Toplotne črpalke zrak – voda

Toplotne črpalke zrak – voda

 

Pri izbiri toplotne črpalke so na voljo trije toplotni viri. Podtalna voda,  energija zemlje in energija zraka. Marsikje prva dva vira nista na voljo ali zaradi naravnih danosti ali prostorskih omejitev.

 

Energija zraka pa je na voljo povsod, kjer povprečne letne temperature niso ekstremno nizke. Zato je tudi toplotna črpalka zrak – voda najpogostejša izbira pri nakupu. V tem članku se bomo ravno zaradi tega posvetili toplotnim črpalkam zrak – voda.

 

 

termotehnika toplotna crpalka kronoterm 1

Toplotna črpalka zrak – voda Kronoterm

 

 

Na kaj morajo biti kupci pozorni pri izbiri kvalitetne in učinkovite toplotne črpalke zrak – voda ?
Področje prodaje toplotnih črpalk zrak – voda je danes tisto, ki se najhitreje širi. Hkrati pa je prav na tem področju tudi največ razlik med posameznimi izvedbami le-teh in v povezavi s tem tudi največ zavajanj končnih kupcev. Pri različnih ponudnikih so sicer na voljo bolj ali manj podrobni tehnični podatki, za katere pa ni nujno da so dejansko resnični. Deloma zato, ker jih prilagajajo domači uvozniki, deloma pa tudi zato, ker le-ti v osnovi nimajo pravilnih tehničnih podatkov. Vse več je namreč naprav iz npr. Kitajske ali podobnih držav, kjer so podatki lahko že v osnovi zlagani in za to uvozniki velikokrat niti ne vedo, saj jih premami nizka cena. Zato je dobro vedeti katere podatke lahko kupec preveri sam, brez pomoči strokovnjaka.

 

Pa poglejmo nekatere točke, ki jih lahko sami preverimo:

1. Tehnični podatki
Pri tehničnih podatkih najprej preverimo dejansko grelno moč in pri katerih pogojih je le-ta podana. Velikokrat same modelne oznake TČ že vsebujejo nek podatek o grelni moči TČ, vendar je lahko ta podatek tudi zavajajoč. Če govorimo o centralni Sloveniji potem nas vsekakor zanima podatek pri pogojih A2/W35 (pri talnem ogrevanju) oz. A2/W55 (pri radiatorskem ogrevanju). Pri čemer pomeni A2 temperatura zunanjega zraka (+2°C) in W55 temperatura predtoka ogrevalne vode. Seveda imajo boljši proizvajalci diagrame ogrevalnih moči za celo delovno območje. Naslednji zanimiv podatek o učinkovitosti TČ je grelno število. Tudi tu se pojavlja veliko načinov navajanja le-teh, ki so v osnovi lahko vsa pravilna. Zopet je tu najpomembnejše, da je navedeno pri katerih temperaturah je grelno število navedeno. V kolikor le-tega ni potem ta podatek ni uporaben. Nadalje se grelno število lahko navaja po standardu EN 255 ali EN 14511. Oba standarda predpisujeta natančen postopek merjenja grelnega števila TČ. Pri obeh standardih pa se poleg električne moči kompresorja upošteva še el. energija ventilatorja in sorazmerna el. moč obtočne črpalke za premagovanje uporov skozi kondenzator, kot tudi energija potrebna za odtaljevanje. Pri zadnjem standardu pa je dovoljeno max. 5°C temperaturne razlike med predtokom in povratkom ogrevalne vode. Tako imajo enake TČ, ki so merjenje po zadnjem veljavnem standardu EN 14511, za ca. 7 % slabšo grelno število v primerjavi z meritvami po predhodnem standardu (vir: www.wpz.ch )

 

2. Velikost uparjalnika in razmaki med lamelami
Velikost uparjalnika sicer ne moremo kar tako oceniti, okvirno dejstvo pa je, da večji, ko je uparjalnik za določeno moč večja je učinkovitost TČ. Še bolj pomemben pa je razmak med lamelami uparjalnika. Če želimo, da bo TČ učinkovito delovala v naših pogojih (torej takrat, ko so temperature med +5 in -5°C ter visoka zunanja vlaga) mora znašati razmak med lamelami uparjalnika min. 4 mm – to pa že lahko preverimo. V nasprotnem primeru bo TČ sicer lahko delovala, vendar bo odtaljevanje (mrtvi čas in poraba energije) precej pogostejše, kar na koncu pomeni precej slabše letno grelno število TČ. Ravno zaradi velikosti uparjalnika so toplotne črpalke Kronoterm podjetja Termo-tehnike fizično malo večje, zato pa imajo lahko vgrajen večji uparjalnik. S tem bo toplotna črpalka posledično manjkrat v programu odtaljevanja in posledično bolj ekonomična.

 

3. Glasnost toplotne črpalke
Glasnost TČ je prav tako v večini primerov zelo pomemben podatek. Navedena je lahko zvočna moč in/ali zvočni tlak TČ, pri čemer mora zadnji podatek obvezno vsebovati razdaljo na kateri je le-ta izmerjen. Če je ta razdalja npr. 10 m, sosed pa je od TČ oddaljen samo 5 m, potem obvezno potrebujemo še podatek ki je izmerjen na krajši razdalji. Seveda pa je na koncu pomembna tudi postavitev TČ v dejansko okolje in pri tem širitev zvoka navzven in pa seveda tudi odboj le-tega nazaj. Toplotne črpalke Kronoterm so zaradi večjega ventilatorja in posebej oblikovanih elis ventilatorja, posebej tihe. Velikokrat pri zmanjšanju hrupa pomagajo tudi preusmeritvene maske vstopnega in izstopnega zraka, ki pa žal tudi nekoliko zmanjšajo pretok zraka in s tem tudi učinkovitost TČ. Ker je ta številčni podatek za nas v večini nepredstavljiv, je najboljša rešitev, da poslušamo vgrajeno TČ in se o glasnosti le-te konkretno prepričamo.

 

4. Kompresor toplotne črpalke

Eden vodilnih svetovnih  proizvajalcev kompresorjev je zagotovo – Copeland, ki je razvil spiralni (scroll) kompresor in med njimi še posebno verzijo optimirano prav za toplotne črpalke (modeli ZH…). Toplotne črpalke z vgrajenimi tovrstnimi kompresorji zagotovo dosegajo največje energetske učinkovitosti (seveda ob opuštevanju vseh ostalih tehničnih zahtev).

 

 

termotehnika toplotna crpalka kronoterm aplikacija

Aplikacija cloud.Kronoterm na tabličnem računalniku

 

 

5. Ostali elementi
Seveda so poleg navedenih elementov, za kvalitetno in učinkovito TČ,  pomembni še številni drugi elementi, o katerih pa končni potrošnik težko presodi. Zato so tu zelo pomembne reference proizvajalca, kot tudi njegova podpora od začetka do konca tržne poti. Tu so v prednosti toplotne črpalke podjetja Termo-tehnika, saj imajo stalno podporo strokovne svetovalne ekipe in tehnične pomoči. Prav tako pa se lahko z novo storitvijo cloud.Kronoterm povežejo z vašo toplotno črpalko in na daljavo odčitajo parametre in svetujejo optimalno ravnanje s toplotno črpalko.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI