Andrej:
Vaša revija mi je že večkrat prišla v roke in moram reči, je zelo prepričljiva, saj je najti veliko konkretnega oz. kot se reče, iz prakse. Obiskovalec je postavil zelo obširno vprašanje, na katerega smo mu odgovorili v pismu. Na kratko: načrtuje nakup kotla, toplotne črpalke, avtomatike, ima sistem razvodov z dovolj velikim presekom, da deluje termosifonsko, brez črpalke, izoliral bo stavbo, zamenjal okna, ima solarno ogrevanje potrošne vode, in preglasen oljni kotel v stanovanjskem območju.
Odgovor:
Obstoječi kotel je zastarel, pa tudi kombinacija drva/ olje ima zaradi dvojnega kurjenja slab izkoristek, tako da niti drva niti olje ne zgorevata najbolje. Tudi če kupite najnovejši kotel na ta dva energenta, izkoristek ne bo boljši. Specializirani kotel za določeno gorivo je najboljša rešitev.
Preden se odločite za karkoli je potrebno oceniti resnične toplotne potrebe stavbe. Izračun lahko izdela arhitekt ali strojni projektant ali kak drug svetovalec ki mu zaupate, na njem pa temeljijo vse ostale odločitve. V izračunu naj upošteva in določi bodočo toplotno izolacijo in okna, kotel pa kupite na osnovi tega izračuna. V začetku bo premajhen, nato pa boste ves čas delovanja varčevali. Prevelik kotel je enaka napaka, kot če bi za svoj osebni prevoz kupili tovornjak, s katerim bi samo enkrat na leto pripeljali domov pesek, vsi ostali prevozi s praznim vozilom pa bi bili metanje goriva vstran.
Premisliti je potrebno o varianti na pelete, ki sem jo omenjal v telefonskem razgovoru. Takšni kotli so majhni, tihi, pelete pa lahko kupujete naenkrat ali po obrokih, v vrečah po