Jani: Že dalj časa razmišljam o nakupu TČ, vendar nisem zadovoljen z pomanjkljivimi informacijami po trgovinah. S talnim ogrevanjem je opremljeno 120 m2 površine, s tremi radiatorji, ki redko delujejo. Ostala površina je 20 m2 hčerina delovna soba z radiatorjem, tako da imam s črpalkami ločena  dva sistema, zaradi različnih vhodnih temperatur za talno in radiatorje. Imam peč na kurilno olje KIV Vransko 15 kW s povprečno letno porabo 1500 l olja, odvisno od zime in 250 litrski bojler za sanitarno vodo. TČ bi lahko delovala samo v sistemu zrak/ voda, druge možnosti ni. Ali priporočate  nakup TČ za ogrevanje sanitarne vode na obstoječ bojler 250l ali močnejšo TČ za ogrevanje hiše in sanitarne vode. Ali mi iz porabe olja lahko predlagate moč TČ.

 

Odgovor: Računanje nazaj, iz letne porabe kurilnega olja je zelo približna metoda. Kljub temu, če energijo 1500 l kurilnega olja, razdelimo na 180 grelnih dni, z 12 urami delovanja na dan, dobimo moč ogrevala okrog 7 kWh, ki je morda prava, najverjetneje pa napačna. Prava pot je le izračun toplotnih izgub hiše, na čemer temeljijo vse ostale odločitve, tudi moč toplotne črpalke. S toplotno črpalko zrak/ voda boste toplotne potrebe lahko pokrivali le do zunanje temperature -5°C, kar pomeni, da z njo lahko učinkovito in vso zimo ogrevate hišo samo, če se ta nahaja na primorskem koncu. Če ne, potem za hladnejše dni potrebujete dodatni vir toplote, ki bo takrat prevzel ogrevanje, toplotna pa bo mirovala. Vlaganje v kakršenkoli sistem ogrevanja sanitarne vode se najhitreje povrne velikim porabnikom, zato eno ali dvočlanska gospodinjstva niso pravi naslov za nakupe velikih kombiniranih sistemov. Toliko za prvi premislek.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.