Zimski vrt, steklenjak ali veranda so oznake za prostor, ki je obdan in pokrit s steklom. Ima lastnosti zunanjega in notranjega prostora in je pokrit prostor z ugodno mikroklimo. Ščiti nas pred dežjem, vetrom, snegom, mrazom in soncem, zaradi česar ga lahko uporabljamo vse leto. Zimski vrt je vedno unikaten izdelek. Pri načrtovanju je potrebno upoštevati želje uporabnika, kraj postavitve, posebnosti arhitekture objekta na katerega bo vezan in način gradnje. Pomembne so še izkušnje načrtovalca in izvajalca, saj tipski zimski vrt ne obstaja.

Izbira pravih materialov

V praksi se je izkazalo, da se zaradi velikih toplotnih obremenitev (od -15 do + 40°C ) in velikih sprememb vlage (od 25 do 85 % ), kombinirane konstrukcije iz lesa, aluminija in plastike ne obnesejo. Vsak od teh materialov se drugače razteza in ima drugačno toplotno prehodnost. Zaradi tega se pojavljajo pomiki konstrukcije in moteče pokanje, posledica pa so lahko zamakanje ali celo lom posameznih delov konstrukcije. Pomembno je še, da imajo profili in steklo, iz katerih je narejen zimski vrt, čim bolj izenačen faktor toplotne prehodnosti (Uw). Primer priporočene kombinacije: okvir Uw = 1,0 W/m2K, steklo pa Ug = 0,4 W/m2K. Takšen zimski vrt bo imel zimski skupni faktor Uw = 0,74 W/m2K, kar v današnjem času pomeni odlično izvedbo.

Pomembno je načrtovanje

Zimski vrt naj bo povezava med vrtom, teraso, dnevnim prostorom ali jedilnico, nikakor pa s kuhinjo, spalnico ali otroško sobo. Položaj izbiramo glede na namene, v katerem času dneva ga bomo uporabljali in kdo ga bo uporabljal. Skladno s tem se odločimo za zatemnitev stekel, UV zaščito, senčenje, prezračevanje, hlajenje in ogrevanje. Določiti moramo še možne vplive, na primer padajoče predmete, vibracije iz okolja, hrup in prah. Pomembno je še predvideti običajno število obiskovalcev zimskega vrta, ker je od tega odvisna oprema, postavitev rastlin in prostor za bivanje živali, vse te podatke pa potrebujemo za določitev potrebnih dimenzij vrta.

AJM1
Z zimskim vrtom lahko pomembno povečamo uporabno površino hiše
AJM2
Zimski vrt doda novo kvaliteto v življenje stanovalcev hiše

Določimo še položaj vhoda ali izhoda, upoštevamo starejše, nepokretne ljudi in otroke, običajno pa vhod postavimo na senčno stran. Če je zimski vrt postavljen na dvignjeni terasi, balkonu ali v sklopu zelene strehe, je potrebno predvideti način varovanja odpiranja oken ali vrat, da s tem preprečimo padce predmetov ali ljudi. Opraviti je potrebno še statično preverjanje  temeljev, terase ali balkona, kjer bo zimski vrt postavljen.

Lastnosti sestavnih delov

Stene so sestavljene iz elementov stavbnega pohištva; oken, vrat (vhodna, balkonska – eno in dvokrilna, drsna, zložljiva – harmonika) in fiksnih sten. Stekla so termoizolacijska, za stene sestave 4-12-4-12, z Ug= 0,9 do 0,4 W/m2K, za streho 6 do10 mm kaljeno -16-4 lepljeno +4 mm, z Ug= 0,9 do 0,7 W/m2K. Priporočljivo je, da so zatemnjena in zrcalno refleksna, običajno v nežnejših rjavih, zelenih ali modrih odtenkih.

Streha je eno ali večkapnica, običajno fiksno zastekljena, z nagibom med 8 in12°. Raster stene je enak rastru strehe, ki je zaključena z žlebom. Varovanje pred sončno pripeko omogoča dodatna, znotraj nalepljena folija, ki odbije do 85 % sončnega sevanja, zato običajno dodatna senčila niso potrebna. Dodatno umetno senčenje izvedemo z zunanjimi markizami za streho, stene pa lahko senčimo z zunanjimi ali notranjimi žaluzijami ali zunanjim rolojem. Naravno senčenje omogočajo listnata drevesa posajena tako, da senca vse poletje pada na pravo mesto. Pozimi, ko listje odpade, pa imajo sončni žarki prosto pot za ogrevanje zimskega vrta.

 baner toplotne crpalke

Prezračevanje in ogrevanje

Za manjše zimske vrtove, do 5m2, zadošča naravno prezračevanje, za večje pa moramo vgraditi prisilno. Obtok zraka omogoča odsesalni ventilator, vgrajen v strešni del, ki naj deluje neslišno in brez vibracij, hitrost gibanja zraka v prostoru pa ne sme preseči 0,15 m/s. Zrak vstopa skozi zračnike, nameščene v spodnjem robu zunanjih sten, ki morajo v zaprtem stanju tesniti in onemogočiti vstop mrčesu, njihov faktor toplotne prehodnosti pa mora biti v skladu s profili, iz katerih je zgrajen zimski vrt. Le pravilno projektirano prezračevanje lahko zagotovi najvišje bivalno ugodje ljudem, rastlinam in živalim, saj lahko sami določimo, kakšna temperatura ali vlaga je najprimernejša. Za ogrevanje v hladnejših dneh je najprimernejše talno ogrevanje ali gretje s talnimi konvektorji.

AJM3
Ventilator se nahaja na vrhu, vstopne rešetke pa na spodnjem robu sten vrta

Oprema, rastline, živali, osvetlitev

Najprimernejše so sedežne garniture iz ratana ali bambusa, mize s steklenimi ploščami in nizko pohištvo, ki ne zakriva pogleda v okolico. Vlago lahko prilagajamo s postavitvijo majhne fontane, ki naj stoji na sončni strani in ne v središču vrta. Rastline razvrstimo po velikosti tako, da so nižje in temperaturno bolj obstojne v zunanjem delu, višje pa bolj v notranjosti, s postavitvijo pa ne smemo ovirati dotoka svežega zraka. Če imamo v zimskem vrtu živali, jih ne izpostavljamo soncu temveč namestimo v senčne predele in med zelenje. Vrt najbolje osvetlimo s talnimi reflektorji, postavljenimi med steno in prvo vrsto rastlin, osvetlimo lahko tudi fontano, posebno razpoloženje pa pričaramo tudi s svečami.

Poleti zimski vrt omogoča neposreden stik z naravo, ne glede na vremenske razmere, pozimi pa nas pomirja s pogledom na spečo pokrajino. Prijetna temperatura, svež zrak in dehteče zelenje ustvarijo okolje in počutje, ki ga ni možno doseči na kakšen drug način.

Povezane vsebine

 

erevija varčujem z energijo stavbno pohištvo ajm zimski vrt varčevanje energije pasivna hiša gradnj

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.