (EUR/MWh) jul-dec 2011
mikro – manjše od 50 kW59,64237,39191,990,85239,88246,15200,99
mala – manjše od 1MW59,39156,25109,250,88158,90165,59118,84
srednja – nižja – od 1MW do vključno 5MW44,69/72,230,93124,69/82,29
srednja – višja – nad 5 MW do vključno 25MW49,86/68,890,93121,75/80,36
velika – nižja – nad 25 MW do vključno 50MW44,90/70,460,96124,66/81,04
velika – višja – nad 50MW do 200 MW40,94/59,890,96113,88/69,73

Vir: Določanje višine podpor električni energiji proizvedeni iz OVE in SPTE in višine podpor v letu 2011

 

Kako je s financiranjem, obstaja  tveganje?

Kar nekaj bank izredno vzpodbuja financiranje soproizvodnje, banke omogočajo celo do 80 % investicije. Moderna oblika investiranja je operativni lizing, pri čemer ne obremenjujemo bilance podjetja, saj s prihranki odplačujemo obroke leasinga. Investitorji ravno zaradi kratke odplačilne dobe praktično nič ne tvegajo, saj odplačujejo anuitete iz prihrankov.

 

So podpore v drugih državah EU večje?

Celotna EU namenja kogeneraciji izredno pozornost. Nekatere države kot npr Finska, Švedska, Danska s SPTE napravami pokrivajo več kot 30% celotnih potreb po električini energiji. V Sloveniji so podpore namenjene SPTE napravam izredno vzpodbudne. Predvidena rast cen električne energije pa bo investitorjem prineslo še dodatne prihranke.

 

Je bolje pridobljeno el. energijo potrošiti zase ali jo prodajati?

Na novo sprejeta določila SODA, ki je sistemski operater, omogočajo elektriko prodajati ali koristiti zase, ter pri obeh načinih pridobiti obratovalno podporo. Vsekakor je smiselno električno energijo koristiti zase in v omrežje odprodajati le pridelane viške.

 

Zakaj država podpira odkup elektrike iz mikro kogeneracije?

Zaradi izredno učinkovite rabe energije. Npr. v klasičnih termoelektrarnah od vloženih 100% energije  pokoristimo nekaj več kot 30%, da o emisijah in škodi onesnaževanja ne govorimo. Pri najnovejših napravah sočasne proizvodnje toplote in elektrike dosegamo kar 96% izkoristke.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI