Med toplotnim snemanjem površine planeta iz vesolja še vedno izstopa Hong Kong, ki se na sliki pojavi kot vroča točka, podobna žrelu delujočega vulkana. Vzrok ni temperatura mesta ampak toplota, ki jo stotisoče klimatskih naprav oddaja v okolico, medtem ko skušajo ohladiti notranjost stavb. Delno je vzrok gostota poseljenosti, krive pa so tudi stavbe, ki so s toplotnega stališča slabo izolirane. Med delovanjem in izpihovanjem vročega zraka se dodatno dviga tudi temperatura okolja, kar pomeni, da klime ena drugi poslabšujejo pogoje delovanja in povečujejo porabo elektrike, dobimo torej energetski začarani krog.

 

Previsoki bivalni standardi ?

Danes vsi vemo, kakšni sta idealna temperatura in vlaga v prostoru, ter kaj potrebujemo, da takšno stanje dosežemo tudi poleti. Prodaja klimatskih naprav že nekaj let raste, cene pa so zaradi velike ponudbe kar ugodne. Poraba elektrike je v znosnih mejah, zadovoljni so tudi elektrodistributerji, saj je še pred nekaj leti prodaja elektrike poleti vedno močno padla. 

V ZDA, kjer so se klimatizirali veliko prej kot v Evropi, poleti samo klime porabijo 30% vse elektrike. Poraba pa skokovito naraste v času, ko se ljudje vračajo z dela in poskoči celo na 70% celotne porabe. Vročinski valovi s tropskimi nočmi, ko temperatura več ne pade kot v starih časih, so neposredno krivi za povišano smrtnost, torej klime rešujejo tudi življenja. S povečano pogostnostjo in daljšim trajanjem vročinskih valov, kar se bo zagotovo dogajalo, lahko poraba energije za hlajenje v prihodnje močno preseže porabo za ogrevanje.

 

vrocina klima naprave

Če se da, je potrebno stavbe poleti hladiti tudi na druge načine, ne samo s klimami

baner klimatske naprave

V nedogled ne bo šlo

Vgradnja klimatske naprave je sicer takojšnja rešitev pregretega bivališča, dolgoročno pa ni najboljša, saj stroški za energijo, čiščenje in servisiranje lahko neprijetno narastejo. Boljše je prilagajanje bivališč in posnemanje navad prebivalcev vročih predelov. Med slednje spadajo učinkovito toplotno zapiranje osončenih steklenih površin s senčili ali izolativnimi pokrovi, zračenje samo ponoči in dobra toplotna izolacija. Izjemno učinkovita rešitev je tudi podzemeljski prezračevalni vod. Skozi cev zakopano v terenu ob hiši prezračujemo in hladimo prostore, na steni vkopane cevi se izloči tudi velik del zračne vlage, zato je učinek zelo podoben delovanju klime. Kdor ima pogoje lahko kar začne kopati.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.