Spremenjena uredba o emisiji snovi v zrak iz malih in srednjih kurilnih naprav, sprejeta julija lani, ne uvaja obveznega merjenja emisij in metodologije merjenja za enosobne kurilne naprave, ki so edini vir ogrevanja stanovanjskih prostorov (štedilnik, lončena peč, kamin), in za kurilne naprave, starejše od 50 let.

 

Male kurilne naprave

Uredba ureja emisije malih kurilnih naprav in predvsem omejuje dajanje na trg emisijsko neustreznih malih kurilnih naprav, poudarjajo na ministrstvu za okolje in prostor.

Z omenjeno uredbo želijo na ministrstvu pozitivno vplivati na kakovost zraka, predvsem na degradiranih območjih, kjer so močno presežene mejne vrednosti onesnaženosti zraka z delci PM10: »Če želimo zmanjšati onesnaženje zraka z delci PM10, moramo spodbuditi zamenjavo neustreznih kurilnih naprav.« Po ocenah ministrstva v Sloveniji uporabljamo 412.000 malih kurilnih naprav, od tega jih je v evidenco Evidim vpisanih 322.000 ali 78 odstotkov. Skoraj 46 odstotkov naprav je na trdno gorivo,  30 odstotkov na tekoče in dobrih 22 odstotkov na plinasto. Povprečna starost vseh vpisanih naprav na vsa goriva je 15 let.

 

 

male kurilne naprave kamin

Trgovci lahko po novem prodajajo le tiste kurilne naprave na trda goriva, ki izpolnjujejo tudi predpise o najvišjih dovoljenih izpustih celotnega prahu in ogljikovega monoksida. Te so morale že do zdaj izpolnjevati vse kurilne naprave, nameščene v stanovanjih.

 pasica aplikacija

 

Najbolj problematične so kurilne naprave na trdna goriva. Na trgu se namreč prodajajo tudi takšne, ki ne ustrezajo zahtevam uredbe, kar je z vidika potrošnika zavajajoče. Po novem lahko trgovci prodajajo le tiste, ki izpolnjujejo tudi predpise o najvišjih dovoljenih izpustih celotnega prahu in ogljikovega monoksida, ki so jih morale že do zdaj izpolnjevati vse že nameščene kurilne naprave v stanovanjih, sicer so inšpekcijske službe na podlagi dimnikarjeve prijave prepovedale njihovo uporabo. »Omejitev dajanja na trg ščiti potrošnika, ki mu prodajalec ne bo več mogel prodati neustrezne kurilne naprave, za katero bi dimnikar pozneje, ko bi bila že v uporabi, ugotovil, da ne ustreza emisijskim zahtevam in bi prepovedal njeno uporabo,« pojasnjujejo na ministrstvu.

Nadzor nad kurilnimi napravami na trdno gorivo v prodaji izvaja tržna inšpekcija. Na vprašanje, ali obstaja seznam ponudnikov oziroma kurilnih naprav, ki ustrezajo merilom, na ministrstvu odgovarjajo, da ga nimajo in to tudi ni v njihovi pristojnosti. Pričakujejo pa, da bodo iz trgovske ponudbe izločene najcenejše kurilne naprave, ki ne ustrezajo emisijskim predpisom.

Uredba o emisiji snovi v zrak iz malih in srednjih kurilnih naprav odpravlja olajšavo glede neizvajanja meritev emisij v zrak iz enosobnih kurilnih naprav na trdno gorivo. Izjema so kurilne naprave, ki so edini vir ogrevanja, in starejše od 50 let. »Na ta način se ščiti socialno šibka gospodinjstva, saj ima vsakdo pravico do toplega doma, prav tako predvidevamo, da je delež teh naprav majhen, zato ne pričakujemo omembe vrednega negativnega vpliva na okolje,« pravijo na ministrstvu.

 

 

male kurilne naprave krušna peč

Uredba o emisiji snovi v zrak odpravlja olajšavo glede neizvajanja meritev emisij iz enosobnih kurilnih naprav na trdno gorivo. Izjema so kurilne naprave, ki so edini vir ogrevanja, in starejše od 50 let.

 

 

Dokončen seznam kurilnih naprav, na katerih se bodo izvajale meritve, se še oblikuje. »Na ministrstvu si prizadevamo, da bi na podlagi izkušenj, pridobljenih v drugih državah, določili tiste vrste naprav, za katere bodo meritve zahtevane. Odločitev bo predvsem odvisna od zagotovitve ustreznega merilnega mesta in možnosti predhodno izvedenih ukrepov, ki zagotavljajo manjše emisijske vrednosti od zakonskih mejnih vrednosti. Z meritvijo se potem samo ugotavlja, ali so predhodno izvedeni ukrepi ustrezni,« pravijo na ministrstvu.

Merilne metode za izvedbo meritev prahu na kurilnih napravah na trdno gorivo so znane in v Sloveniji ne bodo z ničemer omejevane. Enoten je le merilni protokol, ki je pripravljen in bo določen z uredbo o oskrbi malih kurilnih naprav, ki bo sprejeta na podlagi zakona o dimnikarskih storitvah (ta je bil sprejet novembra lani).

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.