Gregor:

Trenutno z ekipo kot raziskovalci delamo na projektu razvoja peči na trda goriva, pri čemer se nam je zataknilo pri iskanju podatkov koliko litrov zraka potrebujemo da izgori 1kg drv (seveda je podatek različen za različne vrste drv). Lepo bi vas naprošal za napotitev do informacije / literature, mogoče tudi do druge osebe, ki se s tem ukvarja in bi nas lahko pripeljala do tovrstne literature, člankov. Prav tako bi bil zelo vesel tudi predlogov druge strokovne literature, ki se tiče peči na trda goriva, tehnologijami povezanimi s tem ter obstoječimi meritvami / podatki, ki o tem govorijo.

 

kamin

 

Odgovor:

Količino zraka potrebnega za zgorevanje različnih goriv izračunamo s stehiometričnimi enačbami, s čimer dobimo podatke o idealni mešanici goriva in zraka. Potrebno je poznati kemijsko sestavo goriva in njegove gorljive sestavine, nato pa mu dovesti dovolj zraka, iz katerega pa potrebujemo samo kisik za oksidacijo.  Iz računov dobimo minimalno teoretično količino zraka za zgorevanje. Za zgorevanje 1 kg zračno sušenega lesa, potrebujemo minimalno 4,10 m3 zraka, ter dodatno še presežek zgorevalnega zraka, ki količino poveča za faktor okrog 1,5. Približno lahko minimalno količino zraka za zgorevanje določimo: za 1000 kJ toplotne moči kuriva predvidimo 0,25 m3 zraka.

 

Podrobnejše razlage ter zgorevalne enačbe najdete na http://lab.fs.uni-lj.si/kes/generatorji_toplote/gt-predavanje-03.pdf ter v diplomski nalogi Mihe Ravnika ZAKONSKI OKVIRI PRI UPORABI LESA KOT VIRA ENERGIJE, točka 6 – Stehiometrija zgorevanja na http://www.digitalna-knjiznica.bf.uni-lj.si/vs_ravnik_miha.pdf. Pomagate si lahko tudi s priročnikom za energetike Recknagel - Sprenger - Henmann, kjer so tabele in postopki navedeni v poglavju Zgorevanje.

 

Več odgovorov na zanimiva vprašanja si lahko preberete tukaj.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.