strele3

strele1

strele2

Strela je največkrat pojav, ki spremlja poletne nevihte, vendar do danes teoretično še ni povsem razjasnjen. Kljub nekaterim poskusom človeku še ni uspelo neposredno zajeti energije, ki se sprosti ob preskoku elektrike med oblakom in zemljo. Benjamin Franklin je leta 1752 izvedel poskus z letečim papirnatim zmajem v nastajajoči nevihti, pri čemer je imel še veliko srečo, da se mu ni nič zgodilo.


 

Razlogi proti prestrezanju


Strokovnjaki NASA v prestrezanju strel ne vidijo velike koristi. Čeprav  električni tok ene strele povprečno znaša kar 20.000 amperov, je to količina elektrike s katero bi lahko delalo 100 varilcev, vendar je njeno trajanje dolgo samo delček sekunde. Če bi to energijo prestregli in shranili, bi z njo lahko 100 W žarnica svetila 6 mesecev. Za shranjevanje tako kratkih sunkov energije še nimamo dobre tehnične rešitve, naključni udarci strel kjerkoli po planetu, pa zbiranje še otežujejo. Če bi kljub temu naprave za sprejem strel postavili na velikih površinah, bi kljub tehnologiji zajemanja taksno postrojenje zagotovo stalo več, kot bi bilo od njega koristi.


 

Nastanek in določanje kraja


Z meritvami so ugotovili, da je vrh nevihtnega oblaka nabit pozitivno, spodnji pa negativno. Električni naboj, ki ga nosi spodnji del oblaka je dovolj velik, da med oblakom in zemljo povzroči napetostno razliko, ki lahko doseže tudi 100 milijonov voltov. Posledica je ionizacija zraka in električni preboj v obliki bliska, grom pa je posledica pregretja zraka , ki se eksplozivno razširi in povzroči udarni val. Tok elektronov poteka najprej od oblaka proti tlom, povratni udarec pa od zemlje proti oblaku. Po isti sledi nato lahko električni udar steče še do 40 krat, premor med posameznimi bliski pa traja le nekaj milisekund, zato ga z očmi ne moremo zaslediti.

Določitev kraja, kamor je udarila strela deluje na osnovi meritve časa, ki ga elektromagnetni val potrebuje, da prispe od strele do raznih senzorjev. Za natančno meritev po časovni metodi zadostujejo trije senzorji, strela pa se mora pojaviti v trikotnem prostoru med njimi. Če se pojavi izven njega za točno določanje potrebujemo še četrti senzor. S tako kombinacijo lahko izjemno natančno določimo kraj udara.

 

strele4



Sistem Scalar


Pri nas Elektroinštitut Milan Vidmar še več let opravlja stalne meritve strel, med njimi določa tudi čas nastanka strele s točnostjo 300 ns, lokacijo, število povratnih udarov in tip strele. Rezultate meritev lahko dobi vsak, če za to storitev plača, posebej pa so zanimivi za zavarovalnice, elektrodistribucijska podjetja ali železnico. Pri nas so proge skoraj v celoti elektrificirane z enosmernimi elektroenergetskimi vodi napetosti 3 kilovolte, dolžina vodov pa presega 500 km, kar je velik elektroenergetski sistem. Vse napeljave so izpostavljene neposrednim atmosferskim vplivom, s pomočjo natančnih podatkov o strelah pa je poenostavljeno določanje lokacije okvare in skrajšan čas popravila, s čimer so povečali tudi obratovalno zanesljivost. Enako velja za električno omrežje, korist pa imajo tudi za zavarovalnice. Zato vsem, ki so si hoteli kupiti nov televizor ali glasbeni stolp, ter pri zavarovalnici uveljaviti odškodnino zaradi udara namišljene strele, to najtopleje odsvetujemo. Podatki o udarih strele so namreč tako natančni, da je v njih navedena tudi hišna številka stavbe, v katero je udarilo.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.