Spoštovani,
sem etažni lastnik stanovanja v večstanovanjski zgradbi v Ljubljani, Grablovičeva 24. Že več kot 30 let imamo vgrajene merilce porabe hladne in tople vode in do zdaj smo plačali ogrevanje tople vode po kubiku porabe. V razdelilniku skupnih stroškov za december 2011, nam je upravnik, UPRADOM d. o . o., obračunal stroške ogrevanja tople vode po neto površini stanovanja. Za 1 kubik vode x 88,94 m površine so mi zaračunali 11,9013 evrov. Na mojo (in drugih lastnikov) reklamacijo smo dobili odgovor, da je to po Pravilniku, ki je začel veljati 17.11.2011 in ki določa, da se ogrevanje tople vode obračunava po neto površini oz. ogrevalni površini stanovanj. Zdi se mi nelogično, da se gretje sanitarne vode obračunava enako kot centralno ogrevanje (tj. po površini stanovanja), ne pa po prijavljeni porabi po odčitanih merilcih. Vljudno prosim za vaše mnenje in pojasnilo. Hvala lepa v naprej  in vas lepo pozdravljam.
Momčilo


Odgovor:
Usmeritev obračuna toplote in vode v večstanovanjskih stavbah je na dejanski porabi uporabnikov.  Iz vašega  vprašanja pa sledi, da je upravnik obstoječi obračun po dejanski porabi samovoljno spremenil v pavšalni obračun, kar pa je storil v nasprotju z  zakonodajo. Lastniki stavbe morajo o delitvi in obračunu stroškov za toploto za ogrevanje ter pripravo tople vode sprejeti sporazum.  Pri tem se lastniki dogovorijo o vrsti in tipu delilnikov, obračunskem obdobju ter načinu delitve stroškov. Upravnik mora upoštevati dogovor, ki ga sprejme večina lastnikov. Podrobnosti o delitvi in obračunu stroškov za toploto za ogrevanje in pripravo tople vode ureja Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih stavbah in drugih stavbah z več posameznimi deli (Ur. l. RS, št. 7/10). Namen zakonodaje je, da vsak porabnik plačuje svojo porabo energije in vode ter da se pavšalne obračune (npr. na osebo ali na stanovanjsko površino) zamenja z obračuni po dejanski porabi. Tak način obračuna spodbudi vsakega uporabnika k učinkoviti in skromni rabi energije oz. vode.

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.