Lastnikom stavb je že dolgo jasno, da se bodo morali čimprej lotiti energetske prenove svojih domov. Potrebne posege lahko izvedemo naenkrat, kar je izredno drago in za običajne ljudi izvedljivo samo z najemanjem dolgoročnega kredita. Lahko pa se dela lotimo postopoma, po delih, učinek pa bo tudi v tem primeru enako dober, kot če bi izbrali dražjo varianto. Pri vseh naštetih posegih lahko stavbo nemoteno uporabljamo in v njej bivamo.
Najprej strop nato okna
Prvi korak je najlažji in tudi najcenejši, kljub temu pa bomo z njim dosegli opazen učinek. Polaganje izolacije na strop, ki meji na podstrešje, lahko izvede vsak sam. Tudi cena takega posega je kar znosna, polaganje pa lahko izvedemo v več zaporednih korakih, odvisno od časa in denarja. Izolacijo polagamo na tla podstrehe, v plasteh in v skupni debelini 30 do 40 cm.
Dotrajana okna zamenjamo z novimi, ki dobro tesnijo in so dobra zaščita pred prodiranjem mraza in vročine. Izbira materiala iz katerega so izdelani okvirji je stvar cene in posebnih želja, v glavnem pa večina proizvodov, ki so sedaj na trgu, izpolnjuje zahteve. Tudi tega posega se lahko lotimo hitro ali počasi, zamenjamo lahko vsako leto samo po eno okno, da družinski proračun ne bo preveč prizadet, energetska korist pa bo z vsako zamenjavo večja.
Energetske izboljšave na hiši vedno izvedemo po tem vrstnem redu |
Strop kleti in stene
Preprečevanje uhajanja toplote v kletne prostore je z današnjimi materiali in orodjem prav tako razmeroma enostaven poseg. Za to ne potrebujemo nobenega posebnega orodja, izbiramo pa med raznimi vrstami izolacijskih plošč in načini pritrditve, od lepljenja do privijanja. Toplotna izolacija zunanjih sten pa že spada med dražje posege, saj je običajno potrebno postaviti gradbene odre in obdelati večje površine. Običajno za to delo najamemo obrtnike, čeprav je način polaganja razmeroma enostaven in se ga pogumnejši spet lahko lotijo sami. Tudi za oblaganje zunanjih sten so v vsaki trgovini z gradbenim materialom na razpolago vsi potrebni materiali.
Predelava ogrevanja
Se nahaja na zadnjem mestu. Zlasti zaradi tega, ker po izvedbi vseh prejšnjih del postane stavba energetsko manj požrešna, zaradi česar bomo potrebovali manjši kotel. Ta poseg je eden med dražjimi, pomemben pa zaradi tega, ker postane stari kotel mnogo prevelik, zato deluje s slabim izkoristkom in po nepotrebnem porabi preveč goriva. Najbolje bi bilo, da bi strokovnjak izračunal resnično porabo energije stavbe, da lahko nato izberemo kotel prave velikosti, oziroma dovolj majhen kotel. To vedno znova poudarjamo, saj so projektanti ali prodajalci naročnikom vedno predlagali nakup prevelikih kotlov, prvi iz strahu, da se uporabnik ne bo pritoževal, da ga zebe, drugi pa iz čisto trgovskih nagibov. Enak pristop velja uporabiti ne glede na vir toplote, ki ga vgrajujemo, pa če je to kotel na polena ali najsodobnejša toplotna črpalka.