Povzemamo podatke portala Ministrstva za infrastrukturo, kjer najdete uradne aktualne podatke o cenah energentov. Tokrat povzemamo cene zemeljskega plina za gospodinjske odjemalce za drugo četrtletje leta 2016.

 

Nižje cene zemeljskega plina za gospodinjstva

Trend nižanja nabavnih cen zemeljskega plina se odraža tudi v nižji maloprodajni ceni za končne porabnike. Maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca v Sloveniji se je v obdobju enega leta znižala za 8 %, za povprečnega industrijskega odjemalca pa je bila nižja za 21 %.

 

zemeljski plin cena

 

Gospodinjski odjem zemeljskega plina

Maloprodajna cena zemeljskega plina za povprečnega gospodinjskega odjemalca na nacionalnem nivoju je v drugem četrtletju 2016 znašala 0,62 EUR/Sm3 oz. 16,64 EUR/GJ in je bila za 1 % nižja od maloprodajne cene v prvem četrtletju 2016. V obdobju enega leta se je maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega porabnika znižala za 7,6 %. Znižanje maloprodajne cene tega segmenta je bilo v obdobju enega leta najvišje za porabnike skupine D3 (letna poraba več od 200 GJ), kjer je bila končna cena nižja za 12 %.

Cena za dobavo zemeljskega plina, ki se določa prosto na trgu, je v 2. četrtletju 2016 za povprečnega gospodinjskega odjemalca znašala 0,28 EUR/Sm3 (brez DDV) in se je znižala za 4 % glede na prejšnje četrtletje, v obdobju enega leta pa znižala za 12 %. V strukturi končne cene je delež cene za dobavo plina v 2. kvartalu 2016 znašal 56,0 %.

 

Omrežnina, okoljske dajatve, trošarine

Omrežnina za povprečnega gospodinjskega porabnika je v 2. četrtletju 2016 znašala 0,16 EUR/Sm3 (brez DDV) in je bila za 2 % višja glede na prejšnje četrtletje, v obodbju enega leta pa se je zvišala za 2 %. Njen delež v strukturi končne cene je v 2. kvartalu 2016 znašal 30,6 %.

 S 1. aprilom 2016 se je za končne porabnike zemeljskega plina za 1 % zvišala okoljska dajatev za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida, medtem ko sta prispevek za enegetsko učinkovitost (prispevek URE) in prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije (prispevek OVE+SPTE) ostala na nivoju iz januarja 2016. Zaračunane dajatve so se v 2. četrtletju 2016 glede na prejšnje četrtletje dvignile za 1%, v obdobju enega leta pa so bile višje za 3 %. Delež postavke dajatve je v 2. četrtletju 2016 za povprečnega gospodinjskega odjemalca znašal 9,9 % končne maloprodajne cene.

Trošarina na zemeljski plin se v drugem kvartalu 2016 ni povišala in je ostala na nivoju iz aprila 2014. Delež trošarine je v drugem četrtletju 2016 za povprečnega gospodinjskega odjemalca predstavljal 3,6 % končne maloprodajne cene.

Podrobnejše informacije glede strukture cene zemeljskega plina za gospodinjske odjemalce na četrtletnem nivoju najdete na spletni strani Ministrstva za infrastrukturo - www.energetika-portal.si

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.