Magda: Naša štirinadstropna stanovanjska stavba v kateri živim ima 20 stanovanj, 10 trosobnih in 10 dvosobnih. Trosobna so obrnjena na sever, dvosobna na jug. Ogrevanje je preko plinske peči, ki se nahaja na podstrešju stavbe. Topla voda teče po ceveh navzdol, vsako stanovanje pa ima pred razvodom v stanovanje svoj števec porabe, tako, da plačujemo večino ogrevanja po dejanski porabi. Moje trosobno stanovanje je v prvem nadstropju, lega vzhod/sever. Samo del sobe se nahaja nad vhodnimi vrati. Že vsa leta imam težave z ogrevanjem, oziroma z zelo visokimi stroški ogrevanja. Če želim, da imam v prostoru temperaturo 20 stopinj Celzija, je moj strošek ogrevanja 9.23% porabe plina celotne hiše. Celotna poraba hiše: 10.090 kWh, moja poraba 932 kWh – 4 radiatorji. Po pogovoru z ostalimi stanovalci imajo bistveno nižje stroške, stanovanje pa bolj toplo. Kaj je razlog temu problemu?
Odgovor:
Na žalost pri nas ni večstanovanjskega objekta, v katerem se nebi dogajalo nekaj podobnega kot pri vas. To je postalo vidno zlasti po tem, ko smo vgradili delilnike toplote ali kalorimetre. Ob vgradnji delilnikov na primer, so na osnovi izkušenj iz tujine, toplotno manj ugodnim stanovanjem (pritličje, podstreha, severno stanovanje…) dodelili faktor za neugoden položaj. Probleme pa so s tem samo delno rešili, saj so obračuni še vedno nepravični. Ugotavljanja resničnih toplotnih izgub posameznega stanovanja in doseganja uravnoteženega obračuna v stavbi, se pri nas, po mojem vedenju, ni lotil še nihče.
Dobavitelja toplote to ne zanima, dogovarjanje med stanovalci pa je običajno brez uspeha.
Niste pripisali, ali je stavba toplotno izolirana, sklepamo, da ni, saj v tem primeru ohlajanje na delu površine nad vhodom nebi bilo tako očitno. Po naših izkušnjah, se opisane težave delno omilijo po vgradnji predpisane toplotne izolacije na zunanje stene, saj nekatere razlike in toplotni mostovi niso več tako izraziti.
Tudi z vgradnjo sodobnih oken občutno zmanjšamo toplotne izgube, zato je lahko tudi to del rešitve. Strošek lahko razdelimo na več let, vsako leto menjamo po eno okno in s tem manj obremenimo družinski obračun, korist pa bo takoj vidna. Za bolj podroben odgovor bi se bilo najbolje obrniti na energetsko svetovalno pisarno v vaši bližini, ter pri tem predložiti čim bolj podrobne podatke o stavbi in stanovanju. V Kranju se svetovalna pisarna nahaja v občinski zgradbi, Slovenski trg 1, delovni čas pisarne vsako sredo od 15:30 do 17:00. Tel. 04/237-31-21 (ga. Korošec).