Izolacija špalet
Pri zamenjavi starih oken bi morali, kot zahtevajo najnovejše smernice, pomakniti okna na zunanji rob zidu, ali pa najprej izolirati ves obod okenske odprtine, da preprečimo toplotni most. Pogosto pa to ni možno ali pa je izvajalec »pozabil«. Posledica so hladne špalete na notranji strani oken, kjer se pojavlja kondenz in pogosto tudi plesen.
![]() |
Ker za dodatno izolacijo praviloma nimamo kaj dosti prostora, je še toliko pomembneje, da pri obdelavi notranjih špalet izberemo prave materiale. Najpogosteje se uporabljajo mavčne plošče, ki pa v takem primeru niso najprimernejša rešitev. Bolj priporočljiva je vgradnja materialov, ki imajo manjšo toplotno prevodnost. To so različni izolacijski materiali, med katerimi so tudi zelo uporabne wedi plošče.
Wedi plošče imajo sredico iz ekstrudiranega polistirena, ki je zelo dober toplotni izolator. Površina plošč je armirana in zato dovolj trdna ter prevlečena z malto na cementni osnovi. Zaradi take površine lahko plošče enostavno lepimo na podlago z različnimi lepili: s poliuretansko peno, ki ne nabreka, s poliuretanskim lepilom, lepilom za keramiko, ali fasadnim lepilom. Ker ne potrebujemo veliko lepila, je pomembno, da lahko izbiramo med materiali, ki jih imamo pri roki.
Tudi površinska obdelava wedi plošč je enostavna. Uporabimo lahko praktično vse vrste izravnalnih mas. Površina plošč zaradi cementne prevleke deluje bazično, kar zavira razvoj plesni. Iz istega razloga so manj primerne izravnalne mase na mavčni osnovi, ki - nasprotno od cementa - delujejo kislo in nimajo zaviralnega učinka na razvoj plesni, poleg tega pa so manj odporne na vlago.
Wedi plošča |
Izolacija sten na notranji strani
Wedi plošče so primerne tudi za izolacijo večjih površin na notranji strani. Kadar si ne moremo privoščiti izolacije fasade, lahko najbolj problematično hladno steno izoliramo z notranje strani. Običajno na notranji strani nimamo veliko prostora in zato želimo čim tanjšo oblogo. Wedi plošče delujejo na dva načina: so toplotni izolator, ki upočasni prehod toplote in obenem zagotavlja udobje s toplo površino. Stene, obložene z wedi ploščami, delujejo na otip toplo in preprečujejo neprijetno sevanje hladu iz sten, zato so dobra rešitev za oblaganje sten, ob katerih se dlje zadržujemo: ob postelji, jedilnem kotu ali sedežni garnituri ob steni.
Dodatno si lahko pomagamo še s toplotno izolacijskimi premazi, ki vsebujejo keramične delce. Take barve se uporabljajo kot običajne, lahko se jih tudi niansira, na otip pa so stene bistveno toplejše.
Pretirana vlaga, slab zrak in zidna plesen, so prav tako povzročitelji nezdravih bivalnih razmer kot škodljiva sevanja in prevelika količina škodljivih lahko hlapnih substanc. Zavedati se moramo, da zaradi sindroma bolnih stavb ne zbolevajo hiše, ampak ljudje. Zato je potrebno izbiri materialov, ki zagotavljajo zdrave bivalne razmere, posvetiti več pozornosti in preceniti, kaj je pomembneje, kadar gre za naše zdravje.
Ko boste izbirali zase, premislite tudi na to.
Poiščite informacije o dobrih materialih in pravilnem delu z njimi na spletni strani www.kalcer.si .
Povezane vsebine