Katero toplotno črpalko izbrati

Toplotna črpalka (TČ) jemlje toploto iz toplotnega vira (zunanji zrak, voda, zemlja), jo s pomočjo električne energije

 

Mateja iz Dravograda gradi nizkoenergijsko hišo s talnim ogrevanjem in sprašuje za izbiro toplotne črpalke za ogrevanje.

Odgovor: Toplotna črpalka (TČ) jemlje toploto iz toplotnega vira (zunanji zrak, voda, zemlja), jo s pomočjo električne energije dvigne na višji temperaturni nivo in odda toploto v ogrevalni sistem. V povprečju daje TČ trojno količino toplote glede na količino porabljene elektrike (z eno kilovatno uro električne energije odda tri kilovatne ure toplote), odvisno od razmerij vstopne in izstopne temperature. Temperatura ogrevne vode v novogradnjah je dovoljena do 35°C, kar pomeni, da so TČ primerne za nizkotemperaturno (talno) ogrevanje energijsko varčnih hiš in ogrevanje sanitarne vode. Energijski učinek TČ je zelo ugoden. Okoljska primernost TČ je vprašljiva, če TČ uporablja za svoje delovanje elektriko, ki ni proizvedena iz obnovljivih virov. Finančni učinek je odvisen od razmerja cen razpoložljivih energentov (elektrika, zemeljski plin, naftni plin, kurilno olje, drva…) in ni enak energijskemu. Ob sedanjih cenah energije in strojne opreme je investicija v TČ ekonomsko upravičena predvsem v povezavi s subvencijami.

TČ potrebuje vir toplote, ki je običajno:

–              talna voda, zelo primeren vir toplote, saj ima temperaturo med 8 in 10°C, neodvisno od zunanje temperature. Ta toplotni vir lahko uporabljate celo leto (monovalentno obratovanje). Pridobiti morate koncesijo za izkoriščanje vodnega vira. Potrebujete dve vrtini, približno 25 m narazen, iz prve črpate talno vodo, v drugo pa vračate  ohlajeno, neonesnaženo vodo. Dovolj izdatni in primerni vodni viri so redki. Za ogrevanje dobro izolirane stanovanjske hiše potrebujete stalni pretok okoli 0,5 l/s. Talne vode ni ekonomično črpati iz večjih globin.

–              energija zemlje, primeren vir toplote za celoletno energijsko oskrbo hiše (monovalentno obratovanje). Uporabljeni so razni načini odvzema toplote:

–              ploskovni kolektorji, kjer je cevni razvod položen v globini 1 do 2 m in zasut. Približna površina zemljišča, pod katerim je cevni razvod, je 1,5 do 3 krat večja od ogrevne površine hiše. Na tem zemljišču ni priporočljivo sajenje dreves, nekoliko kasni vegetacija.

–              kanalski kolektorji so cevi, položene v stene kanalov, globokih do 3 m. Dolžina cevi je podobna kot pri ploskih kolektorjih, vendar je potrebna manjša površina zemljišča. Podobne so kolektorske košare.

–              kolektorske vrtine so vrtine, globoke do približno 100 m, v katere sta vložena po dva para cevi za odvod toplote zemlje. Vrtine je možno narediti v urejenem vrtu in ne potrebujejo veliko prostora.

–              zunanji zrak, toplotni vir, ki je vedno na voljo, uporaben zlasti v prehodnem obdobju, vendar je ob nizkih zunanjih temperaturah energijsko manj primeren. Običajno se uporablja v bivalentnih sistemih, kar pomeni, da ob nižjih temperaturah obratuje drug način ogrevanja (plinski kotel, elektrika, biomasa…). Sistem je primeren za naknadno vgradnjo, še posebej za milejše klimatsko področje. Pri TČ zrak/voda je potrebno paziti tudi na zvočno zaščito okolice. Uveljavljene so tri izvedbe toplotnih črpalk, deljena, kompaktna zunanja in kompaktna notranja izvedba.

 

Glede na vaše potrebe in možnosti svetujemo, da izberete kompaktno zunanjo izvedbo toplotne črpalke zrak/voda, v stavbi pa vgradite kombinirani hranilnik toplote/bojler. Tovrstna kombinacija potrebuje najmanj prostora v hiši. Pred nabavo preverite reference za izbrani proizvod.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE