Magda: Naša štirinadstropna stanovanjska stavba v kateri živim ima 20 stanovanj, 10 trosobnih in 10 dvosobnih. Trosobna so obrnjena na sever, dvosobna na jug. Ogrevanje je preko plinske peči, ki se nahaja na podstrešju stavbe. Topla voda teče po ceveh navzdol, vsako stanovanje pa ima pred razvodom v stanovanje svoj števec porabe, tako, da plačujemo večino ogrevanja po dejanski porabi. Moje trosobno stanovanje je v prvem nadstropju, lega vzhod/sever. Samo del sobe se nahaja nad vhodnimi vrati. Že vsa leta imam težave z ogrevanjem, oziroma z zelo visokimi stroški ogrevanja. Če želim, da imam v prostoru temperaturo 20 stopinj Celzija, je moj strošek ogrevanja 9.23% porabe plina celotne hiše. Celotna poraba hiše: 10.090 kWh, moja poraba 932 kWh - 4 radiatorji. Po pogovoru z ostalimi stanovalci imajo bistveno nižje stroške, stanovanje pa bolj toplo. Kaj je razlog temu problemu?


Odgovor:

Na žalost pri nas ni večstanovanjskega objekta, v katerem se nebi dogajalo nekaj podobnega kot pri vas. To je postalo vidno zlasti po tem, ko smo vgradili delilnike toplote ali kalorimetre. Ob vgradnji delilnikov na primer, so na osnovi izkušenj iz tujine, toplotno manj ugodnim stanovanjem (pritličje, podstreha, severno stanovanje…) dodelili faktor za neugoden položaj. Probleme pa so s tem samo delno rešili, saj so obračuni še vedno nepravični. Ugotavljanja resničnih toplotnih izgub posameznega stanovanja in doseganja uravnoteženega obračuna v stavbi, se pri nas, po mojem vedenju, ni lotil še nihče.

Dobavitelja toplote to ne zanima, dogovarjanje med stanovalci pa je običajno brez uspeha.
 Niste pripisali, ali je stavba toplotno izolirana, sklepamo, da ni, saj v tem primeru ohlajanje na delu površine nad vhodom nebi bilo tako očitno. Po naših izkušnjah, se opisane težave delno omilijo po vgradnji predpisane toplotne izolacije na zunanje stene, saj nekatere razlike in toplotni mostovi niso več tako izraziti.

Tudi z vgradnjo sodobnih oken občutno zmanjšamo toplotne izgube, zato je lahko tudi to del rešitve. Strošek lahko razdelimo na več let, vsako leto menjamo po eno okno in s tem manj obremenimo družinski obračun, korist pa bo takoj vidna. Za bolj podroben odgovor bi se bilo najbolje obrniti na energetsko svetovalno pisarno v vaši bližini, ter pri tem predložiti čim bolj podrobne podatke o stavbi in stanovanju. V Kranju se svetovalna pisarna nahaja v občinski zgradbi, Slovenski trg 1, delovni čas pisarne vsako sredo od 15:30 do 17:00. Tel. 04/237-31-21 (ga. Korošec).

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.